Dana Hamarová z Mandalive vytvorila vďaka teórii Carla Gustava Junga inovatívnu aplikáciu, ktorá nakopne tvoj potenciál
- Sympatická Dana Hamarová je naozaj odborníčka na ľudskú myseľ a prácu s vedomím a nevedemím. Dlhé roky sa venovala marketingu a brand managementu, no jej vášňou je psychológia a neuroveda. Momentálne to dokonca študuje na King's College v Londýne a okrem toho spoluvytvorila kreatívnu a náučnú appku Mandalive. Vysvetlila nám, prečo je dôležité konečne začať v školách trénovať aj ľavú mozgovú hemisférou, prečo je fakt potrebné si vo voľnom čase vymaľovávať a tiež, prečo sa treba starať o svoj duševný rozvoj už v mladom veku.
- Sympatická Dana Hamarová je naozaj odborníčka na ľudskú myseľ a prácu s vedomím a nevedemím. Dlhé roky sa venovala marketingu a brand managementu, no jej vášňou je psychológia a neuroveda. Momentálne to dokonca študuje na King's College v Londýne a okrem toho spoluvytvorila kreatívnu a náučnú appku Mandalive. Vysvetlila nám, prečo je dôležité konečne začať v školách trénovať aj ľavú mozgovú hemisférou, prečo je fakt potrebné si vo voľnom čase vymaľovávať a tiež, prečo sa treba starať o svoj duševný rozvoj už v mladom veku.
Ahoj, vytvorili ste aplikáciu, ktorá pomáha ľuďom v ich osobnostnom rozvoji pomocou obrázkov – mandál. Na začiatok nám vysvetli, čo vlastne tá mandala je.
Na začiatok je dôležité povedať, že aj keď to možno voľným okom vyzerá, že v aplikácii sú len „bežné obrázky na vyfarbovanie“, skrýva sa za tým viac. Naše „vymaľovanky“ sú od všetkých ostatných na svete odlišné v tom, že vyjadrujú emócie a vlastnosti. A tiež v tom, že majú zámer, ktorý si pred vyfarbovaním buď prečítaš na displeji alebo napíšeš na papier. Z hľadiska psychológie sme spojili mandaly a prácu s tieňmi do jedného nástroja, čo doteraz ešte nikto neurobil. Teraz sa asi v duchu pýtaš, o čom to vlastne hovorím ☺ keďže slová ako „mandala“ alebo „práca s tieňmi“ nie sú mimo psychológie bežné. Skúsim to teda v krátkosti vysvetliť.
Mandala znamená kruh alebo aj obvod a stred. Môžeme tak pomenovať akýkoľvek kruhový obraz, či už v prírode alebo vytvorený človekom. Tvorba mandál sa po tisícročia využívala na rozvoj a liečbu. Preto ich, už pred vyše osemdesiatimi rokmi, do psychológie zaviedol Carl Gustav Jung. Od tej doby s nimi vedci uskutočnili mnoho výskumov, ktoré poukázali na benefity ako zníženie stresu, zvýšenie pocitu istoty, zlepšenie koncentrácie, kreativity alebo medziľudských vzťahov. Čize práca s mandalami sa v psychológii využíva už mnoho rokov. My sme vytvorili niečo ako „novú generáciu“ mandál, ktoré symbolicky vyjadrujú pozitívne aj negatívne emócie, vlastnosti alebo stavy. Vytvorili sme ich, keď sme hľadali nový spôsob práce s tieňmi.
Prácou s tieňmi sa v psychológii označuje „zoznamovanie sa“ s rôznymi vlastnosťami a emóciami – pozitívnymi aj negatívnymi, ktoré môžeme mať potlačené v nevedomí. Pozitívne tiene sú vlastnosti, ktoré vnímame pozitívne, ale myslíme si, že takí nie sme. V nevedomí sa však nachádzajú v podobe potenciálu, ktorý je potrebné aktivovať. Negatívne tiene sú zase vlastnosti, ktoré nechceme mať. Nechcem príliš rozprávať o tom, prečo je dôležité s tieňmi pracovať, ale funguje to tak, že ak sa im po takej tridsiatke-tridsaťpäťke nezačneme proaktívne venovať, môžu nám začať komplikovať život. Je to kvôli tomu, že na to, aby sme žili naplnený a úspešný život, potrebujeme mentálnu energiu a pozitívne aspekty všetkých našich vlastností, pozitívnych aj negatívnych. A ak sa niektoré vlastnosti a emócie dlhodobo snažíme dostať z nášho života preč, začnú sa po čase vracať, často ale deštruktívnym spôsobom.
Čo je však dôležité, že „terapeutický efekt“ mandál v appke funguje aj bez toho, aby sme vedeli celý tento „psychologický background“. Najkrajšie to vidieť na deťoch. Minule mi jedna klientka hovorila, že jej syn, ktorého mandaly vôbec nezaujímali, za ňou jeden deň prišiel, či by mu mohla vytlačiť mandalu hnevu, aby zvládol svoj hnev na jedného učiteľa, čo nič nevie. Deti takéto veci často chápu intuitívne aj bez vysvetlenia.
Samozrejme, appka je v prvom rade pre ľudí, ktorých zaujíma osobnostný rozvoj. Naším plánom nie je konkurovať bežným vyfarbovacím appkám, kde sú kvetinky, zvieratká alebo mestá. Tých je už na trhu dosť a mnoho z nich je veľmi kvalitných. My chceme zaujať napríklad ľudí, ktorí majú pozitívnu skúsenosť s mandalami, alebo sa už nejakým spôsobom venovali práci s tieňmi, alebo takých, čo by chceli v rámci vyfarbovania skúsiť niečo nové s „nádychom“ osobnostného rozvoja. Jasné, že na Slovensku takáto cieľovka nie je obrovská, ale veríme, že napríklad v rámci Ameriky je týchto ľudí veľké množstvo, a že cez online kampane ich vieme dobre targetovať.
Zdroj: Linda Petrov
A ako viete, ako má nejaká vlastnosť alebo emócie vyzerať, aké symboly použiť?
Všetky mandaly, ktoré sú v appke Mandalive® vytvára môj kolega Palo Rozložník, ktorý je uznávaný grafický dizajnér a zároveň aj zenový mních. Tvorbe mandál sa venuje vyše tridsať rokov a má na to špeciálne postupy. Jediné, čo myslím môžem prezradiť, že Palo zvykne o mandale hovoriť ako o „logu“ danej emócie alebo vlastnosti. A že na to, aby ju mohol vytvoriť, potrebuje daný stav najprv veľmi intenzívne prežiť ☺
A ako zístim, ktorý obrázok a vlastne aj emóciu si mám vybrať?
Je niekoľko spôsobov. Môžeš si vybrať podľa toho, čo aktuálnej prežívaš, tak ako si napríklad syn mojej klientky vybral hnev. Alebo v appke stlačíš button „s čím dnes rezonujem“ a necháš sa prekvapiť, aká vlastnosť alebo emócia sa ti zobrazí. Alebo si možeš vybrať konkrétnu dvojicu, s ktorou sa chceš „zoznámiť“ a vyfarbiť si za sebou napríklad neúspech a úspech.
Ja osobne veľmi zbožňujem čiernu farbu a logicky to môže o mne napovedať, že som negatívna alebo neveselá. No nemyslím si to veľmi o sebe. Majú jednotlivé farby, ktoré si sama vyberiem nejaký význam?
Farby môžu mať rôzne významy. Jeden uhol pohľadu je všeobecné povedomie, ktoré je často závislé od kultúry alebo krajiny, druhý uhol je ich psychologický význam. To je už komplexnejšia téma, ktorej štúdiu treba venovať nejaký čas. Pri práci s mandalami však nie je dôležité vedieť, aký význam farby majú, netreba ich analyzovať. Dôležité je to, že farbu „vložíme“ do daného tvaru v mandale a výber môžeme kľudne prenechať našej intuícii ☺ Neexistuje „správne“ alebo „nesprávne“ vyfarbená mandala. Každá mandala je aktuálnym vyjadrením daného momentu, ktorý je vždy unikátny a nikdy sa neopakuje.
Zdroj: Linda Petrov
Doba je veľmi uponáhľaná a ľudia nemajú veľa voľného času. Prečo by si teda mali nájsť čas na vyfarbovanie obrázkov?
Práve preto, že doba je taká uponáhľaná, sme k vyfarbovaniu mandál na papier, ktoré s našimi klientmi využívame už desať rokov, pripojili aj digitálne vyfarbovanie v appke. Appka umožňuje venovať sa osobnostnému rozvoju kedykoľvek a kdekoľvek počas dňa, napríklad, keď máme krátku pauzu medzi stretnutiami alebo keď cestujeme do práce.
Máš nejaký príklad, kedy človeku mandaly pomohli v ťažkých životných situáciách?
Mne osobne napríklad veľmi pomohlo pracovať s mandalami smútku a zúfalstva, keď som prežívala stratu blízkej osoby. Vyfarbovala som ich vkuse asi týždeň ☺ Takisto máme skúsenosti s tým, že mandaly pomáhajú zmierniť šok a aktivovať nádej a pozitívnu energiu ľuďom, ktorým je diagnostikovaná vážna choroba. Máme tiež pozitívny feedback, kedy naši klienti využívali mandaly napríklad pri strese alebo vyčerpaní z práce.
V akých situáciách sa ešte dajú mandaly používať?
Naši klienti ich zvyknú používať napríklad pred dôležitým stretnutím, tendrom alebo pohovorom, na začiatku projektu alebo roku, alebo keď majú problémy vo vzťahoch. Vyberú si mandalu podľa aktuálnej situácie, napríklad mandalu stresu, strachu, nového začiatku, odvahy, úspechu, alebo odpustenia a venujú ju konkrétnej situácii, ktorú aktuálne riešia. A napríklad krstná mama appky, tenistka Janette Husárová, mandaly využívala počas tenisovej prípravy, keď bola profesionálnou hráčkou. Mala špeciálnu kombináciu mandál, ktoré používala pred zápasom a tiež po ňom a mandaly s ňou takto precestovali skoro celý svet.
