Cukríky spôsobujú ľuďom halucinácie a kŕče. Autority varujú pred nebezpečným neurotoxínom z „muchotrávky“

  • Nebezpečné české gumené cukríky
  • Neurotoxín muscimol sa nachádza v muchotrávke
Cukríky
Ilustračná fotografia Freepik
  • Nebezpečné české gumené cukríky
  • Neurotoxín muscimol sa nachádza v muchotrávke

Do automatov v Nemecku sa dostali cukríky pochádzajúce od našich severných susedov. České želatínové cukríky obsahujú nebezpečnú látku, neurotoxín muscimol, ktorý sa často nachádza v muchotrávke, informoval o tom aj portál tvnoviny.sk.

„Okresný veterinárny úrad Giessen naliehavo varuje pred konzumáciou ovocných cukríkov s obsahom škodlivého muchovníkového toxínu muscimol. Takéto výrobky s predajným názvom „Muscimol Duftgummy“ boli v utorok večer skonfiškované z niekoľkých predajných automatov v mestskej časti Giessen,“ uvádza sa v tlačovej správe, na ktorú sa odkazuje portál giessener-anzeiger.de

Nebezpečné cukríky

Obyvatelia tohto mesta si ešte pred samotným odobratím automatov stihli cukríky zakúpiť. Veterinárny úrad a polícia v súčasnosti preverujú, či predajcovia, ktorí prevádzkovali automaty, neponúkali nebezpečné cukríky aj v iných okresoch.

Nebezpečná látka muscimol predstavuje najväčšie riziko pre deti. Ide o psychedelickú substanciu, ktorá spôsobuje širokú škálu rôznych účinkov. Tento neurotoxín je známy aj pod názvami agarín alebo panterín. Má halucinogénne a psychotropné vlastnosti. Je toxický pre nervový systém a negatívne ovplyvňuje rôzne mozgové funkcie, čo vedie k ich utlmeniu.

„Muscimol môže narušiť psychiku a spustiť fyzické reakcie ako závraty, poruchy hybnosti, poruchy reči, halucinácie či kŕče. Ovocné cukríky by sa za žiadnych okolností nemali konzumovať,“ informuje o tom nemecký mestský úrad.

V Českej republike už začiatkom roka 2024 evidovali jeden prípad nebezpečných cukríkov. Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia preverovala zloženie želatínových cukríkov. Po ich užití totiž skolabovala žiačka základnej školy v Hradci Královom. V cukríkoch sa vtedy nachádzala už spomínaná psychotropná látka muscimol, informoval o tom v tom čase portál openiazoch.sk.

Nebecpečné české cukríky
zdroj: mestský úrad/giessen.de

Čo je muscimol? 

Muscimol sa zaraďuje medzi halucinogénne látky, ktoré výrazne ovplyvňujú ľudské vedomie a psychické prežívanie. Táto látka dokáže meniť nielen kvalitu vedomia, ale aj spôsob, akým človek prežíva svoje emócie a vnútorné stavy. Pod jej vplyvom môže byť zmyslové vnímanie výrazne skreslené. 

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky sa zaraďujú: svalové zášklby, závraty, zmätenosť, nevoľnosť a vracanie. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj agitovanosť. Ide o nepríjemný stav nadmerného vzrušenia. Človek sa vtedy cíti rozrušený, napätý, zmätený alebo podráždený. Taktiež sa môžu objaviť delírium či závažné halucinácie. Nepriaznivé účinky sú rozličné v závislosti od dávky, ktorú človek užil, informuje o tom portál stickygarden.cz.

Predávkovanie touto látkou môže byť potenciálne život ohrozujúce. Medzi príznaky patria výrazná nepokojnosť, zmätenosť až delírium, kŕče a v niektorých prípadoch aj kóma. V najzávažnejších situáciách dochádza k zlyhaniu dýchania, čo vedie k úmrtiu.

„Je veľmi dôležité pristupovať k muscimolu s extrémne vysokou opatrnosťou, pretože hranica medzi psychoaktívnym množstvom a predávkovaním môže byť veľmi úzka,“ varujú odborníci. 

V historických rituáloch sa často využívala muchotrávka. Avšak v tej dobe bolo ťažké určiť, kedy dôjde k predávkovaniu, pretože sa v hube objavovala len sporadicky. Muscimol má naozaj bohatú históriu. Používal sa na šamanských a náboženských obradoch v rôznych kultúrach. Najčastejšie však na Sibíri.

Okrem toho látky ako kyselina iboténová a muskarín, ktoré sa v muchotrávke taktiež nachádzajú, sú toxické pre ľudský organizmus. Po použití môžu mať smrtelné následky. Určenie bezpečného množstva samotného muscimolu je komplikované, a to nielen pre jeho silný účinok. Každý jedinec môže individuálne reagovať na látku. Vo všeobecnosti sa za psychoaktívnu považuje dávka v rozmedzí od 10 do 15 mg. Avšak prekročenie tejto hranice výrazne zvyšuje riziko nežiaducich účinkov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: tvnoviny.sk, giessener-anzeiger.de, stickygarden.cz, giessen.de, openiazoch.sk 

Najnovšie videá

Trendové videá