Danko a Pellegrini si vymieňajú ostré odkazy. „Mal by prestať rozkladať koalíciu,“ vracia úder prezident
- Pellegrini odmietol obvinenia z destabilizácie vlády
- Vyvolal tým ostrú reakciu od predsedu SNS
- Pellegrini odmietol obvinenia z destabilizácie vlády
- Vyvolal tým ostrú reakciu od predsedu SNS
V relácii STVR O 5 minút 12 prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini jasne vyjadril svoj postoj k aktuálnej politickej situácii.
„Nepodieľam sa, nepomýšľam a ani nechcem vyvolať vládnu krízu, nemám záujem menovať úradnícku vládu,“ zdôraznil Pellegrini. „Mám dosť iných vecí, ktorým sa musím venovať, ako organizovať puč vo vládnej koalícii,“ dodal s dôrazom.
Andrej Danko kritizuje Pellegriniho za nestabilitu
Preseda strany SNS Andrej Danko reagoval na tieto vyjadrenia s tvrdým odmietnutím a naznačil, že prezidentova odmietavosť prispieva k nestabilite vládnej koalície.
V nedeľnej diskusnej relácii označil Pellegrini tieto vyjadrenia za „predstavy, v ktorých pán predseda žije.“
„Predseda Andrej Danko by mal byť vzorom a mal by prestať rozkladať vládnu koalíciu,“ uviedol Pellegrini, pričom Danko negoval svoje obvinenia o zlých vzťahoch s premiérom Robertom Ficom z Smer-SD. „Máme spolu úplne štandardnú komunikáciu,“ deklaroval Danko.
Konflikt s Hlasom a potreba udržania stability
Pellegrini tiež vyjadril sklamanie nad vnútornými nezhodami vo svojej vlastnej strane Hlas-SD, uvádza TASR. „Verím, že vianočné sviatky a čas do februárovej schôdze využijú v Hlase na to, aby sa upravili vzťahy a prekonali názorové nezhody,“ povedal prezident.
Zdôraznil, že je dôležité, aby strana zostala jednotná a silná v rámci koalície, najmä vzhľadom na hrozbu odchodu viac ako 3 300 lekárov z dôvodu nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve.
Novela zákona o neziskových organizáciách a pohľad prezidenta
Pokiaľ ide o plánovanú novelu zákona o neziskových organizáciách, Pellegrini prejavil opatrný postoj. „Veľmi si ctím tretí sektor, súhlasím s tou časťou, kde sa hovorí možno o väčšej transparentnosti,“ povedal prezident.
„Naopak sa nebudem vedieť stotožniť, aby sme nejakým spôsobom stigmatizovali a označovali nálepkou nejakú konkrétnu neziskovú organizáciu,“ dodal, pričom očakáva konečné znenie zákona.
V súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom Pellegrini vyjadril realistický pohľad na možný mier. „Úplne realisticky však treba povedať, a nikto v Európe normálne rozmýšľajúci si dnes už nemyslí, že sa bude dať nastoliť mier bez územných strát Ukrajiny,“ skonštatoval prezident.
Tiež sa vyjadril k avizovanej ceste premiéra Roberta Fica do Moskvy pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny: „Uvidíme, za akých okolností sa táto cesta uskutoční. Ak tam pôjde, tak to predovšetkým vnímam ako uctenie si miliónov obetí, ktoré vtedajší Sovietsky zväz obetoval aj v prospech slobody Slovenska, nie ako podporu súčasného režimu.“
Kritika EÚ a budúcnosť Slovenska
Prezident sa tiež vyjadril k situácii v Európskej únii, kritizujúc jej stratu konkurencieschopnosti a pasivitu pri riešení globálnych výziev. Napriek tomu však zdôraznil, že budúcnosťou Slovenska je pevné zakotvenie v EÚ a NATO.
„Bude to náročná cesta, ale verím, že Slovensko zostane silným a stabilným členom európskych a západných aliancií,“ dodal Pellegrini.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, O 5 minút 12