Covid pripomenul svoju silu. Na výletnej lodi skomplikoval život stovkám ľudí

  • V Sydney zakotvila výletná loď s 800 pasažiermi nakazených koronavírusom
  • Všetci nakazení však vykazovali len mierne alebo žiadne príznaky ochorenia
Zakotvená výletná loď a ľudia v rúškach
Ilustračný obrázok Unsplash/Georgy Trofimov, Unsplash/@ianharber
  • V Sydney zakotvila výletná loď s 800 pasažiermi nakazených koronavírusom
  • Všetci nakazení však vykazovali len mierne alebo žiadne príznaky ochorenia

Na palube výletnej lodi Majestic Princess sa nachádzalo 800 pasažierov, ktorí boli nakazení koronavírusom. Plavidlo však v sobotu konečne zakotvilo v austrálskom Sydney. Miestne úrady budú pri vyloďovaní cestujúcich dodržiavať príslušné covidové protokoly, ubezpečila verejnosť austrálska ministerka pre domáce záležitosti Clare O’Neilová. TASR správu prevzala z denníka The Guardian a agentúry Reuters.

Špeciálne protokoly

Na palube lode, ktorá sa plavila z Nového Zélandu, sa nachádzalo 4 600 cestujúcich a členov posádky. Podľa Marguerite Fitzgeraldovej, riaditeľky spoločnosti Carnival Australia, ktorá plavidlo prevádzkuje, začali mať ľudia pozitívne testy na koronavírus približne v polovici 12-dňovej plavby. Všetci nakazení však vykazovali len mierne alebo žiadne príznaky ochorenia.

The Guardian pripomína, že vypuknutie nákazy na palube Majestic Princess pripomína podobný prípad z roku 2020, keď sa na lodi Ruby Princess, ktorá tiež zakotvila v Sydney, nakazilo koronavírusom 914 osôb a 28 ľudí ochoreniu podľahlo.

Ministerka O’Neilová však verejnosť ubezpečila, že úrady po incidente s Ruby Princess vytvorili špeciálne covidové protokoly, ktoré budú pri vyloďovaní nakazených pasažierov z Majestic Princess dodržiavať.

Austrálska vláda tento týždeň vyhlásila, že v Austrálii začal stúpať počet nových prípadov nákazy koronavírusom, najmä subvariantom omikronu XBB.

Zvýšené riziko úmrtia

Okrem toho najnovšia štúdia vo vedeckom časopise Nature Medicine odhalila, že ľuďom, ktorí mali ochorenie COVID-19 viac než raz, hrozí dva až tri razy väčšia pravdepodobnosť závažných zdravotných problémov než osobám, čo sa koronavírusom infikovali iba jedenkrát. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry AFP.

Výskumníci analyzovali anonymizované medicínske záznamy 5,8 milióna osôb zo zdravotníckej databázy amerického ministerstva pre záležitosti veteránov. Autori štúdie pritom varovali, že jej výsledky mohla ovplyvniť skutočnosť, že išlo najmä o záznamy starších belošských mužov.

Z analyzovaného počtu ľudí bolo v období od 1. marca 2020 do apríla tohto roku minimálne raz pozitívne testovaných na covid viac ako 443 000. Takmer 41 000 z nich malo covid viac ako raz. Vyše 93 % sa nakazilo dva razy, zatiaľ čo šesť percent sa infikovalo trikrát a necelé jedno percent štyrikrát. Zvyšných 5,3 milióna ľudí covid nikdy nemalo.

Štúdia ukázala, že v porovnaní s osobami, ktoré sa infikovali covidom len raz, mali opakovane nakazení ľudia dvakrát vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia a trikrát vyššie riziko hospitalizácie pre súvisiace komplikácie.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

U opätovne infikovaných sa viac než trikrát častejšie vyskytovali problémy so srdcom a pľúcami. Autori štúdie tiež konštatovali, že reinfekcia prispieva aj k poruchám fungovania mozgu, ochoreniu obličiek a vzniku diabetu. Riziko takýchto problémov sa navyše môže zvyšovať s každou ďalšou nákazou covidom.

Epidemiológ Ziyad Al-Aly pôsobiaci na Washingtonskej univerzite v meste St. Louis pre AFP povedal, že dôvod, prečo dochádza k opätovným nákazám je, že súčasná vakcinačná stratégia nebráni šíreniu vírusu.

„Myslím si, že reinfekcie budú pokračovať, pokiaľ nebudeme mať vakcíny, ktoré zablokujú prenos (vírusu), poskytnú trvácnejšiu ochranu a budú odolné voči (novým) variantom,“ uviedol.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá