Črevá sú druhý mozog a semafor zdravia. Podľa slovenských expertov hľadáme odbornú pomoc neskoro
- Stav čriev súvisí s tým, že máš ekzém a vypadávajú ti vlasy
- Tieto symptómy ti napovedia, že je niečo zle
- Experti prezradili, ako črevá vyliečiš sám
- Stav čriev súvisí s tým, že máš ekzém a vypadávajú ti vlasy
- Tieto symptómy ti napovedia, že je niečo zle
- Experti prezradili, ako črevá vyliečiš sám
Základom zdravého života je mať zdravé črevá? Prekvapivo áno. Všetko, čo sa s nimi deje, sa totiž podpisuje úplne na celom našom zdraví. Zdravie čriev ovplyvňuje imunitu, pokožku, vlasy, ale aj energiu človeka. Niektorí možno liečia svoje akné, mastné vlasy či únavu vonkajškovo, napríklad lepšou kozmetikou či pitím kofeínu. Málokto sa však pozrie do svojho vnútra. „Krása kože či pokožky totiž vychádza z vnútra (z čreva), tam sa všetko odohráva. Tam potrebujeme hľadať príčinu i riešenie,“ vysvetlil Mgr. Tomáš Hadžega, PhD., výživový poradca.
Toto tvrdenie zastávajú aj lekári. „Nie nadarmo sa črevo označuje ako „druhý mozog“. Okrem toho, že naše črevo plní tráviacu úlohu, má aj ďalšie množstvo funkcií vrátane imunitnej,“ ozrejmila MUDr. Slavomíra Komárová z II. internej kliniky UNLP v Košiciach.
Vo všeobecnosti sa ochorenia čreva, tenkého alebo hrubého, dajú rozdeliť na organické a funkčné. Pri organických ochoreniach je črevo postihnuté napríklad zápalom, infekciou, nádorom, prípadne genetickým ochorením. Funkčné ochorenia sú také, keď je črevo síce anatomicky v poriadku, ale jeho činnosť je porušená. Sú to problémy s trávením, vstrebávaním, vylučovaním, imunitnou a endokrinnou funkciou a mnoho ďalších.
Ochorenia čriev, rovnako ako ochorenia akéhokoľvek iného orgánu, môžu dlho prebiehať asymptomaticky, teda bezpríznakovo. Zároveň sa môžu prejaviť v akomkoľvek veku, často na základe spúšťača. Takýmto spúšťačom môže byť aj stres. Podľa Komárovej sa počet a charakter príznakov môže u každého človeka líšiť. Taktiež existujú skupiny ľudí, ktorí sú na problémy s črevami oveľa náchylnejší. Aby sa predišlo závažnejším problémom, je preto nutné príznaky poznať a včas ich rozlíšiť.
S výživovým poradcom Tomášom Hadžegom sme sa porozprávali, ako si napraviť funkciu čriev doma, čo im škodí a, naopak, pomáha. Doktorka Slavomíra Komárová nám odpovedala, kedy je nutné vyhľadať odbornú pomoc, ako vyzerá vyšetrenie a diagnostika gastrointestinálnych ochorení aj to, kto by si mal na ťažkosti dávať pozor.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
Čo ovplyvňuje funkcia čriev
Aké príznaky prezradia, že máš v bruchu problém
Ktoré zvyky ti škodia najviac
Ako si funkciu čriev upraviť sám
Kedy je potrebné navštíviť gastroenterológa
Ako prebieha vyšetrenie u odborníka
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity