Daň z nehnuteľnosti môžeš podať bez katastra. Vyhneš sa pokute 3000 €
- Ak si v roku 2024 kúpil, predal alebo daroval nehnuteľnosť, musíš podať daňové priznanie do konca januára
- Za omeškanie ti hrozí mastná pokuta
- Ak si v roku 2024 kúpil, predal alebo daroval nehnuteľnosť, musíš podať daňové priznanie do konca januára
- Za omeškanie ti hrozí mastná pokuta
Systém slovenského katastra skolaboval a stále nefunguje naplno. Ak vlastníš nehnuteľnosť a potrebuješ podať daňové priznanie, možno si už zúfal nad tým, ako to bez prístupu k potrebným dokumentom zvládneš. Máme však pre teba dobrú správu.
Aj keď kataster momentálne nefunguje naplno, daňové priznanie môžeš podať. Potrebné údaje ako číslo parcely, výmeru nehnuteľnosti či súpisné číslo nájdeš v kúpnej alebo darovacej zmluve. Ak by sa v priznaní vyskytli nezrovnalosti, úrad ťa bude kontaktovať pre opravu.
Do 31. januára 2025 musia všetci, ktorí minulý rok nadobudli alebo predali nehnuteľnosť, podať daňové priznanie. Za nedodržanie termínu pritom hrozí pokuta od 5 až do výšky 3000 eur podľa závažnosti priestupku, informovalo o tom mesto Bratislava na svojej webovej stránke.
Daňové priznanie sa týka všetkých, ktorí v roku 2024 kúpili, predali alebo darovali nehnuteľnosť. Povinnosť podať priznanie majú aj tí, ktorí vlani skolaudovali rozostavanú nehnuteľnosť.
V prípade spoluvlastníkov môže každý podať priznanie do výšky svojho podielu alebo sa môžu dohodnúť a podá ho len jeden z nich. Pri bezpodielovom vlastníctve manželov stačí, keď priznanie podá jeden z manželov.
Špecifická situácia nastáva pri dedičstve alebo vydražení nehnuteľnosti. V týchto prípadoch platí 30-dňová lehota od vzniku daňovej povinnosti. Pri dedičstve sa za tento deň považuje prvý deň mesiaca nasledujúceho po právoplatnosti osvedčenia o dedičstve.
Na podanie priznania máš tri možnosti
Najpohodlnejšia je elektronická cesta cez nový intuitívny formulár, ktorý ťa celým procesom prevedie. K tomu však potrebuješ aktívnu schránku na slovensko.sk a občiansky preukaz s čipom. Druhou možnosťou je poslať priznanie poštou – v tom prípade nezabudni uviesť svoj e-mail alebo telefón. Tretia možnosť je osobné podanie na magistráte.
Hoci za nepodanie priznania v lehote teoreticky hrozí pokuta od 5 do 3000 eur, úrady prisľúbili vzhľadom na problémy s katastrom ústretový prístup. Pri posudzovaní prípadných nedostatkov budú zohľadňovať aktuálnu situáciu s nefunkčným systémom.
Samotné rozhodnutia o výške dane dostanú občania v máji a júni. Na zaplatenie bude 30-dňová lehota od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Novinkou je možnosť online platby cez Bratislavské konto, vďaka čomu môžeš daň uhradiť z pohodlia domova.
Do predmetu zdanenia pritom nepatria len byty, domy a pozemky. Daňové priznanie sa týka aj podzemných garáží, ambulantných stánkov či prenosných trafostaníc. Preto si radšej dvakrát over, či sa táto povinnosť netýka aj teba.
Bratislavčania si priplatia v priemere o 35 %
Ako sme ťa už informovali, mesto Bratislava plánuje zvýšiť daň z nehnuteľností v priemere o 35 % a poplatok za odpad o 30 %. S touto novinkou prišiel primátor hlavného mesta Matúš Vallo spolu s bratislavskými starostami, informuje TASR.
Podľa jeho slov ide o nevyhnutný krok, vďaka ktorému si Bratislava dokáže zachovať základné štandardy údržby a služieb. O tom, či sa daň a poplatok zvýšia, rozhodnú bratislavskí mestskí poslanci.
„K tomuto nepopulárnemu a ťažkému kroku sme sa so starostami odhodlali, lebo inú cestu na zachovanie služieb a kvality života už nemáme,“ skonštatoval Vallo.
Dôvodom zvyšovania dane z nehnuteľnosti, ku ktorému pristupujú postupne mnohé samosprávy na Slovensku, pozostávajú z kumulácie troch faktorov.
Konkrétne z „chaotického“ obmedzovania príjmov predchádzajúcimi vládami, vysokej inflácie a ekonomických prognóz, ktoré predpokladajú nižšie výnosy z hlavného príjmu samospráv, a to podielovej dane z príjmu fyzických osôb.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: bratislava.sk, archív Startitup