Covid-19 je podnikateľská výzva, držme si palce, hovoria mladí úspešní Slováci

  • Po celom Slovensku sa v pondelok pravdepodobne zatvoria mnohé známe aj menej známe prevádzky
  • Fitnescentrá museli k takýmto opatreniam pristúpiť už dnes, u zvyšku je to na zvážení
  • Oslovili sme 4 zaujímavé značky a opýtali sme sa, aký dopad bude mať 14-dňová karanténa na ich podnikanie
podnikatelia
TASR/.black
  • Po celom Slovensku sa v pondelok pravdepodobne zatvoria mnohé známe aj menej známe prevádzky
  • Fitnescentrá museli k takýmto opatreniam pristúpiť už dnes, u zvyšku je to na zvážení
  • Oslovili sme 4 zaujímavé značky a opýtali sme sa, aký dopad bude mať 14-dňová karanténa na ich podnikanie

Na koronavírus najviac doplatia malí podnikatelia. Ich biznis totiž žije z ľudí, je kontaktný. To, ako sa bude pandemická vírusová situácia vyvíjať v Nemecku a vo Francúzsku ovplyvní slovenskú ekonomiku, potvrdil pre agentúru SITA Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Malí podnikatelia však obracajú mnohokrát každú korunu. A to aj takí, ktorí majú inokedy plné obchody, kaviarne či športoviská. Zatvoriť prevádzku na 14 dní je síce zodpovedné, no príjmy prinajlepšom stagnujú.

Niekedy však majú na výber. Zatvoriť nemusia, môžu upraviť otváracie hodiny či využívať bezkontaktný predaj. Čo však v prípade, že takáto alternatíva neprichádza do úvahy? Oslovili sme dizajnový obchodík z Laurinskej ulice slávica, predajný ateliér Drobne concept store, bratislavskú kaviareň black. a pohybové štúdio BaFit Academy z Banskej Bystrice.

Covid-19 je podnikateľská výzva

Buduješ si biznis a zrazu nastane situácia, ktorú nikto nečaká. Nedá sa predpokladať ani to, či budú preventívne opatrenia skutočne trvať len dva týždne. A vôbec nie je jasné, či sa ľudia hneď po uvoľnení dobrovoľných karantén a otvorení reštaurácií, kín a obchodov do nich aj s vervou poženú. Podnikatelia veria, že si Slováci nebudú budovať svoju kultúru stolovania a spoločenskosti príliš dlho.

Kaviareň .black sídli na Gorkého ulici a ešte včera mali plno. Ľudia sedia na podstienku, ale sú už trochu nesvoji. Nevedia, čo príde. Dnes mali baristi a manažment míting,ktorý rozhodne o ďalších opatreniach.

Chceme ostať zdraví, preto budú platiť zvýšené hygienické opatrenia pre personál aj hostí, skrátené otváracie hodiny či preferencia predaja produktov take-away,“ vysvetľuje postupy do najbližších dní Alexander Nagy z black.-u a dodáva, že existuje aj scenár, ak by sa prevádzka musela zatvoriť na 14 a viac dní. Takéto razantné riešenie však zatiaľ odkladajú.

Od Alexa sme dostali takéto vyjadrenie o 12.00 na obed. Večer sa však rozhodli kaviareň predsa len zatvoriť. Do odvolania.

zdroj: .black

Čakajú ich však aj iné výzvy.  „Budeme sa musieť zomknúť ako team a pripraviť sa na pokles príjmov, začať využívať opatrenia vrámci medzikolegovských vzťahov, pravdepodobne nastúpia dvojité zmeny, stretávanie sa v práci a mimo nej,“ hovorí Alex.

Ako firma sú však na finančné straty pripravení, ako dlho to dokážu potiahnuť je otázne. Dôležité pre nich je ostať korektní voči sebe navzájom a hosťom.

.black má však jednu výhodu v tom, že kaviareň nie je ich jediným biznisom. Vlastnia aj pražiareň, ktorá im zásobuje prevádzku kávou. Tá bude fungovať ďalej spolu s eshopom.

Keď nemáš eshop, je ťažšie

Zatvára aj slávica, známy dizajnový obchod, ktorý už nejaký ten rok sídli na Laurinskej ulici v Bratislave. Do kedy? Do odvolania. Ťažko povedať, ako dlho bude situácia kritická. Bez ľudí sa však fungovať nedá a slávica prevádzkuje len kamennú predajňu, eshop zatiaľ nerozbehli. Či sa mimoriadna situácia odrazí na ich príjmoch, je jasné. Odrazí. Do akej miery, ťažko teraz predvídať.

zdroj: TASR: Dano Veselský

Nemám rada odhady. Reálny dopad budeme vedieť, až keď bude reálny. Závisí to od toho, ako dlho budeme musieť byť zatvorení. No ja som a vždy som bola skôr pozitívne naladená, takže verím, že všetko bude dobré,“ hovorí Ivica Jusková, majiteľka slávice, dizajnového raja v bratislavskom starom meste a na moju otázku, či by ľudia do obľúbenej slávice chodili, ak by ostala otvorená, zareagovala okamžite: „Myslím si, že určite nie. Teda dokonca v to dúfam.“

Ivica Jusková a jej tím reagovali na varovania ministerstva spoločne s Drobne store. Tento ateliér, ktorý sa nedávno presídlil na Grösslingovú ulicu sa rozhodol  zatvoriť kamennú predajňu do odvolania. „Eshop máme, doteraz síce o tom veľa ľudí nevedelo, lebo sme ho veľmi nepropagovali a celkovo nie sme úplne typ obchodu, kde je populárne nakupovanie online,“ vysvetľuje Zuzana Calà z Drobne store.

zdroj: Drobne Concept Store

Samozrejme, že z dlho zatvorenej predajne majú strach, no chcú sa k vzniknutému problému postaviť čelom a predovšetkým zodpovedne. „Uvedomili sme si, že ešte kým by to boli len dva týždne, tak by sme to nejako dali. Bolo to pre nás ťažké aj doteraz, keď to bude trvať dlhšie ako dva týždne, budeme nútene predajňu zrušiť,“ vysvetľuje Zuzana a dodáva, že na takúto možnosť nechcú ani pomyslieť. Dôležité je propagovať eshop, ktorý napriek zatvorenej predajni môže fungovať spokojne ďalej.

Okrem troch sestier, ktoré spolu obchod založili, majú zamestnanú aj krajčírku, ktorá je živiteľkou rodiny. „Byť nútené ďalej s ňou nespolupracovať…na to nechcem ani pomyslieť. Musíme veriť, že sa ľudia budú správať zodpovedne. Každý musí začať od seba a preto zatvárame do odvolania,“ uzatvára Zuzana z Drobne Concept Store.

Zdravé telo by malo oddychovať

Pred pár hodinami bol potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom v Banskej Bystrici. Práve tu sa nachádza pohybová akadémia Bafit, ktorú pred niekoľkými mesiacmi otvorila Barbora Figľušová. Mladá skúsená podnikateľka sa venuje niekoľkým projektom súčasne. Za Čučoriedkovo získala v roku 2018 ocenenie Podnikateľka Slovenska.

Od dnešného rána však musela z nariadenia ministerstva zdravotníctva a ÚVZSR zatvoriť.

V pondelok sme začali robiť opatrenia. Znížili sme počet klientov na tréningoch a niektoré tréningy sme vyselektovali.  Uvažovala som nad tým,  v akom čase informujeme klientov, aby zbytočne nevznikla panika. Akonáhle potvrdili ďalšie prípady nákazy, tak sme s touto informáciou vyšli okamžite von,“ hovorí Barbora a dodáva, že je v konečnom dôsledku s rozhodnutím spokojná, pretože má pocit, že k prevencii šírenia nákazy pristúpila zodpovedne už na začiatku.

zdroj: BaFit

Tým, že sa fitko zatvorí, vôbec nemusí znamenať, že by si na pohyb mal zanevrieť. Cvičiť sa dá aj doma, no bez trénera je to niekedy oveľa ťažšie. Tak ako sú ťažké aj finančné straty, ktoré neurčitý čas bez prevádzky, prinesie.

Som pripravená ich plne znášať. Budú veľké,  ale teraz je dôležité, aby sme všetci prispeli k zníženiu šírenia vírusu, rešpektovali vydané opatrenia a boli „všetci doma“,“  bilancuje mladá podnikateľka, ktorá priznáva, že žije z ľudí a ich účasti na tréningoch.

Zároveň si myslí, že to nebude len 14 dní. Fixné náklady spojené s fungovaním prevádzky sa stopnúť nedajú. „Verím, že sa dohodnem s partnermi a dospejeme k rozumnému stanovisku, aby sme vyriešili situáciu aj v tomto smere,“ dodáva na záver.

zdroj: BaFit

Ľudia sú však niekedy nedisciplinovaní a fungovať navzájom v kritických momentoch môže pripomínať sociálny experiment z reality show. Koronavírus prináša niekoľko výziev. Jednou a dôležitou je jednoznačne tá podnikateľská, finančná, ktorá sa odrazí na budúcnosti mladých ľudí a poctivých biznismenov. Na Slovensku je veľmi náročné rozbiehať biznis. Hovorí sa, že keď prekonáš akceleračnú fázu, je dobre. Nikto však neráta s mimoriadnou situáciu a s ňou spojenými bezpečnostnými opatreniami.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá