„Damoklov meč“ visí nad Slovenskom: Sú len dva scenáre blížiacej sa zimy, oba sú extrémne
- Blížiaca sa zima bude extrémna buď z jednej, alebo druhej strany
- Odborníci sa nezhodujú
- Jedno je však isté, nad Slovenskom visí Damoklov meč

- Blížiaca sa zima bude extrémna buď z jednej, alebo druhej strany
- Odborníci sa nezhodujú
- Jedno je však isté, nad Slovenskom visí Damoklov meč
Zima sa blíži a jej projekcie skutočne vyzerajú mätúco. Odborníci majú na otázku, ako vlastne bude tento rok vyzerať, dve odpovede. Je však zrejmé, že počasie počas blížiacich sa mesiacov bude ovplyvňovať fenomén El Niño. Zima môže byť buď teplotne nadpriemerná, alebo nesmierne mrazivá.
So zaujímavou prognózou v tejto súvislosti prišiel web Meteoinfo.sk, ktorý poukázal na každoročný teplotný priemer počas zimy v Hurbanove. Vyplynulo z toho, že od zimy v rokoch 1989 až 1970 sa do minulého roku ani raz nestalo, aby sme až šesť rokov po sebe mali len nadpriemerne teplé zimy. Vždy sa medzitým našiel aspoň jeden rok, kedy teploty klesli pod priemer.
V tomto období sme dokonca videli až tri zimné obdobia, počas ktorých sa priemerná teplota dostala nad tri stupne Celzia. A ani počas jedného zo zvyšných dvoch neklesla pod 1,2 stupňa Celzia nad priemerom.
Pri pohľade na grafy je zrejmé, že v posledných rokoch sa zvyšuje frekvencia nadpriemerne teplých zím a veľmi výrazne sa znížila frekvencia nadpriemerne studených zím.
Na základe toho je „vyslovene zrejmé, že na nás doslova číha zimný Damoklov meč“, píše Meteoinfo.sk.
Čo tým myslia?
Slovensko sa na základe týchto štatistík postavilo pred veľmi otáznu zimu. Situácia je podľa portálu napätá a do popredia sa kvôli posledným rokom tlačí predpoklad, že zima nebude zrovna najteplejšia.
Doteraz našu krajinu po teplých rokoch vždy čakali studené obdobia a tentokrát čakáme na jedno z nich už siedmy rok za sebou.
„Skutočne nepotrebujeme vysokoškolské štúdium matematiky na to, aby sme dedukovali obrovský pravdepodobnostný tlak na tvrdú zimu – respektíve zimu, ktorá bude po teplotnej stránke zásadne odlišná než ostatných šesť zím v rade za sebou,“ píše portál.
Práve kvôli tejto jasnej a otáznej hrozbe súčasnú situáciu označil za Damoklov meč. Studená zima podľa odborníkov udrie skôr či neskôr, a keď sa tak stane, pôjde o vážny zásah do financií štátu, domácnosti a firiem. Spotreba potrebných energií totiž počas tohto obdobia výrazne narastie, keďže posledných 6 rokov boli naše zimy skutočne výrazne nadpriemerne teplé.
Mätúce predpovede. Podľa niektorých hrozí opäť teplo, no ďalší tvrdia, že cyklus otepľovania sa skončil >>>
Podľa známeho meteorológa Jozefa Pecha sa kvôli fenoménu El Niño nemu môže stať, že v Európe vrátane Slovenska udrie teplotne mierna zima, ktorá však prinesie množstvo zrážok. Vplyv El Niña sme totiž videli už napríklad v rokoch 1983, kedy sme v Bratislave zažívali extrémne teploty a zaznamenali sme až 45 tropických dní. Normálne by to mala byť približne polovica z toho.
Ďalšie obdobia, kedy tento fenomén vplýval na Slovensko, boli v rokoch 1998, kedy sme zažili extrémne silné zrážky. A následne v „roku 2002 alebo 2003 v Prahe vytopilo metro a podobne“, citovali sme Pecha v tomto článku.
Ďalšou možnosťou však je, že tohtoročná zima bude extrémne chladná, možno najchladnejšia vôbec. Ako sme písali v tejto správe, odborný web Global Weather Oscillations upozorňuje na možnosť prúdenia polárneho vzduchu do Európy. Hrozí, že sa tak stane koncom tohto roka a obyvatelia nášho kontinentu ho neucítili minimálne posledné 4 desaťročia.
Americký meteorológ David Dilley tvrdí, že planétu Zem pomaly opúšťa cyklus otepľovania a vstupuje do 120-ročného cyklu ochladzovania.
Startitup teda oslovil meteorológa Petra Jurčoviča, ktorý tvrdí, že El Niño nekončí. Postupne totiž obíde celú Zem a prejaví sa aj v Európe. Prinesie so sebou len 2 možné zmeny počasia. Buď podľa neho pôjde o extrémne oteplenie, alebo extrémne zrážky.
Napriek možnosti oteplenia a zrážok sa práve teraz na USA rúti arktický vzduch >>>
Ako píše portál Severe Weather, v stratosférickom polárnom vortexe v súčasnosti meteorológovia vnímajú silné tlakové anomálie. Spôsobuje to arkticky chladný vzduch Kanade a Spojených štátoch amerických.
Tento víkend to nad severom USA a Kanadou ešte zosilnelo. Odborníci hlásia, že studený vzduch sa postupne sa rozšíri smerom k hlbokému južnému a východnému pobrežiu. Stane sa tak počas najbližších dní. Zimné počasie a sneženie podľa predpovedí v najbližších dňoch tak prinesie do strednej Severnej Ameriky silný mráz.
Front by mal počas najbližších dní postupovať a ochladiť by sa malo aj vo zvyšných častiach USA.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: Meteoinfo.sk, Archív SIU, Severe Weather