Covid mohol byť len začiatkom. Globálne otepľovanie otvára cestu množstvu ochorení

  • Nový výskum upozorňuje na prepojenie medzi globálnym otepľovaním a ochoreniami
  • Príklady poznáme už z minulosti
  • Existujú tisícky rôznych faktorov
model kostry človeka s rúškom a vírus pod mikroskopom
Unsplash/CDC, Matthew Schwartz
  • Nový výskum upozorňuje na prepojenie medzi globálnym otepľovaním a ochoreniami
  • Príklady poznáme už z minulosti
  • Existujú tisícky rôznych faktorov

Okrem horiacich lesov, vysychajúcich vodných tokov a neznesiteľných horúčav nám globálne otepľovanie prináša ešte jeden vážny a nečakaný problém.

Zdá sa, že existuje spojitosť medzi ochoreniami a teplotnou zmenou, čo pre ľudstvo nie je žiadnou potešujúcou novinkou. Fakty naznačujú, že možno existuje skutočný dôvod na obavy.

Minulosť sa opakuje

Na dostupné dôkazy sa rozhodli pozrieť dva tímy vedcov z dvoch rôznych amerických univerzít. Vo výskume im pomohol praktický vynález od firmy Google – Google Scholar, ktorý v praxi zhromažďuje najrozličnejšie vedecké texty a práce na jednom mieste, píše ScienceAlert.

Využitá literatúra sa zameriavala až na 375 druhov patogénov, pričom výskumný tím na základe spomínaných vedeckých prác zistil, že až pri 277 z nich bol zaznamenaný v ľudskej histórii prípad, kedy boli epidémie týchto ochorení spôsobené nejakým druhom klimatickej zmeny.

To znamená, že až 58 % chorôb, ktoré sú ľudstvu dobre známe, má v následku globálnej klimatickej zmeny vyšší potenciál šírenia, nákazy a v spojitosti s týmito faktormi aj vyšší potenciál zabíjať. Výskum, samozrejme, nezahŕňal málo známe a vzácne choroby, ktoré môžu byť ďalším strašiakom.

Vedci majú pre túto koreláciu aj jasné vysvetlenie. Spomínaný výskum Univerzity mesta Manoa na Havaji a Wisconsinskej Univerzity v meste Madison týchto dôvodov dokonca identifikoval až 1 006. Patogény však nenaberajú nejako zázračne na sile len pôsobením slnka či vyššími teplotami.

Každá akcia má reakciu a vyššie teploty spôsobené globálnym otepľovaním môžu baktériám, plesniam či vírusom otvoriť nové možnosti prenášania, informuje Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC). CDC zároveň objasňuje niekoľko z nich.

Vyhovujúce prostredie

Veľmi „populárnym“ spôsobom šírenia sa sú pri patogénoch tzv. prenášači. Medzi najčastejších a najznámejších z nich patria komáre a kliešte, čiže druhy, ktorým sa značne darí najmä počas období vyšších teplôt.

Týmto druhom konkrétne vyhovujú mierne zimy, skoré jari a letné horúčavy, ktoré im dávajú viac času a príležitostí rozmnožovať sa a následne aj rozširovať svoje prirodzené prostredie.

Len medzi rokmi 2004 až 2018 bol v USA zaznamenaný až dvojnásobok prípadov prenesenia rôznych ochorení týmito druhmi, oproti predošlým rokom. Priemerne tak ročne išlo až o neuveriteľných 760 000 prípadov, informuje CDC. Toto číslo má však potenciál ďalej narastať.

Komár na ruke človeka, útočí a spôsobuje západonílsku horúčku
zdroj: YouTube/WFAA/Reprofoto

Obrovský problém predstavuje aj voda, ktorá sa vplyvom globálneho otepľovania mení zo životodarnej látky na katastrofický element. Extrémne nebezpečné sú napríklad záplavy, ktorých počet neustále narastá. Pre spomínané patogény však narastajúce vodné hladiny predstavujú len ďalší spôsob šírenia sa.

Ohrievaním vody totižto narastá aj prítomnosť škodlivých rias či baktérií, pre ktoré je takéto prostredie prívetivejšie, píše CDC. Pomocou spomínaných záplav sa následne môžu ľahko dostať do ľudských obydlí a nakaziť obrovské množstvá ľudí.

Hazard predstavujú napríklad aj búrky, ktorých frekvencia sa globálnym otepľovaním zvyšuje, vysvetľuje Nature.

Pokiaľ však voda nepríde za ľuďmi, ľudia sa jednoznačne presunú k vode. Nie je nutné dodávať, že v časoch horúčav je kúpanie sa v najrôznejších jazerách a moriach obľúbenou aktivitou.

„Pandorina skrinka“

Ďalším faktorom môže byť napríklad migrácia zvierat, ktorých domovy sa stávajú neobývateľnými, a preto sa približujú čoraz viac k ľuďom. Ako sme sa presvedčili už aj počas pandémie Covidu-19, kontakt človeka so zvieraťom nemusí skončiť najlepšie, dodáva ScienceAlert.

covid-19 pod mikroskopom
zdroj: Unsplash/CDC

Vyššie teploty majú za následok aj šírenie húb a plesní či rozpúšťanie ľadovcov, ktoré v sebe môžu teoreticky skrývať pradávne vírusy, s ktorými ľudské telo nemuselo nikdy v minulosti prísť do kontaktu. Na zoznam rizík patria aj alergie, kožné ochorenia, oslabenie organizmu a iné komplikácie spojené s vlnami horúčav. 

Takýchto spojitostí je však podľa výskumníkov omnoho viac. V zaznamenanej histórii objavili až 3 213 empirických príkladov podporujúcich ich teóriu o šírení chorôb a podľa ich slov sme zatiaľ sotva otvorili túto „Pandorinu skrinku“.

Zdá sa teda, že nutnosť bojovať s klimatickou zmenou sa každým dňom zvyšuje.

Zdroje: ScienceAlert, CDC, Nature

Najnovšie videá

Trendové videá