COVID-19 pravdepodobne unikol z laboratória: CIA prišla s odhalením, pri ktorom svet zbystril pozornosť
- CIA vo svojej správe naznačuje, že COVID-19 pravdepodobne unikol z laboratória vo Wu-chane
- Závery sú však stále nejednoznačné a vyvolávajú politické napätie
- CIA vo svojej správe naznačuje, že COVID-19 pravdepodobne unikol z laboratória vo Wu-chane
- Závery sú však stále nejednoznačné a vyvolávajú politické napätie
Pandémia COVID-19 zasiahla svet nečakanou silou, spôsobila milióny úmrtí a zanechala trvalé stopy na globálnej ekonomike aj spoločnosti. Otázka, ako a kde sa tento vírus po prvýkrát objavil, je predmetom intenzívnych diskusií už od vypuknutia pandémie.
Ako informuje denník Financial Times, najnovšia správa CIA však priniesla významný posun v tejto debate. Americká spravodajská agentúra vo svojom tzv. „spravodajskom hodnotení“ naznačuje, že COVID-19 pravdepodobne unikol z laboratória vo Wu-chane, hoci s „nízkou dôverou“.
CIA mení smer
Podľa zverejnenej správy CIA naznačuje, že „výskumný pôvod pandémie COVID-19 je pravdepodobnejší ako prirodzený pôvod“. Zároveň však zdôrazňuje, že obe teórie – laboratórny únik aj prirodzený prenos – zostávajú možné.
Ako uviedol hovorca CIA, závery sú založené na „existujúcom objeme dôkazov“, ktoré však zostávajú nejednoznačné a nedostatočné. Agentúra sa preto zaväzuje ďalej skúmať nové dôveryhodné správy a zdroje, ktoré by mohli priniesť viac svetla do tejto záhady.
„Naša analýza vychádza zo širokého hodnotenia dôkazov o šírení vírusu, jeho vedeckých vlastností a podmienok v čínskych laboratóriách,“ uviedla CIA vo svojom stanovisku.
Reakcia politikov
Publikácia správy spôsobila silné reakcie na politickej scéne, píše agentúra AP. John Ratcliffe, ktorý sa nedávno ujal funkcie riaditeľa CIA, v rozhovore pre lokálnu televíziu vyhlásil: „Inteligencia a zdravý rozum nám hovoria, že pôvod COVID-19 súvisí s laboratóriom vo Wu-chane. Chcem, aby verejnosť vedela, že CIA sa do tejto otázky plne zapojí.“
Senátor Tom Cotton, republikán z Arkansasu, bol medzi tými, ktorí nový posun privítali. „Som rád, že CIA dospela k záveru, že teória úniku z laboratória je najpravdepodobnejšia. Čína musí niesť zodpovednosť za to, že na svet uvoľnila takúto pohromu,“ vyhlásil Cotton.
Čínska odpoveď
Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone však tieto závery ostro odmietlo. „Takzvaná správa Spojených štátov bez akýchkoľvek dôkazov prináša zavádzajúce závery a obviňuje Čínu na základe politických motívov,“ uviedol hovorca veľvyslanectva Liu Pengyu.
„Vyzývame všetkých, aby rešpektovali vedu a upustili od šírenia konšpiračných teórií,“ zakončilo veľvyslanectvo.
Vedci zostávajú skeptickí
Hoci správa CIA naznačuje laboratórny pôvod, vedecká obec je vo svojich záveroch opatrnejšia. Väčšina odborníkov naďalej považuje prirodzený prenos vírusu zo zvierat na človeka za najpravdepodobnejší scenár.
Peter Daszak, virológ skúmajúci zoonotické choroby, poznamenal: „Vírusy ako SARS-CoV-2 často preskakujú zo zvierat na ľudí. Musíme byť opatrní, aby sme neignorovali dôkazy o prirodzenom pôvode.“
Podľa vedcov mohol vírus vzniknúť u netopierov, následne sa preniesť na medzičlánky, akými sú zvieratá predávané na trhoch vo Wu-chane, a nakoniec infikovať ľudí.
Spory pokračujú
Správa CIA len prehlbuje rozdelenie medzi zástancami teórie laboratórneho úniku a prírodného pôvodu vírusu. Už predtým FBI a americké ministerstvo energetiky naznačili, že laboratórny únik je najpravdepodobnejšou možnosťou, no aj ich hodnotenia mali nízku dôveru.
Odborníci navyše varujú, že bez plnej spolupráce čínskych úradov zostane definitívna odpoveď nedosiahnuteľná.
„Môžeme mať hypotézy, ale bez transparentnosti a spolupráce od Číny je jasná odpoveď nepravdepodobná,“ povedal bývalý riaditeľ FBI Christopher Wray.
Nové hodnotenie CIA tak predstavuje významný krok vo vyšetrovaní pôvodu pandémie COVID-19.
Zároveň však poukazuje na nedostatok jednoznačných dôkazov, ktoré by mohli definitívne potvrdiť jednu z teórií. Otázka, ako a kde vírus vznikol, tak zostáva nielen vedeckou, ale aj politickou záhadou, ktorá naďalej ovplyvňuje globálne vzťahy.
Ako poznamenal nový šéf CIA Ratcliffe: „Toto je viac než len otázka vedy – je to otázka pravdy, zodpovednosti a spravodlivosti voči všetkým obetiam pandémie.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: FT, AP