Cvičenie nás robí šťastnejšími než peniaze, potvrdzujú to odborníci z Oxfordu a Yale  

  • Pre mnohých zrejme nie je veľkým prekvapením, že cvičenie je pre nás prospešné z fyzického, ako aj duševného hladiska
  • Podľa najnovšej štúdie nás môže cvičenie urobiť šťastnejšími ako peniaze. Potvrdili to vo svojej práci vedci z Yale a Oxfordu
unsplash.com
  • Pre mnohých zrejme nie je veľkým prekvapením, že cvičenie je pre nás prospešné z fyzického, ako aj duševného hladiska
  • Podľa najnovšej štúdie nás môže cvičenie urobiť šťastnejšími ako peniaze. Potvrdili to vo svojej práci vedci z Yale a Oxfordu

V štúdii uverejnenej v  The Lancet vedci zhromaždili údaje o fyzických aktivitách a duševnom zdraví viac ako 1,2 milióna Američanov. Na štúdiu upozornil Business Insider.

Účastníkom bola položená otázka:„Koľkokrát ste sa za posledných 30 dní cítili duševne chorí, napríklad v dôsledku stresu, depresie alebo emocionálnych problémov?“

Účastníci boli požiadaní, aby prezradili, aké vykonávajú fyzické aktivity a aký je ich príjem. Vybrať si mohli zo 75 druhov fyzických aktivít – od kosenia trávnika, starostlivosť o deti, domáce práce, až po vzpieranie, či jazdu na bicykli a beh.

Aktívnejší ľudia sú šťastnejší

Vedci zistili, že zatiaľ čo tí, ktorí pravidelne cvičili, mali tendenciu cítiť sa zle asi 35 dní v roku, neaktívni účastníci sa cítili zle v priemere o 18 dní viac.

Vedci okrem toho zistili, že fyzicky aktívni ľudia sa cítia rovnako dobre ako tí, ktorí nevykonávajú žiaden šport, no ročne zarobia o približne 25 000 dolárov viac.

zdroj: unsplash.com

Výsledky prieskumu vedcov z Yale a Oxfordu neprekvapujú ani športové psychológa a kouča Petra Kuračka. „Športová aktivita má naozaj veľmi pozitívny vplyv na naše mentálne aj fyzické zdravie. Z krátkodobého pohľadu sa pri športe vylučujú neuroprenášače ako endorfíny, dopamín a serotonín, ktoré ovplyvňujú našu pohodu a prežívanie príjemných emócií. Šport tiež zlepšuje náš metabolizmus.”

Peter Kuračka zároveň upozorňuje, že z dlhodobého hľadiska športom podporujeme dobrú kondíciu našich telesných systémov a tiež psychickú pohodu. Okrem iného nám častokrát práve šport pomáha nadväzovať nové kontakty a stretávať sa s inými ľuďmi, čo taktieť vplýva na náš pocit spokojnosti.

zdroj: unsplash.com

„Výskum bol realizovaný na vzorke 1,2 milióna respondentov, aj to ukazuje silu výsledkov. Dôležité je aj to, aby telesná aktivita bola vykonávaná vhodným spôsobom, v primeranom objeme a intenzite. Čo sa týka porovnania s výškou príjmov, fyzická aktivita je naozaj v mnohých prípadoch dôležitejším faktorom nášho zdravia ako financie. Ako sa hovorí peniaze sú dôležité, ale zdravie – fyzické ani mentálne – si za ne nekúpime,“ dodáva Peter Kuračka. 

zdroj: unsplash.com

To však neznamená, že čím viac športujete, tým šťastnejší sme

Vykonávanie fyzických aktivít, je pre človeka bez pochýb obohacujúce. Nič však netreba preháňať. Štúdia ukázala, že fyzická aktivita prispieva k lepšej duševnej pohode, len ak spadá do určitého časového rámca. Ako ideálnu mieru vedci uvádzajú 3 až 5 tréningov za týždeň, v trvaní 30 až 60 minút.

Tak, ako aj s ostatnými vecami, ani s cvičením to nasilu netreba preháňať, inak sa môžeme dočkať opačného účinku. Tí, ktorí cvičili dlhšie ako tri hodiny denne, boli v konečnom dôsledku ešte nešťastnejší ako priemerne fyzicky aktívni účastníci štúdie.

Zdroj: thelancet.com

Najnovšie videá

Trendové videá