Dane, dane, dane: Ľahké to nemá nikto, Slováci by však narozdiel od našich susedov mohli tlieskať rukami

  • Neférové dane trápia ľudí v mnohých krajinách
  • Poľská vláda mladým ľuďom závidí aj svadobný dar, mali by platiť daň navyše
  • Vo Washingtone nemôžu ani voliť svojho politického zástupcu, no peniaze z platu im strhávajú
5277
  • Neférové dane trápia ľudí v mnohých krajinách
  • Poľská vláda mladým ľuďom závidí aj svadobný dar, mali by platiť daň navyše
  • Vo Washingtone nemôžu ani voliť svojho politického zástupcu, no peniaze z platu im strhávajú

Mohlo by sa nám zdať, že na Slovensku naše zákony nie sú veľmi príťažlivé oproti krajinám vo svete, ale šokujúco, existujú aj horšie.

Napríklad v Poľsku musia mladomanželia, ktorí ledva „naškrabali“ na svadbu, zaplatiť daň zo svadobného daru. Táto povinnosť je zákonom stanovená už od roku 1983. Ak tak neučinia a niekto ich prezradí, hrozí im pokuta 75 percent z prijatej sumy. Rodičia nesmú darovať viac ako 2 400 eur a nepokrvní príbuzní viac než 1 225 eur. Samozrejme, v praxi je vymožiteľnosť tohto zákona viacmenej nemožná, no zákonodarcovia nedávno prisľúbili prísnejší dohľad nad svadobnými darmi.

V rámci celej východnej Európy občania všeobecne neradi platia dane už len zo svojho príjmu a ak sa to, aspoň trochu dá, ihneď sa tejto povinnosti vyhnú legálne či nelegálne. Podľa odhadov Európskej komisie spôsobujú daňové úniky v Európskej únii stratu až 1 bilión eur ročne.

Občania severských krajín majú dane najvyššie, no vidia to pozitívne, lebo za tie odňaté peniaze aj dostanú niečo „citeľné“. Napríklad Švédi musia zo svojho ročného príjmu odviesť až 56,6 percentnú daň, ale sú oslobodení od platenia daní z predaja nehnuteľností, majú kvalitné školy, zdravotníctvo a slušný dôchodok.

Takí občania Washingtonu platia federálnu daň ako všetci ostatní ale nemajú koho voliť a ich záujmy nikto nezastupuje.  Barbara Helmicková z organizácie DC Vote poukázala na prípad, keď Kongres zablokoval lokálne zákony schválené radnicou v meste. V americkej „super demokracii“ tak občania hlavného mesta nemajú politického zástupcu, teda senátora v parlamente, ktorý sídli priamo v ich meste. Pochopiteľne sa im to nepáči a v uliciach jazdia autá s tabuľkami na sklách „Platíme dane, ale nikto nás nezastupuje.“ Ale, môžu voliť aspoň prezidenta.

Vyzerá to tak, že aj napriek našim byrokratickým nezmyslom, sa máme relatívne dobre.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá