Čuchanie potu z pazúch druhých ľudí sa ukázalo ako účinný liek proti úzkosti

  • Experti stále hľadajú rôzne spôsoby, ako vyliečiť duševné choroby
  • Nedávno skúmali účinky ľudského potu na mentálnu rovnováhu
  • Výsledky sú prekvapujúce
Nedávno experti prišli na to, že telesné pachy pomáhajú znížiť hladinu úzkosti u mnohých pacientov
Nedávno experti prišli na to, že telesné pachy pomáhajú znížiť hladinu úzkosti u mnohých pacientov Unsplash/Luobulinka, Billie
  • Experti stále hľadajú rôzne spôsoby, ako vyliečiť duševné choroby
  • Nedávno skúmali účinky ľudského potu na mentálnu rovnováhu
  • Výsledky sú prekvapujúce

Sociálna úzkosť je bežný stav duševného zdravia, pri ktorom sa ľudia nadmerne obávajú medziľudskej interakcie alebo účasti na spoločenských podujatiach. To môže ovplyvniť aj ich vzťahy, napríklad na pracovisku alebo v súkromí.

Úzkosť dokáže človeku znepríjemniť aj v bežné situácie, ako sú nákupy alebo dovolenky. To môže viesť k tomu, že normálny život bez nadmerných obáv z kontaktu s ostatnými sa stáva takmer nemožným, vysvetľuje Sky News.

Čuchanie cudzieho potu proti úzkosti

Skupina európskych vedcov ukázala, že vystavenie sa ľudským pachom extrahovaným z potu iných ľudí môže byť použité na podporu liečby niekoľkých problémov duševného zdravia.

Tím expertov navrhol, aby sa tento prístup použil pri liečbe konkrétneho stavu duševného zdravia – úzkosti, kedy sa ľudia nadmerne obávajú účasti na rozličných sociálnych situáciách.

Vedúca výskumníčka Elisa Vigna zo Švédska vysvetlila, že stav mysle jednotlivca spôsobil v momente experimentu produkciu molekúl v pote, ktoré komunikovali emocionálny stav a vyvolali zodpovedajúce reakcie u ďalších ľudí, píše The Guardian.

Sociálna úzkosť sa znížila, keď pacienti podstúpili terapiu všímavosti, keď boli vystavení takzvaným ľudským „chemo-signálom“, alebo tomu, čo bežne označujeme ako telesný zápach, získaný z potu v podpazuší dobrovoľníkov, informuje Neuroscience News.

„Výsledky našej predbežnej štúdie ukazujú, že kombinácia týchto chemo-signálov s terapiou všímavosti prináša lepšie výsledky pri liečbe sociálnej úzkosti, ako sa dá dosiahnuť samotnou terapiou všímavosti,“ povedala.

Úzkosťou trpí čoraz viac mladých ľudí
zdroj: Unsplash/Fernando

Skúmala sa prítomnosť emócií v pote dobrovoľníkov

Vzorky potu boli odoberané dobrovoľníkom, ktorí sledovali krátke klipy z filmov: tieto filmy boli zámerne vybrané tak, aby u nich vyvolali konkrétne emocionálne stavy, ako je strach alebo šťastie. Bolo to preto, aby sa zistilo, či špecifické emócie počas potenia majú rôzne účinky na liečbu.

Po zozbieraní potu výskumníci prijali 48 žien, z ktorých všetky trpeli sociálnou úzkosťou. Následne ich rozdelili do troch skupín. Počas dvoch dní všetky podstúpili terapiu všímavosti. Zároveň bola každá skupina vystavená buď vzorkám pachov, alebo čistému vzduchu. Štúdia zistila, že ženy, ktoré boli vystavené vzorkám pachov, lepšie potom reagovali na terapiu.

Elisa Vigna povedala: „Trochu nás prekvapilo, keď sme zistili, že emocionálny stav osoby produkujúcej pot sa nelíšil vo výsledkoch liečby – pot vytvorený, keď bol niekto šťastný, mal rovnaký účinok ako pot niekoho, koho filmový klip vystrašil,“ uvádza vedecký portál Study Finds.

Možno aj obyčajná fyzická prítomnosť niekoho iného má obdobný účinok, ale to ešte experti musia potvrdiť. Práve to teraz testujú v následnej štúdii s podobným dizajnom, kde sú zahrnuté aj vzorky potu jednotlivcov, ktorí sledujú emocionálne neutrálne dokumenty.

„Tento výskum by mal umožniť zistiť, či potenciálne prínosy terapie pramenia z nevedomého vnímania špecifických emocionálnych signálov, alebo či to jednoducho súvisí s ľudskou prítomnosťou, bez ohľadu na emócie,“ dodáva výskumníčka.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, Neuroscience News, Sky News, Study Finds

Najnovšie videá

Trendové videá