Covid manuál, na ktorý čakali státisíce Slovákov: Pomôže bezradným rodičom, ako postupovať pri nákaze
- Rodičia chorého dieťaťa čelia neľahkej situácii. Zhodnotiť závažnosť ochorenia a konať správne môže byť náročné
- Podľa týchto manuálov by si mal zistiť, či je potrebná domáca liečba, kontaktovanie lekára alebo urgentná pomoc
- Rodičia chorého dieťaťa čelia neľahkej situácii. Zhodnotiť závažnosť ochorenia a konať správne môže byť náročné
- Podľa týchto manuálov by si mal zistiť, či je potrebná domáca liečba, kontaktovanie lekára alebo urgentná pomoc
Covid-19 sa, žiaľ, nevyhýba nikomu, ani tým najmenším. Pri akomkoľvek podozrení sa rodičia ocitajú v situácii, kedy musia závažnosť príznakov vyhodnotiť a následne zvoliť ďalší postup. Tento proces môže byť skutočne náročný, naznačuje Ministerstvo zdravotníctva.
Pri príznakoch dieťa otestujte
Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti a rezort zdravotníctva preto pripravili tri manuály, na ktoré sa môžu neistí rodičia obrátiť. Na základe tejto pomôcky by mali vedieť určiť, ako vážny je zdravotný stav ich dieťaťa, a to aj v prípade nákazy Covidom-19.
Jednoduchšie by tak mali zhodnotiť, či postačuje domáca liečba, či je potrebné kontaktovať na druhý deň lekára alebo či je nevyhnutná okamžitá lekárska pomoc.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová rodičom radí, aby pri príznakoch dieťa doma otestovali. Ak sa stane, že test vyjde pozitívny, mali by kontaktovať pediatra a dieťa objednať aj na PCR test.
„Pozitívne testované dieťa s príznakmi musí mať pokojový režim, dostatočný príjem tekutín a zdravú stravu,“ pripomína lekárka Prokopová.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/244358554534457
Manuály sú rozdelené podľa veku
Ministerstvo zdravotníctva uverejnilo na sociálnej sieti tri manuály. Jeden je určený pre deti do troch mesiacov, druhý pre deti staršie ako tri mesiace a posledný manuál sa týka dospievajúcich detí.
V každom z manuálov sú možné príznaky rozdelené do troch farieb. Práve podľa farby zóny – červenej, oranžovej alebo zelenej, má rodič dokázať určiť závažnosť ochorenia a správe konať.
Manuál má slúžiť len ako pomôcka, v žiadnom prípade nenahrádza lekárske vyšetrenie a v prípade obáv je vždy najlepšie obrátiť sa na pediatra či pohotovostnú zdravotnícku službu. Sledovať treba napríklad sfarbenie pokožky či oblasti okolo úst a na koncoch prstov. Veľa prezradí aj zvracanie, fľaky na koži, horúčka či zmätenosť.
Ak máte obavy, že je v ohrození život vášho dieťaťa, v každom prípade bezodkladne vyhľadajte najbližší urgentný príjem alebo volajte na linku 155 či linku 112.
Toto rozdelenie je tiež súčasťou dokumentu „Pediatrické odporúčania pre manažment detského a dospievajúceho pacienta v súvislosti s ochorením COVID 19“ zverejnenom na stránke Ministerstva zdravotníctva, kde nájdeš mnoho ďalších rád.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva