Danko o úpravách transakčnej dane: S ministrom Kamenickým zatiaľ nemá dohodu

  • Andrej Danko stále nemá dohodu s ministerstvom financií
  • Prioritne chce rokovať s koalíciou, nie opozíciou
Andrej Danko
Tlačová konferencia, Andrej Danko Startitup
  • Andrej Danko stále nemá dohodu s ministerstvom financií
  • Prioritne chce rokovať s koalíciou, nie opozíciou

Predseda SNS Andrej Danko informoval na utorkovej tlačovej konferencii, že zatiaľ nedosiahol dohodu s rezortom financií ohľadom plánovaných zmien v transakčnej dani. Podľa jeho vyjadrení by oslobodenie živnostníkov od tejto dane predstavovalo výpadok v rozpočte „niekoľko desiatok miliónov eur“. Pri spoločnostiach s vyšším obratom už nehovoril o úplnom zrušení dane, ale skôr o jej efektívnejšom nastavení.

Šéf národniarov sa vyjadril, že na rozdiel od ministra financií Ladislava Kamenického je optimistickejší ohľadom vývoja štátneho rozpočtu a predpokladá lepšie výsledky, než sú súčasné očakávania.

„Základný problém transakčnej dane je, že zasahuje obrovský počet ľudí zbytočne a efekt z jej výberu je minimálny,“ povedal Andrej Danko na tlačovej konferencii. 

Minister Kamenický dnes oponoval, že rezerva v rozpočte, ktorú Danko navrhoval využiť na kompenzáciu výpadku príjmov, sa už minie na pokrytie horšieho makroekonomického vývoja a na zvýšené mzdy v zdravotníctve.

Danko zdôraznil, že jeho prioritou bude dosiahnuť dohodu s ministerstvom financií, nie s opozičnými stranami. Pripomeňme, že predseda SNS navrhoval oslobodiť od transakčnej dane živnostníkov a podniky s ročným obratom nepresahujúcim 100-tisíc eur.

Ak by podľa neho minister financií Ladislav Kamenický súhlasil so zrušením transakčnej dane pre živnostníkov a malé firmy, tak by štátny rozpočet zaznamenal úbytok niekoľko desiatok miliónov eur. Priblížil, že tieto peniaze by vláde nemali chýbať, keďže pri tvorbe štátneho rozpočtu na tento rok malo Slovensko rezervu na úrovni 400 miliónov eur.

Návrhom na zmeny v transakčnej dani SNS podľa neho nerozbíja koalíciu ani štátny rozpočet. „Budeme viesť dialóg s koaličnými partnermi, ak sa pýtate na legislatívny proces, keďže sme nechceli zradiť koalíciu, podali sme to na májovú schôdzu, keď by mohlo prebehnúť prvé čítanie. Súčasne sa bude tvoriť rozpočet na rok 2026 a bude priestor na takéto opatrenia a možno aj ministerstvo financií uzná, že napríklad opatrenie prenosu daňovej povinnosti, ako je v stavebníctve, ušetrí štátu obrovské peniaze,“ uzavrel Danko.

Kamenický reaguje 

Daň z finančných transakcií z dôvodu konsolidácie nemožno zrušiť, a to ani čiastočne. Oslobodenie živnostníkov a malých podnikateľov spod tejto dane by znamenalo nezanedbateľný výpadok príjmov štátneho rozpočtu až do 200 miliónov eur. Uviedol to v utorok minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v reakcii na kritiku tejto dane a úvahy o jej úprave, informovala TASR.

„Chcem vyzvať koaličných partnerov, aj v parlamente, aj vo vláde, nepomáhajme Progresívnemu Slovensku dostať sa k moci, nepomáhajme progresivizmu,“ zdôraznil minister financií.

Podčiarkol, že daň z finančných transakcií prispieva ku konsolidácii, a to sumou 700 miliónov eur. „Chcem, aby Slovenská republika mala kvalitnejšie, lepšie verejné financie, ako sme ich zdedili, snažíme sa ich vylepšovať. Je to bolestivé. Dostali sme sa však do doby, ktorá skutočne nepraje ekonomike, ani z externého prostredia,“ povedal.

„Budem mať maximálnu snahu, aby sa zlepšili verejné financie, aby sa Slovenská republika vedela financovať za prijateľných podmienok, aby sme sa nedostali do rúk veriteľov,“ dodal kamenický.

SNS sa pasuje do role ochrancu malých podnikateľov

Ako sme ťa už informovali, Slovenská národná strana sa v posledných týždňoch výrazne profiluje ako ochranca záujmov živnostníkov a malých podnikateľov. Už minulý týždeň strana zverejnila svoje konkrétne návrhy na zmeny v transakčnej dani, ktoré by mali pomôcť najmä menším subjektom.

„Navrhujeme zvýšiť sadzbu na 0,4 % pre platby nad 100 000 €. Poplatok za výber z bankomatu vo výške 0,8 % by sa mal zrušiť. Výbery do 1 000 € by mali byť bez poplatku,“ uviedla SNS vo svojom vyhlásení. Podľa strany by sa daň mala zavádzať až od výšky úhrady približne 2 000 eur.

Danko už predtým avizoval, že svoj návrh plánuje predložiť na májovej schôdzi parlamentu. „Ak sa koaliční partneri nebudú schopní dohodnúť na zrušení tejto dane, ,napálime‘ to do parlamentu. Je mi jedno, kto za to bude hlasovať,“ vyjadril sa predseda SNS v nedávnej diskusnej relácii.

Podpora od opozície aj prezidenta

Dankove snahy o úpravu transakčnej dane našli podporu aj v opozičných radoch. Strana SaS už avizovala, že návrh SNS podporí, aj keď preferuje úplné zrušenie dane. „Andrej Danko podáva síce len čiastočné zrušenie, ale podporíme aj to. Aj to pomôže ekonomike,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Podobne sa vyjadrilo aj Progresívne Slovensko, ktoré je ochotné dodať podpisy svojich poslancov k pozmeňujúcemu návrhu. „Ak Andrej Danko nemá dostatok podpisov poslancov, aby mohol podať pozmeňovací návrh, my mu tie podpisy ponúkame,“ povedal líder PS Michal Šimečka.

Kritiku voči transakčnej dani nedávno vyjadril aj prezident Peter Pellegrini, ktorý spochybnil jej ekonomickú logiku. „Daň je vždy z niečoho, je buď zo zisku, z obratu, alebo z pridanej hodnoty… Fakt neviem odpovedať mojim ľuďom, obyvateľom, kamarátom, ktorí sa ma pýtajú, že prečo, ak niekto posiela výplatu svojmu zamestnancovi, tak má z toho zaplatiť ešte nejakú daň,“ uviedol prezident na konferencii Vizio Energo.

Danko opakovane zdôrazňuje, že jeho cieľom nie je narušiť koaličnú spoluprácu, ale pomôcť tým, ktorých transakčná daň najviac zaťažuje. „Veď je nepredstaviteľné, aby podnikatelia platili transakčnú daň z vyplácania miezd,“ argumentuje predseda SNS, ktorý je presvedčený, že navrhované zmeny neohrozia štátny rozpočet ani stabilitu vládnej koalície.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Tlačová konferencia SNS, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá