Ďalší poslanec je ochotný obetovať pre Fica svoju povesť. Jeho statusy pripomínajú tie od Blahu

  • Ďalší poslanec sa vybral v šľapajách Ľuboša Blahu
  • Agresívne statusy majú dôvod. Čo je motiváciou jeho zmeny?
20210504pvv_4778818
TASR/Jakub Kotian
  • Ďalší poslanec sa vybral v šľapajách Ľuboša Blahu
  • Agresívne statusy majú dôvod. Čo je motiváciou jeho zmeny?

Hoci strane Smer počas posledných rokov klesajú preferencie, jej členovia sa nevzdávajú. Naopak, všetkými silami sa snažia udržať stranu pri živote. Robert Fico na častých tlačových debatách kritizuje vládu a jeho rétorika je často veľmi tvrdá. Snažia sa aj iní členovia jeho strany, na čele stojí Ľuboš Blaha, ktorý svojimi každodennými statusmi zasahuje veľké množstvo ľudí. V jeho šľapajách sa vybral aj človek, od ktorého by si to možno nečakal.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický na prvý pohľad pôsobí ako racionálny človek, ktorý váži každé slovo. V politických debatách sa zameriava najmä na fakty, málokedy sa uchyľuje k osobným útokom. O niečo ostrejší je na Facebooku, kde v poslednej dobe píše statusy, ktoré sú veľmi podobné statusom Ľuboša Blahu. Ani náhodou však nemajú porovnateľný dosah.  Kamenického profil sleduje niečo málo pod 20-tisíc ľudí, zatiaľ čo ten Blahov viac ako 100-tisíc.

https://www.facebook.com/LadislavKamenickyOfficial/posts/3965544536814293

V statusoch najčastejšie kritizuje vládu, najmä ministra financií Igora Matoviča. Píše však aj o prezidentke a iných členoch vlády, no pridáva aj fotky z bežného života, napríklad selfie z Hradného vrchu alebo fotku z obeda. Kamenického statusy sú písané spôsobom, ktorý sa snaží zaujať, prípadne vyvolať hnev či aspoň diskusiu. Nateraz sa však preukázateľne neuchýlil ku klamstvám alebo zavádzaniu, na rozdiel od Blahu, ktorý preukázateľne klamal niekoľkokrát. Kamenický je v poslednej dobe aktívny aj „offline“, často ho vídavame v televíznych debatách, kde zastupuje Smer.

Kde sa vzal?

Ladislav Kamenický sa do NR SR dostal po prvýkrát v roku 2012, opätovne bol zvolený aj počas ďalších dvoch kôl volieb. V NR SR sa venoval najmä financiám. Keď sa Peter Kažimír stal guvernérom Národnej banky Slovenska, na poste ministra financií ho nahradil Kamenický. V úrade strávil necelý rok.

Kto vlastne je tento nenápadný muž? Podľa Denníka N ide o osobného priateľa Roberta Fica, je známy ako nekonfliktný človek, ktorý len málokedy zvýši hlas. Je členom predsedníctva strany, vlastní niekoľko firiem a o jeho súkromí sa vie len málo.

https://www.facebook.com/LadislavKamenickyOfficial/posts/3936230283079052

Bulvár v minulosti zaujalo, že Kamenickému robila už od roku 2012 asistentku právnička, ktorá bola známou Roberta Fica. Novinári ich zachytili v objatí na letisku ale aj na hrádzi pri spoločnom korčuľovaní. Plus 7 dní kritizoval aj jeho majetkové priznania, z ktorých sa nedali vyčítať detaily o jeho majetkoch či o tom, kde vlastne býva.

O čo mu ide?

Politológ Grigorij Mesežnikov vníma zmenu rétoriky nielen v prípade Kamenického, ale aj v prípade iných členov strany Smer. Dôvodov podľa neho môže byť niekoľko. Za najpravdepodobnejšie pokladá akúsi snahu Ficových ľudí chrániť svojho predsedu. „Ich snahou je vytvoriť okolo Fica taký bezpečnostný vankúš, aby nedošlo k jeho trestnému stíhaniu. O to im ide. Chcú, aby sa orgány činné v trestnom konaní zdráhali postupovať štandardne voči Ficovi aj iným predstaviteľom Smeru. Aby mali obavu, že ich budú obviňovať z politicky motivovaného prenasledovania,“ povedal politológ pre Startitup.sk.

