COVID-19 ti môže spôsobovať problémy aj po vyliečení. Až 50 % ľudí trpí týmto problémom
- Týka sa to najmä pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19
- Britská štúdia sa zamerala na pacientov, ktorí boli hospitalizovaní
- Výskumy naznačujú, že u väčšiny ľudí, ktorí dostali COVID-19 sa môže prejaviť trvalé poškodenia srdca
- Týka sa to najmä pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19
- Britská štúdia sa zamerala na pacientov, ktorí boli hospitalizovaní
- Výskumy naznačujú, že u väčšiny ľudí, ktorí dostali COVID-19 sa môže prejaviť trvalé poškodenia srdca
Nová britská štúdia poukazuje na to, že u viac ako 50 % pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým priebehom Covid-19 bolo zistené, že majú poškodenie srdca, a to aj mesiace po prepustení z nemocnice.
Štúdia, ktorá bola uverejnená v European Heart Journal sa zamerala na 148 pacientov zo šiestich nemocníc v Londýne. Zistila, že u pacientov, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia a zvýšenú hladinu proteínu nazývaného troponín, mali väčšiu pravdepodobnosť poškodenia srdca.
Troponín sa uvoľňuje do krvi pri poranení srdcového svalu. Na základe toho môže dôjsť k zvýšeniu jeho hladiny. Extrémne vysoké hladiny často naznačujú, že človek utrpel infarkt.
Zistili poškodenie srdca
Predchádzajúci výskum ukázal, že asi pätina pacientov hospitalizovaných s Covid-19 má zvýšené hladiny troponínu. Zvýšené hladiny súviseli s horšími výsledkami a zvýšeným rizikom úmrtia. Príčina a rozsah poškodenia však neboli úplne preskúmané.
Forbes informuje, že najnovšia štúdia, ktorá bola robená pomocou magnetickej rezonancie zistila, že došlo k niekoľkým druhom poškodenia srdca, a to práve pri pacientoch s Covid-19.
„Našli sme dôkazy o vysokej miere poškodenia srdcového svalu, ktoré bolo možné vidieť na skenoch mesiac až dva po prepustení z nemocnice. Magnetická rezonancia ukázala, že niektoré boli spôsobené ochorením Covid-19,“ uviedla hlavná autorka štúdie Marianna Fontana, ktorá je zároveň profesorkou kardiológie na University College London.
Štúdia ďalej zistila, že časti srdca, ktoré sú zodpovedné za pumpovanie okysličenej krvi do tela, boli normálne u 89 % pacientov, ale 54 % malo známky zjazvenia alebo poranenia srdcového svalu.
Necelá štvrtina mala zjazvenie po zápale srdcového svalu, zatiaľ čo 22 % malo infarkt alebo ischémiu, 6 % malo obidve. Ischemická choroba srdca je súhrnné označenie chorôb srdca, ktoré vznikajú na podklade nedokrvenia (ischémie) a tým zníženia až zastavenia dodávky kyslíka do srdcového svalu. Štúdia nakoniec zistila, že 8 % účastníkov malo pretrvávajúci zápal srdcového svalu. „Vo veľmi vážnych covidových prípadoch existujú obavy, že sa môže zvýšiť riziko srdcového zlyhania,“ vysvetlila.
Viac ako dva roky po ochorení
Domnieva sa, že je potrebné urobiť ďalší výskum, a to najmä u pacientov, ktorí neboli hospitalizovaní. Podľa nej však čoraz viac výskumov naznačuje, že väčšina ľudí, ktorí dostali COVID-19, môžu mať trvalé následky poškodenia srdca.
Napríklad štúdia publikovaná v júni 2020 v časopise JAMA zistila, že 78 % nedávno zotavených pacientov s COVID-19 malo srdcové abnormality a 60 % malo pretrvávajúci zápal. Ďalšia štúdia ukazuje, že 30 % ľudí malo abnormálne funkcie srdca, a to aj mesiace po infikovaní vírusom.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: European Heart Journal, Forbes, JAMA