Ďalšie lukratívne zamestnanie: Firmy potrebujú hackerov, ktorých odmenia tučnou výplatou
- Hackeri budú jednou z najžiadanejších profesii blízkej budúcnosti
- Zarábajú tak dobre, že za pár rokov môžu byť miliónári
- Hackeri budú jednou z najžiadanejších profesii blízkej budúcnosti
- Zarábajú tak dobre, že za pár rokov môžu byť miliónári
Hackeri nie sú len tí zlí, o ktorých počúvame najčastejšie. Oplatí sa byť aj legálnym hackerom, ktorý je platený veľmi slušne. Podľa údajov spoločnosti Bugcrowd, ktorá poskytuje konzultácie o kybernetickej bezpečnosti, môže elitný hacker za odhalenie bezpečnostných nedostatkov firmy zarobiť až pol milióna dolárov ročne. Platia za to veľké firmy ako napríklad Tesla alebo inštitúcie ako americké ministerstvo obrany, ktoré majú záujem o testovanie bezpečnosti svojich platforiem. Informoval o tom Free American Network.
Etickí hackeri pracujú za jasne definovaných podmienok v zmluve pre konkrétnu spoločnosť a odmenu dostávajú, keď dokážu nájsť chybu v infraštruktúre spoločnosti. Výška odmeny závisí od náročnosti problému. Najvyššia vyplatená suma za minulý rok bola 113 000 dolárov za chybu nájdenú v hardvérovej spoločnosti. Polovica hackerov alebo inak bezpečnostných expertov napáda siete danej firmy na plný úväzok.
V roku 2018 hackerom vzrástli odmeny v priemere o 37%, uvádza Bugcrowd. Priemerné výplaty 50 najlepších etických hackerov sa pohybovali okolo 145 000 dolárov. Firmy ako IJet a Tesla platia hackerom od 1000 až 15 000 dolárov za nájdenie jediného problému. Vždy to samozrejme závisí, od jeho náročnosti.
Spoločnosti čoraz viac hľadajú alternatívy testovania kybernetickej bezpečnosti, keďže odborníkov v tejto oblasti nie je veľa. Odhaduje sa, že do roku 2021 môže vzniknúť až 3,5 milióna kybernetických pracovných miest. Potencionálnych hackerov však nie je dosť, aj preto bude ich cena stále vysoká.
Firmy niekedy používajú vlastných hackerov, tzv. „červené tímy“, aby simulovali hackerský útok na firemné servery v snahe ukradnúť informácie. Bugcrowd poukazuje na zaujímavosť, že najviac zarábajú hackeri so zručnosťami v určitej oblasti. Objavia istý druh zraniteľnosti a potom na ňu upozorňujú viaceré spoločnosti. Hackeri sa tiež venujú alnalýze, aby zistili, čo firme/organizácii môže spôsobiť najväčšie škody.
Ich ďalšou úlohou je podpora pre fungovanie podnikov alebo pre vybudovanie infraštruktúry. Až 94 % bezpečnostných hackerov z Bugcrowd je vo veku od 18 do 44 rokov. Niektorí sú ešte na strednej škole a štvrtina zo všetkých nemá vysokú školu.
Na Slovensku čelia kybernetickým útokom tisícky firiem vrátane nemocníc. Až 48 % lokálnych firiem vôbec netestuje svoju online bezpečnosť, a to aj napriek tomu, že 44 % spoločností z Česka a Slovenska má skúsenosť s hackerským útokom. Hackeri, ktorí majú na starosti ochranu, absolvujú školenia raz do roka pod vedením tých najlepších profesionálov. Ako informovali Noviny.sk, úroveň kyberútoku je porovnateľná s tréningami NATO.