Dala výpoveď v práci a Slovákov učí, ako sa dá žiť aj bez zbytočných plastov
- Zuzana vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave a po štyroch rokoch v korporácii sa rozhodla dať výpoveď
- Odvtedy je súčasťou Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy a založila si vlastnú značku s názvom Dutka
- Nielen o tejto značke nám Zuzka prezradila viac v krátkom rozhovore
- Zuzana vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave a po štyroch rokoch v korporácii sa rozhodla dať výpoveď
- Odvtedy je súčasťou Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy a založila si vlastnú značku s názvom Dutka
- Nielen o tejto značke nám Zuzka prezradila viac v krátkom rozhovore
Ako vznikol projekt Dutka? Prečo si sa rozhodla takto spracovávať zvyšky textilu?
Asi pred rokom a pol som bola na prvej zerowaste prednáške od Incien, kde som spoznala Peťu Csefalvayovú. Hneď po prednáške som jej napísala, že sa mi veľmi páčila a či by sme sa mohli stretnúť. Vôbec som nevedela, o čom sa s ňou budem rozprávať, ale vedela som, že sa musíme vidieť. Asi po 3 hodinách rozhovoru som jej spomenula, že šijem. A tak nejak chvíľku nato vznikla Dutka. Bolo jasné, že Dutka bude udržateľný koncept a že budem spracovávať zvyškové látky a nechcený materiál. Všetko ostatné sa už samo nabalilo a ja som vedela, že to čo robím, je správne.
Prečo práve názov Dutka?
Dutka som ja. Je to meno našej rodiny a ja chcem aby tu ostalo aj keď sa už raz tak nebudem volať.
Na svojej fanúšikovskej stránke máš nádhernú profilovku aj cover, kto sa o tento dizajn postaral?
Ďakujem. Dizajn mi robí môj frajer a veľmi sa mi páči. Aj frajer aj dizajn. :) Stará sa aj o dizajn na Iprume a všetkých eventoch, ktoré pod Iprumom organizujeme.
Kto sú tvoji zákazníci? Opíš nám tvoju cieľovú skupinu.
Ktokoľvek môže byť zákazníkom Dutky. Každý predsa potrebuje vrecká, či už na nákupy alebo na uskladňovanie vecí. :) Keď ale sledujem, kto si kupuje vrecká, sú to väčšinou ženy od 18-35, česť výnimkám. Chcela by som však, aby sa vrecká dostali aj k starším generáciám. Niekedy sa mi zahmlie pred očami, keď vidím ľudí v obchode ako na pás pri pokladni vykladajú napríklad banány v sáčku, ktorý majú v ďalšom sáčku. :))
Aký je cieľ značky Dutka?
Okrem toho, že plánujem postupne pridávať ďalšie produkty do domácnosti píšem na Instagrame @dutka_lab o udržateľnosti, pomalej móde a ekológií. Dutka nie je len o výrobe sáčkov, ale aj o zodpovednosti a ohľaduplnosti. Chceme ukázať ľuďom, že žiť udržateľne je super. Že stačí málo. A každá zmena sa počíta. Že upcyklácia nie je žiaden nový vynález – naše babky predsa prešívali dokola a využívali všetko, čo mali doma. Chcela by som, aby sme si všetci uvedomili, že stačí spomaliť, nadýchnuť sa a vydýchnuť. Trošku sa uvoľniť. Pozerať sa okolo seba a užívať si život. Tak normálne.
Ak sa nájde niekto, kto má doma textil, ktorý sa dá použiť, môže ti ho darovať? Prípadne, ako sa môže k tebe textil dostať?
Jasné! Akýkoľvek nechcený textil veľmi rada príjmem a využijem. Stačí mi napísať na Facebook alebo Instagram. Ako odmenu máte potom 10% zľavu na vrecká. :)
Čo okrem vreciek tvoríš? Aké sú tvoje plány do budúcna?
Zatiaľ vrecká – bavlnené a textilné, tie ma neskutočne bavia a myslím, že je ešte strašne veľa ľudí, ktorí doma vrecká nemajú. V najbližšej dobe pridám odličovacie tampóny a utierky, ktoré poslúžia ako náhrada tých jednorazových. Čo sa týka plánov, ak všetko pôjde ako má, tak na jar by som chcela pustiť do sveta prvých pár kúskov upcyklovaného oblečenia a doplnkov.
Ktoré slovenské značky sú tvoje obľúbené a prečo?
Dlho som v skrini nemala nič od dizajnéra. Keď som dostala prvú kabelku od Vivien Babicovej skákala som doma asi hodinu od radosti. Vždy keď si kabelku beriem, vidím za ňou reálneho človeka, ktorý ju vytvoril, venoval jej svoj čas a tvorivosť. A o tom to pre mňa je. O vytvorení si vzťahu s oblečením. Robí sa to ľahšie keď vieš, kto tvoju milovanú vec vyrobil. Veľmi sa mi páčia veci od Lukáša Krnáča a Vivien Babicovej, čo sa týka značiek, tak Bagbet a oleje od Mylo.
Značku Dutka môžeš sledovať na Facebooku alebo Instagrame.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy