Bombic sa chcel väzbe vyhnúť ľútosťou. Laššáková prisľúbila jeho dobré správanie
- Internetový extrémista Daniel Bombic zostáva na slobode
- Jedným z dôvodov je aj prísľub europoslankyne Judity Laššákovej

- Internetový extrémista Daniel Bombic zostáva na slobode
- Jedným z dôvodov je aj prísľub europoslankyne Judity Laššákovej
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol, že trestne stíhaný influencer Daniel Bombic nebude vzatý do väzby, pričom sudca Peter Pulman nezohľadnil všetky obavy prokurátora. Prokurátor sa obával, že by Bombic mohol uniknúť alebo pokračovať v páchaní trestnej činnosti, avšak tieto argumenty podľa sudcu neboli dostatočne podložené.
Jeden z faktorov, ktorý mohol ovplyvniť rozhodnutie súdu, bola písomná záruka europoslankyne Judity Laššákovej, ktorá sa pripojila k obhajobe a sľúbila, že Bombic sa bude správať zodpovedne.
Denník Pravda ďalej uvádza, že Bombic vyjadril ľútosť nad svojimi predchádzajúcimi vyjadreniami a sľúbil, že sa v budúcnosti bude správať v súlade so zákonmi. Súd však aj napriek týmto faktorom uviedol, že predložené dôkazy stále naznačujú, že obvinený mohol naplniť zákonné znaky trestného činu, čo bude musieť byť ďalej preskúmané.
Výzva na vypálenie parlamentu, ktorá nebola doslovná
Bombic je obvinený z 26 skutkov, z ktorých však nie všetky patrili do kompetencie ŠTS. Nielenže je stíhaný za šírenie extrémistických materiálov, ale aj za podnecovanie násilia či nelegálne nakladanie s osobnými údajmi.
Sudca Pulman sa pri rozhodovaní zameral na to, že mnohé skutky nespadajú do pôsobnosti súdu, čo znamená, že o nich sa rozhodovať nebude, ale budú vylúčené na samostatné konanie. Napriek tomu je stále nejasné, do akej miery Bombicove činy skutočne napĺňajú znaky trestných činov.
Obhajoba Danielovi Bombicovi obhajovala jeho výroky a správanie ako legitímnu kritiku politických opatrení, napríklad v súvislosti s pandémiou COVID-19, a tvrdila, že niektoré z jeho vyjadrení nebolo možné považovať za skutočné podnecovanie násilia.
Napríklad výzva na „vypálenie parlamentu“ bola podľa obhajoby hyperbolickým vyjadrením, ktoré sa nemalo chápať doslovne. Na druhej strane, výrazy ako „musíme chrániť budúcnosť našich bielych detí“ boli podľa obhajoby skôr narážkami na ochranu kultúrnej identity než na podporu neona*istických myšlienok.
Viaceré témy budú ďalej predmetom skúmania
Sudca však neakceptoval všetky obhajovacie argumenty. V prípade niektorých výrokov, ako napríklad zmienky o „bielej rase“ a súvislostiach s neona*istickým hnutím, sa preukázalo, že ide o kontroverzné témy, ktoré budú ďalej skúmané.
To sa týka aj použitia gest, ktoré by mohli signalizovať príslušnosť k pravicovým extrémistom. K tejto problematike sa musí ešte vyjadriť znalec, ktorý bude musieť zohľadniť širší kontext, v akom tieto gestá a výroky boli použité.
Tento prípad, ktorý má silné politické pozadie, pokračuje v ďalšom právnom a vyšetrovacom procese. Aj keď sudca na tento moment rozhodol o prepustení Bombica na slobodu, mnohé pochybnosti a nejasnosti stále pretrvávajú.
Prokurátor proti tomuto rozhodnutiu podal sťažnosť a 6. februára o nej rozhodne Najvyšší súd. Pre obvineného je to rozhodujúci moment, keďže výsledok tohto konania môže výrazne ovplyvniť ďalší priebeh jeho právnej situácie.
Prípad Daniela Bombica vyvoláva otázky o hranici medzi slobodou prejavu a trestnou zodpovednosťou v prípade, keď ide o extrémistické a nenávistné vyjadrenia. Sudca síce odmietol väzbu, ale vyjadril sa, že ďalší postup vo veci bude musieť byť starostlivo preskúmaný, najmä pokiaľ ide o politické súvislosti a šírenie extrémistických materiálov.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Pravda