Zdroj: Linda Petrov
Zatiaľ je aplikácia dostupná len pre iPhony. Plánujete aj verziu pre Android?
Pravdepodobne áno, vývoj appky sme však chceli robiť len na jednej platforme. Sme zvedaví na odozvu, najmä v Amerike, a podľa toho budeme plánovať aj prípadný lauch verzie pre Android.
Okrem iného ste vydali aj knižnú verziu mandál. Prečo ste sa v tomto elektronickom svete rozhodli pre takúto jemne oldschoolovú alternatívu?
Lebo ja som oldchool a knižky milujem! Ale nie ☺ Mandaly, ktoré sa vyfarbujú na papier, boli a vždy budú základom, čo sa týka našich tréningov a koučingov, preto je aj v appke môžnosť vytlačiť si ich na papier. Ale samozrejme mysleli sme aj na to, že nie každý na Slovensku má iPhone alebo iPad a chceli sme, aby možnosť pracovať s mandalami malo čo najviac ľudí. Preto sme veľmi radi, že ich vydavateľstvo Slovart vydalo v knižnej podobe v slovenčine a v decembri pribudne aj česká verzia. V knihe Mandaly pre lepší život je navyše aj krátka teória o práci s tieňmi, ktorá v appke nie je, a tiež otázky na zadnej strane mandál.
Zdroj: Linda Petrov
Ja mám pocit, že ľudia, ktorí sa zaujímajú o osobnostný rozvoj a sebarozvoj veľmi ocenia novinku na trhu. No ako je to s ľudmi, ktorí nič nevedia o tejto problematike. Myslíte si, že vďaka aplikácii sa zvýši povedomie?
Neviem, môžem dúfať, že aspoň trochu ☺ Myslím si však, že v tejto oblasti je vývoj na Slovensku veľmi pozitívny. Pred desiatimi rokmi sa o tieto témy zaujímalo len pár ľudí a keď som niekomu napríklad povedala, že sa venujem zenovej meditácii, tak len krútil hlavou. Dnes skoro každý, s kým sa stretnem, má už aj osobné skúsenosti so sebapoznávaním, minimálne v tom, že prečítal zopár zaujímavých knižiek. A aj mladí ľudia, s ktorými sa stretávam napríklad na školách, dávajú veľmi zaujímavé otázky, z ktorých cítiť, že sú rozhľadení a zaujímajú sa aj o túto oblasť.
Existujú dve varianty aplikácie – platená a neplatená. Ľudia na Slovensku milujú veci zadarmo, myslíte si, že budú ochotní zaplatiť si za rozsiahlejšiu verziu?
Verzia zadarmo, je vlastne taká „ochutnávka“. Plná verzia, kde je momentálne 46 mandál a kde každé dva týždne pribudne nová dvojica, je spoplatnená. Appka je pre špecifickú cieľovú skupinu u nás aj vo svete, a my veríme, že títo ľudia budú vedieť oceniť jej pridanú hodnotu a to, že sa databáza bude neustále rozširovať.
Zatiaľ existuje verzia v slovenčine a angličtine. Plánujete rozšíriť aplikáciu aj o iné jazyky?
Jazyk appky sa nastavuje automaticky podľa jazyku telefónu – ak je telefón v slovenčine, aj appka, ak je telefón v akomkoľvek inom jazyku, appka je v angličtine. Do konca roka ešte zvažujeme českú verziu, keďže v decembri vyjde česká verzia knihy. Budúci rok by sme radi pripojili aj iné jazyky, ale najprv chceme počkať na reakcie z anglicky hovoriaceho sveta.
Zdroj: Linda Petrov
Na umelecké predmety v školách sa nekladie veľký dôraz. Myslíš si, že by bolo prospešné, keby sa do osnov zaradila arterapia alebo aspoň viac umeleckých predmetov?
Momentálne sa v našich školách z veľkej časti venujeme iba predmetom a aktivitám, ktoré sa zameriavajú na racionálnu hemisféru mozgu. Čiže čokoľvek, čo by toto prílišné zameranie na rácio trošku vyvážilo druhým smerom k intuitívnej hemisfére je fajn. Či by to boli umelecké predmety alebo rozvoj kreativity, intuície, emocionálnej inteligencie – čokoľvek. Myslím si, že kreativita bude pre akúkoľvek prácu čím ďalej dôležitejšia a tiež schopnosť nadväzovať vzťahy a rozumieť sám sebe. Logické myslenie a intelekt budú samozrejme vždy dôležité a netreba na ne zabúdať, ale do života rovnako potrebujeme aj tvorivosť a intuíciu.
A nakoniec nám prezraďte, ako často si vy vyfarbujete?
Posledný mesiac, keď sme testovali appku, určite každý deň. Predtým som si na papieri vyfarbovala v priemere také dve-tri mandaly za týždeň, čiže za tých desať rokov, čo ich používame, som ich mohla vyfarbiť okolo tisíc. Ale určite vedie moja kolegyňa a mamina Luba, ktorá ich vyfarbila minimálne tritisíc ☺
Zdroj titulná fotka: Katarína Nedoroščíková
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory