Cukríky podporujú otroctvo a kvôli keksom horia pralesy. Čo sa skrýva za sladkosťami?
- Miluješ gumové cukríky, keksíky a čokolády? Mnohé z nich sú vyrobené z naozaj kontroverzných surovín a nielen, že nerobia dobre tvojmu zdraviu, ale ich jedením sa pričiňuješ na pomerne neetických či neekologických praktikách.
- Miluješ gumové cukríky, keksíky a čokolády? Mnohé z nich sú vyrobené z naozaj kontroverzných surovín a nielen, že nerobia dobre tvojmu zdraviu, ale ich jedením sa pričiňuješ na pomerne neetických či neekologických praktikách.
Keď ich miluješ, nie je čo riešiť. Ak si priaznivcom tohto tvrdenia, v tomto prípade by si mal svoje stravovacie návyky rozhodne prehodnotiť a minimálne si uvedomiť, čo všetko sa za takým obyčajným gumovým cukríkom môže skrývať. Problematika neetických cukroviniek nie je ničím novým, no teraz vyložili karty na stôl nemeckí ochranári zo združenia Tierretter, ktorí zverejnili video kompromitujúce spoločnosť Haribo. Informoval o tom aj portál etrend.sk.
Želatina z týraných prasiat
Tento výrobca je známy produkciou gumových cukríkov, ktoré sa ako mnohé konkurenčné produkty vyrábajú z bravčovej želatiny. Tá, ako inak, pochádza z koží ošípaných, ktoré sú chované na veľkých prasacích farmách. To by bolo ešte relatívne v poriadku, no zarážajúce sú podmienky, v akých sú zvieratá chované. Ochranári na videu upozorňujú na zvieratá natlačené v malých priestoroch, so zanedbaným zdravotným stavom, otvorenými ranami a váľajúce sa vo vlastných výkaloch. To všetko v krajine, ktorá je pomerne prísna v ochrane práv zvierat.
Haribo accused of producing gummy bears from slavery
A German documentary “Haribo Check”, produced by WDR, a German…
Posted by alternative.help on Friday, October 27, 2017
Kompromitujúce zábery pochádzali z mäsokombinátu Westfleisch, ktorý je dodávateľom pre firmu Gelita. Tá vyrába želatinu, ktorú používa práve Haribo. No problém sa zďaleka netýka len tohto mäsokombinátu alebo tejto firmy. Podobné chovy zvierat sú len málo kontrolované a očividne zákony obchádzajú. Bolo by naivné si myslieť, že toto je jediné zariadenie svojho druhu, ktoré sa takto správa k zvieratám. Stačí zablúdiť na vegánske stránky a takýchto videí či príbehov nájdeme oveľa viac.
Prečo teda jesť cukríky či čokoľvek obsahujúce želatinu, keď jej konzumáciou podporujeme takéto praktiky? Nielen, že s predstavou špinavých a chorých zvierat, z ktorých želatina pochádza, si len ťažko vychutnáš veselého gumového medvedíka, no na trhu je veľa iných alternatív. Mnohí uvedomelejší výrobci už namiesto želatiny používajú napríklad agar, ktorý sa vlastnosťami podobá želatine, no pochádza z rias. To je oveľa chutnejšia predstava.
Otrocké podmienky
Želatinou to však nekončí. Ďalšou kontroverznou surovinou používanou v želatinových cukríkoch a mnohých ďalších druhoch cukroviniek, je karnaubský vosk. Aj ten sa vyskytol v nemeckom dokumente. Práve toto je surovina, vďaka ktorej sú medvedíky lesklé. Vosk pochádza z listov karnaubskej palmy z plantáží, ktoré obrábajú doslova novodobí otroci – domorodci, ktorí pracujú za almužnu v ťažkých podmienkach.
Množstvo vosku pochádza z chudobných brazílskych regiónov, kde sa rozhodne nikto nepozerá na humánnosť pracovných podmienok. Pracovníci plantáží pracujú veľmi ťažko, pričom zarábajú nanajvýš 10 eur denne. Nenosia ochranné oblečenie či rukavice, často spia vo vozňoch a nemajú prístup k čistej vode či toaletám. Do problému sa už angažovala brazílska vláda a začala sa týmito plantážami zaoberať.
Klčovanie pralesov
Aj keď gumové medvedíky sú zrejme absolútnym prorotypom neetickej potraviny, je to len špička ľadovca. V kvante komerčných sladkostí nájdeme napríklad kontroverzný palmový tuk. Stačí si prečítať zopár obalov známych keksov či čokolád, ale tiež pečiva či polotovarov, a rozhodne bude tam. Táto lacná náhrada masla či kvalitnejších rastlinných tukov pochádza z palmových plantáží, kde sa potýkame s podobnými etickými problémami ako pri karnaubskom vosku. Navyše sa však vysokou konzumáciou palmového oleja podieľame na ničení našej planéty aj svojho zdravia.
Palmový olej pochádzajúci z palmy olejnej obsahuje až 50 percent nasýtených mastných kyselín a preto môže byť jeho zvýšená konzumácia škodlivá. Keďže sa nachádza vo väčšine komerčných potravín, je to naozaj na pováženie. Zároveň ide zvyčajne o pomerne nekvalitný zdroj oleja. Oveľa viac než naše zdravie však ohrozuje planétu. Kvôli lacnému zdroju tuku je dopyt po tomto oleji obrovský, vďaka čomu sa plantáže stále rozširujú na úkor pôvodných dažďových pralesov v Indonézii, Malajzii, Kolumbii či Ekvádore. Tie doslova vypaľujú, aby tam mohli zasadiť palmu olejnú.
Problém neetických potravín teda ďaleko presahuje Haribo. Spoločnosť mimochodom tvrdí, že má čisté ruky a o zlých podmienkach v mäsokombináte či na plantážach nič nevie. Ak by sme však pátrali, mohli by sme hovoriť o x ďalších globálnych značkách, ktorých sa podobné praktiky týkajú, počnúc napríklad spracovaním mäsa či mlieka. Pozitívne však je, že mnohí ľudia si to začínajú uvedomovať a rozmýšľajú nad tým, čo kupujú. To sa potom odráža aj v zmýšľaní výrobcov, z ktorých mnohí prechádzajú na ekologickejšie zdroje surovín.
Všetko je to o tom, koho kúpou podporíme, ale aj o našej informovanosti. Vôbec sa nemusíme vzdávať všetkého, čo nám chutí. Na trhu je množstvo skvelých a zvyčajne oveľa zdravších alternatív, najmä od menších, lokálnych či bio značiek. Stačí sa len trocha zaujímať.
zdroj: businessinsider.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy