Ďalšia štúdia potvrdzuje, že Ivermektín životy nezachraňuje: Jeho účinok je na úrovni placeba
- Bola uverejnená ďalšia štúdia, ktorá nepotvrdzuje účinnosť Ivermektínu pri ochorení Covid-19
- 28 dní po liečbe nevieme, ako tento liek funguje
- Infektológ hovorí, že v takýchto prípadoch je lepšie dôverovať vede
- Bola uverejnená ďalšia štúdia, ktorá nepotvrdzuje účinnosť Ivermektínu pri ochorení Covid-19
- 28 dní po liečbe nevieme, ako tento liek funguje
- Infektológ hovorí, že v takýchto prípadoch je lepšie dôverovať vede
Cochrane, nezisková medzinárodná organizácia so sídlom vo Veľkej Británii, prišla s ďalšou štúdiou, ktorá nepotvrdzuje, že by ivermenktín mohol slúžiť ako liek pri liečbe COVIDu-19 či ako možná náhrada očkovania.
Ivermektín je širokospektrálne antiparazitikum, ktoré sa používa najmä na liečbu parazitických červov. Rovnako má veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti. Zabíja teda parazity a keďže je účinný aj proti vírusom, mnohí zdravotnícki pracovníci, lekári a experti sa domnievajú, že by mal byť účinný proti ochoreniu COVID-19.
Niekoľko iných štúdií však stále dokazuje, že Ivermektín nezmierňuje ani príznaky ochorenia, ani priebeh, no tiež nespôsobuje žiadnu ochranu pred nakazením sa koronavírusom. S rovnakou štúdiou prišla aj organizácia Cochrane.
Štúdia sa zamerala na to, či Ivermektín znižuje úmrtnosť a dĺžku infekcie u ľudí s COVIDom-19. Zosumarizovali výskumy, v ktorých porovnali tento liek s placebom, s obvyklou starostlivosťou či s inou liečbou na COVID-19, ktorá do istej miery zaberá.
Hlavné výsledky štúdie
Ani 28 dní po liečbe štúdia neukázala, že by Ivermektín v porovnaní s placebom alebo normálnou liečbou a starostlivosťou viedol k menej úmrtiam. Štúdia nezistila, či sa stav pacientov v nemocniciach zhoršuje, či zlepšuje.
„Ivermektín v porovnaní s placebom alebo obvyklou starostlivosťou môže mať malý alebo žiadny rozdiel v zlepšení stavu pacientov 28 dní po liečbe (1 štúdia, 73 osôb) alebo v dĺžke hospitalizácie (1 štúdia, 45 osôb),“ uvádza Cochrane.
Po štúdii taktiež nie je jasné, či Ivermektín vedie k viac, alebo menej úmrtiam 28 dní po liečbe.
„Naša dôvera v dôkazy je veľmi nízka, pretože máme len 14 štúdií s malým počtom účastníkov a malým počtom prípadov, ktoré by vyžadovali umelú pľúcnu ventiláciu či koronavírusu podľahli,“ píše Cochrane.
Taktiež dodávajú, že metódy v štúdiách boli odlišné, rovnako nepoznali veľa faktorov, napríklad ten, aký má pacient životný štýl a akou kvalitou života disponuje.
Sabaka a Hložník hovoria z vlastnej skúsenosti
Infektológ Peter Sabaka na svojom Facebooku zverejnil túto štúdiu s krátkym, ale výstižným popisom, v ktorom vysvetľuje, ako funguje organizácia Cochrane, že je to jedna z najuznávanejších organizácií a jej analýzy sú to najlepšie, čo môžeme v hodnotení úrovne vedeckých dôkazov dosiahnuť.
„Žiaľ, ani v Cohrane neprišli k záveru, že by bol Ivermektín jednoznačne prospešný v liečbe COVID-19 a už vôbec nie, že by mohol byť alternatívou k prevencii očkovaním. Prečo? Lebo chýbajú presvedčivé dôkazy. Možno ozaj funguje, len to ešte nikto nikdy presvedčivo nedokázal. A preto sa na to nedá spoliehať a otázka či IVM používať, je viac vecou viery, ako vedy. Keď ide o život, ja sa radšej spolieham na vedu,“ píše Peter Sabaka.
Primár anesteziológie Jakub Hložník uverejnil pod príspevkom Petra Sabaku zopár komentárov, v ktorých vysvetľuje, ako boli k nim, do nemocnice na Antolskú, dovezení pacienti v ťažkom stave, ktorí Ivermektín užívali už doma a napriek tomu prišlo k nutnosti hospitalizácie. Rovnako k nim preložili pacientov z anestéziologicko-resuscitačného oddelenia z Čadce, ktorí boli liečení Ivermektínom, no napriek tomu sa ich stav neustále zhoršoval.
„Ak by ten liek účinkoval, nekončili by nám pacienti po jeho užívaní s ťažkým priebehom na prístrojoch,“ uvádza Jakub Hložník.
https://www.startitup.sk/slovenski-mafiani-mali-manzelky-aj-rodiny-cernak-tu-svoju-vymenil-za-mladsiu-niektori-sa-zachovali-este-horsie/
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Cochrane, Facebook