Daň za sladké nápoje či zrušenie vlakov zadarmo: Opatrenia na ozdravenie financií by Slovákov nepotešili
- Ministerstvo financií SR prišlo z návrhom takmer stovky opatrení
- Majú slúžiť na ozdravenie verejných financií
- Niektoré body by Slovákov nepotešili
- Ministerstvo financií SR prišlo z návrhom takmer stovky opatrení
- Majú slúžiť na ozdravenie verejných financií
- Niektoré body by Slovákov nepotešili
Ministerstvo financií Slovenskej republiky predstavilo návrh plný ambícií. Obsahuje takmer stovku opatrení v hodnote až 7 % hrubého domáceho produktu, čo predstavuje takmer 10 miliárd eur. Hlavným cieľom návrhu je posilniť verejné financie a dať budúcej vláde možnosť vybrať si podľa svojich priorít, píše TASR.
„Konsolidačný mix s najmenej negatívnym vplyvom na ekonomiku by mal pozostávať primárne zo zníženia prevádzkových výdavkov a zamestnanosti vo verejnej správe. Rast by výraznejšie neohrozilo ani zacielenie sociálnych dávok a dotácií na tých, ktorí ich najviac potrebujú,“ priblížil v materiáli Inštitút finančnej politiky rezortu financií.
Dodali, že „na príjmovej strane sa odporúča zvyšovanie nepriamych daní, najmä spotrebných, majetkových a ,zelených‘ daní“.
Ministerstvo sa sústredí aj na riešenie budúceho demografického tlaku prostredníctvom reforiem, ktoré by mohli podporiť zamestnanosť a zvýšiť potenciál ekonomiky. Prečítali sme si dokument so všetkými opatreniami, aby sme pre teba urobili prehľad jednotlivých návrhov.
Ozdravenie verejných financií
„Na návrhoch konsolidačných opatrení pracovali desiatky ľudí zo štátnej správy aj nezávislých inštitúcií,“ píše ministerstvo v komentári na sociálnej sieti.
Čo sa týka zvýšenia príjmov štátu, ministerstvo financií sa odporúča viac sústrediť na nepriame dane a poplatky, pretože tieto menej ohrozia ekonomický rast v porovnaní s priamymi daniami. To zahŕňa napríklad zvýšenie DPH a zdanenie majetku, ako aj zavedenie daní na negatívne externality, ako je alkohol, tabak a hazard.
Daň zo sladených nápojov
Jedno z opatrení hovorí napríklad o zvýšení sadzieb spotrebnej dane na pivo a víno o 30 % či o zavedení spotrebnej dane zo sladených nápojov.
Nárast výskytu obezity a iných chorôb spojených so stravou je globálnym problémom, ktorý vyžaduje podľa rezortu okamžitú reakciu.
Tento druh daní je bežný vo viacerých krajinách a okrem podpory zdravia má údajne aj pozitívny vplyv na daňové príjmy štátu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) takisto odporúča zavedenie týchto daní.
Navrhujú, že by sa dane mali počítať na základe obsahu cukru v nápojoch. Uvažujú o prahu 7 gramov cukru na 100 ml nápoja. Sladené nápoje, ktoré presahujú túto hranicu, by mohli zdaniť sumou 0,40 eura za liter. Pre sirupy sa zase navrhuje sadzba 2,40 eur za liter.
Zrušenie zníženia sadzby DPH vo viacerých sektoroch >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.