Cvičené psy vyňuchajú nakazených koronou, sú ako PCR test. Pomôcť by mohli hlavne v jednej oblasti
- Psy dokážu identifikovať vzorky nakazených približne tak dobre ako PCR test
- Vycvičené psy by sa podľa odborníkov mali používať v nemocniciach či na letiskách
- Psy dokážu identifikovať vzorky nakazených približne tak dobre ako PCR test
- Vycvičené psy by sa podľa odborníkov mali používať v nemocniciach či na letiskách
Fínski vedci zistili, že špeciálne vycvičené psy dokážu identifikovať pasažierov leteckej dopravy, ktorí sú nakazení novým druhom koronavírusu.
TASR správu prevzala od agentúr PA a DPA, ktoré sa odvolávajú na výsledky štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise BMJ Global Health.
Štúdiu otestovali v praxi
Predbežné údaje naznačovali, že psy dokážu byť na detekciu koronavírusu SARS-CoV-2 vycvičené v priebehu niekoľkých týždňov. Presnosť, s akou by mali dokázať identifikovať vzorky od nakazených pacientov, je približne na rovnakej úrovni ako PCR test.
Vedci z Helsinskej univerzity (UH) vo Fínsku však potrebovali túto teóriu otestovať aj v reálnych podmienkach. Vycvičili štyri psy, ktoré boli predtým trénované na vyhľadávanie drog či nebezpečných látok. Na jar 2020 oňuchali vzorky z pokožky 144 ľudí infikovaných koronavírusom a 306 zdravých osôb. Identifikovať nakazených sa im podarilo s 92-percentnou úspešnosťou.
Následne boli psy nasadené na medzinárodné letisko Helsinki-Vantaa, kde od septembra 2020 do apríla 2021 oňuchali 303 pasažierov prichádzajúcich do Fínska. Percento úspešnosti detegovania cestujúcich s koronavírusom bola v tomto prípade až 99 percent.
Napríklad v nemocniciach
Dôležitým poznatkom je, že psy boli menej úspešné pri identifikovaní variantu alfa, lebo boli vycvičené na detegovanie pôvodného vírusu SARS-CoV-2. Podľa vedcov by teda počas výcviku mali byť použité vzorky všetkých variantov kornavírusu.
Dodali však, že psy, ktoré sa už naučili rozoznávať jeden variant, sa dokážu v priebehu niekoľkých hodín naučiť rozpoznávať aj jeho iné formy. Podľa vedcov by sa psy mohli používať na miestach, kde je „vysoká pravdepodobnosť nákazy Covidom – napríklad v nemocniciach – a tam, kde šanca prenosu vírusu nie je až taká veľká, napríklad na letiskách„.
Druhá posilňovacia dávka
Expertná skupina zostavená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) tvrdí, že podanie druhej posilňovacej dávky očkovacej látky proti koronavírusu môže priniesť určité výhody najzraniteľnejším ľuďom uprostred pokračujúceho globálneho šírenia variantu omikron a jeho podvariantov.
V utorňajšom vyhlásení WHO uviedla, že existuje „rastúci počet dôkazov o účinku dodatočnej posilňovacej dávky“ pre určité skupiny vrátane zdravotníckych pracovníkov, osôb nad 60 rokov a ľudí so slabým imunitným systémom.
WHO taktiež priznala, že ponúkanie druhej posilňovacej dávky ľuďom môže v niektorých krajinách predstavovať logistické a iné problémy. Zatiaľ čo mnohé bohaté krajiny zaočkovali viac ako 70 % svojej populácie, v chudobnejších krajinách bolo zaočkovaných menej ako 16 % ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, SITA