Má podľa teba SMER šancu zabodovať v najbližších voľbách?

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zmenu v jeho vystupovaní bolo podľa neho možné pozorovať aj počas odvolávania ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). „Pri odvolávaní ministerky Kolíkovej bol veľmi aktívny, otvorene vystupoval proti nej. Na rozdiel od niektorých ľudí však nepoužíva xenofóbne vyjadrenia. Hovorí o nedostatkoch, procedurálnych veciach a podobne. Neobviňuje však nikoho, že sú Sorosove deti,“ povedal Mesežnikov. Obsah Kamenického vyjadrení sa tak nezmenil, stále hovorí o faktoch či o problémových momentoch nejakých káuz. Zmenila sa forma, ktorou vystupuje. Umiernený poslanec, ktorý počas deviatich rokov v politike patril medzi tých menej viditeľných, zrazu používa agresívnejšiu formu vyjadrovania. „Tá agresivita nie je ideologicky podfarbená, aspoň zatiaľ,“ povedal Mesežnikov. 

Jeho zvýšenú aktivitu motivovalo samotné vedenie strany. Podľa Mesežnikova nie je veľmi pravdepodobné, že sa za snahou Kamenického zviditeľniť sa skrývajú jeho osobné ambície. Podľa neho nemá záujem byť v Smere hlasom, ktorý bojuje o zmenu vo vedení strany. „On je Ficovi lojálny,“ povedal.

Technokrat Kamenický

Ako vnímal pozíciu Kamenického počas posledných rokov? „On bol ešte v tom nerozpoltenom Smere vnímaný ako pragmatik, ktorý sa skôr zaujímal o otázky ekonomiky. Taký technokrat. Výraznejšie sa politicky neprofiloval, bol skôr umiernený. Čo sa týka politických otázok, nikdy nejako zvlášť aktívne nevystupoval. Presadzoval líniu Smeru, ale nepatril k tomu pevnému ideologickému jadru,“ povedal.

Po tom, čo sa strana rozštiepila a s Petrom Pellegrinim odišla aj časť pevného jadra strany, sa zrejme Kamenický posunul ešte o stupienok vyššie. Podľa neho v Smere funguje model, kedy sa k jadru posúvajú ľudia, ktorí získajú nejaký dôležitý post vo vláde. V Kamenického prípade išlo o post ministra financií, ktorý zastával počas posledného roka vlády Smeru.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Snaha Smeru posilniť popularitu a viditeľnosť ich ľudí môže vychádzať aj z faktu, že ich politické preferencie stagnujú. „Pri Smere momentálne vnímam najmä stagnáciu a snahu vyrovnať sa s tým radikalizáciou smerom k väčšmi nacionalistickým pozíciám. Aj tá zmena názvu strany to naznačuje. Chcú zaloviť v elektoráte nacionalistických strán, možno v extrémnejšej časti elektorátu,“ povedal politológ.

Kotlebovci ale aj odídenci od nich sú momentálne pod hranicou zvoliteľnosti. „Fico je momentálne aj xenofób, aj konšpirátor aj všetko možné, ale nie je to veľmi dôveryhodné. Pretože pre voličov tohto typu je dôveryhodnejší niekto, kto je v tomto smere dlhodobo autentický, teda napríklad Kotleba, Uhrík, Mazurek,“ povedal. Ich momentálne nízke preferencie nevníma ako dôsledok aktivity Smeru, ale skôr ako dôsledok štiepenia ĽSNS. Zmena formy, akou aj umiernený Kamenický komunikuje, môže byť snahou o zaujatie extrémnejšieho voliča.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Denník N, Plus 7 dní

Najnovšie videá

Trendové videá