Cvičenie „rádio taiso“ je liekom na dlhovekosť: Zaberie ti maximálne 3 minúty

  • V Japonsku hľadaj odpovede na otázku, ako sa dožiť storočnice
  • Žijú tu najstarší ľudia sveta, cvičia rádio taiso
  • Ide o jednoduché kardio pre každého
Japonské cvičenie rádio taiso, ktoré môže byť kľúčom k dlhovekosti
Wikimedia Commons/曾 成訓
  • V Japonsku hľadaj odpovede na otázku, ako sa dožiť storočnice
  • Žijú tu najstarší ľudia sveta, cvičia rádio taiso
  • Ide o jednoduché kardio pre každého

V krajine vychádzajúceho slnka nájdeš množstvo ikonických artefaktov, ale aj kultúrnych zvykov, ktoré sa už v dnešnom globalizovnom svete šíria všade. Japonci sú tiež známi svojou dlhovekosťou. Priemerne sa totiž dožívajú jedného z najvyšších vekov zo všetkých národov. Ich tajomstvom môže byť takzvané rádio taiso.

Konkrétne po Monaku a administratívnych oblastiach Hong Kong a Makao obsadzujú Japonci v dlhovekosti štvrtú priečku. Je ich však v porovnaní s týmito tromi „mestskými štátmi“ mnohonásobne viac. Populácia krajiny dosahuje 126 miliónov, čím sa ich vysoké umiestnenie v celosvetovom rebríčku stáva ešte zaujímavejším. Slováci v ňom obsadzujú 70. priečku.

Ako píše CNBC, medzi faktory ovplyvňujúce dĺžku života patria napríklad strava, zdravé vzťahy či všeobecne pozitívny pohľad na veci. Predstav si však, že sa snažíš namiešať si elixír na dlhý a šťastný život. Môžeš doňho pridať ktorúkoľvek z týchto prísad, no kľúčovou z nich je koniec-koncov fyzická aktivita.

Rádio taiso

Jedným z japonských tajomstiev dlhovekosti preto môže byť tamojšie cvičenie známe ako rádio taiso. Vyplýva to napríklad z knihy Ikigai: Japonské tajomstvo dlhého a šťastného života. Jej autori Héctor García a Francesc Miralles sa totiž dostali do kontaktu so stovkou najstarších obyvateľov Okinawy. Ide pritom o japonskú prefektúru, ktorá je známa najvyššou koncentráciou storočných ľudí na svete.

Zistili, že takmer každý jeden z ľudí, s ktorými sa zhovárali, cvičili rádio taiso. To pritom nie je žiadnou novinkou a miestni ho poznajú už generácie. 

„Dokonca aj obyvatelia domova dôchodcov, ktorý sme navštívili, tomu venovali každý deň aspoň päť minút, hoci niektorí cvičili na invalidných vozíkoch,“ napísali autori.

Rádio taiso v preklade znamená „rádiové cvičenie“. Meno tejto praktiky má pôvod z roku 1929. V tom čase totiž miestne rádiá vysielali inštruktáž, ako sa počas cvičenia správne pohybovať.

Aj v súčasnosti sa rádio taiso naďalej vysiela. Denne si ho vieš naladiť o 6:30 na jednej z najstarších japonských rozhlasových staníc, NHK Radio 1.

Skupinové cvičenie

Ako podotýkajú autori knihy, rádio taiso nie je nič náročné. Práve naopak, ide o pohyby s nízkou intenzitou fyzickej námahy. Celé cvičenie trvá len tri minúty, mnohí ho však opakujú viackrát.

Kľúčovým cieľom rádiového taiso je podľa Garcíu a Mirallesa „podporovať ducha jednoty medzi účastníkmi“. Cvičenia sa totiž zvyčajne robia v skupinových prostrediach vrátane škôl pred začiatkom vyučovania. Nájdu sa však i viaceré spoločnosti či podniky, ktorých zamestnanci si takto spolu zacvičia pred prácou.

„Jedno z najznámejších cvičení rádio taiso pozostáva z jednoduchého zdvihnutia rúk nad hlavu a ich následného spustenia krúživým pohybom,“ napísali autori.

„Môže sa to zdať jednoduché, ale v našom modernom živote môžeme stráviť bez zdvihnutia rúk nad hlavu aj celé dni,“ vysvetľujú.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: World Population Review, CNBC, YouTube/Japan-American Society of Houston, X/Niji-Iro Elementary School

Najnovšie videá

Trendové videá