Danko pre Startitup: „Zavedieme nový mediálny úrad.“ Nechce, aby novinári robili politiku
- Po zmenách v RTVS vláda pripravuje ďalší krok týkajúci sa médií
- Danko pre Startitup uviedol, že idú rušiť mediálne rady a zavádzať nový úrad
- Po zmenách v RTVS vláda pripravuje ďalší krok týkajúci sa médií
- Danko pre Startitup uviedol, že idú rušiť mediálne rady a zavádzať nový úrad
Predseda SNS Andrej Danko sa na pôde portálu Startitup stretol v dueli s budúcim predsedom SaS Branislavom Gröhlingom. Ten si budete môcť exkluzívne pozrieť už zajtra.
Prekvapivou novinkou, ktorá okrem iného v debate zaznela, je zriadenie nového mediálneho úradu. Vyplynulo to z diskusie o plánovaných zmenách v RTVS.
„Mimochodom, o tom budete počuť. Slovensko bude mať nový mediálny úrad, dôjde k zrušeniu príslušných rád. Tento mediálny úrad od nás vyžaduje smernica EÚ a tento úrad bude komunikovať aj s príslušnými inými médiami v rámci noriem. Také, aké platia vo Francúzsku a Bruseli,“ tvrdí Danko.
„Vy si myslíte, že nemáte povinnosť objektívnosti? Od nás vyžaduje Európska únia vybudovanie nového úradu. Ten nový úrad vznikne a chceme, ak médiá niečo napíšu, aby mali na to argumenty, fakty,“ vysvetľuje zámer vlády Danko
Niektoré médiá podľa neho robia politiku
Nebude úrad fungovať na zastrašovanie novinárov? „Určite vás nikto nechce zastrašovať. Ale je to svätá pravda, že niektoré médiá robia politiku. A ak to má byť vyvážené, a to je jedno, či v alternatívnych médiách, či reálnych, aj redaktor v niektorom momente musí niesť zodpovednosť. Nemôže si veci vymýšľať a musí mať podložené fakty,“ dodáva Danko.
Médiá si ani v súčasnosti nemôžu fakty a názory respondentov vymýšľať. Tí sa totiž môžu sťažovať na Radu pre mediálne služby, podávať žaloby voči nepravdivým informáciám, ktoré riešia súdy, či žiadať médium o opravu.
Danko tvrdí, že nový úrad sa bude týkať aj sociálnych sietí: „Dnes ideme tak ďaleko, že na sociálnych sieťach vám zasiahnu do súkromia a nemáme príslušný úrad, ktorý vie s Facebookom komunikovať, aby vám pomohol.“
„Môžu sa vám vyhrážať a to nie je len o médiách, ale aj o sociálnych sieťach. A EÚ od nás požaduje zriadenie inštitúcie, ktorá bude vedieť komunikovať s Metou, bude vedieť chrániť vaše autorské práva,“ uzavrel predseda SNS.
Predseda mediálneho výboru v NR SR Roman Michelko (SNS) hovorí, že to ešte nie je vo finálnom štádiu. „Bude sa hrať nejaký európsky model, ktorý by zrušil mediálne rady, ale bude to ministerský návrh, nie poslanecký. Skôr sa mi zdá, že to bude to, čo dnes robil NBÚ, že mal dohľad nad internetovými televíziami, rádiami, komunitnými médiami a NBÚ ich vypínalo. Možno to integruje kompetencie Rady pre mediálne služby,“ objasňuje Michelko.
Podľa neho to pôjde do legislatívneho procesu najskôr v septembri.
Rada pre mediálne služby reaguje
Startitup s otázkami k téme oslovil aj Radu pre mediálne služby: „Existuje viacero nových legislatívnych noriem EÚ, ktoré sa venujú okrem iného médiám a službám v online prostredí; žiadna z nich neindikuje potrebu vzniku nového „mediálneho úradu“. K týmto normám patrí aj nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ o digitálnych službách (DSA) účinného vo všetkých členských štátoch EÚ od 17. februára 2024.“
Vedúca komunikačného odboru Rady pre mediálne služby Lucia Michelčíková dopĺňa, že „ministerstvo kultúry SR pripravilo návrh zákona, ktorým sa toto nariadenie implementuje do slovenského právneho poriadku“.
„Na tomto návrhu ministerstvo kultúry dlhodobo spolupracuje s Ministerstvom hospodárstva SR a Radou pre mediálne služby. DSA okrem iného stanovuje pôsobnosť a kompetencie koordinátora digitálnych služieb (DSC), pričom návrh zákona inštitút koordinátora zakotvuje v našich podmienkach,“ skonštatovala Michelčíková.
Analytik: Európa od nás vyžaduje presný opak
Expert na médiá Ivan Godársky z inštitútu MEMO98 tvrdí, že Danko môže hovoriť o viacerých veciach. Prvou je zriadenie Aktu o digitálnych službách, ktoré majú členské štáty aplikovať od 17. februára 2024, no zákon u nás ešte nebol novelizovaný. Druhým môže byť Akt o slobode médií.
„Jeho text je už síce dohodnutý, no konečné znenie sa ešte len bude schvaľovať v EP, zrejme v apríli. Toto nariadenie predpokladá aj zriadenie Európskeho regulačného orgánu, nie však namiesto, ale popri domácich regulačných orgánoch.“
Európska legislatíva podľa Godárskeho nepredpokladá zrušenie mediálnych rád. „Nie je to pravda. Faktom však je, že návrh zákona o STaR (nová RTVS) z dielne ministerstva kultúry predpokladá politizáciu existujúcej Rady („malej“ Rady, kontrolného orgánu RTVS) – keďže 3/7 členov by menoval minister kultúry.“
Pripomína, že RTVS bude mať po novom Programovú radu, ktorá má kontrolovať program. „Teda vytvára akýsi cenzorský úrad. Tieto tendencie (teda priamy politický vplyv na menovanie riadiacich orgánov verejnoprávnych médií) EÚ, Rada Európy či EBU (Európska vysielacia únia) nie, že nechcú – pred takýmto smerom priamo varujú,“ dodáva Godársky.
Kritika za zmeny v RTVS
Danko ohlásil novinku krátko po tom, čo ministerka kultúry Martina Šimkovičová poslala do medzirezortného pripomienkového konania svoju predstavu o fungovaní Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Po novom sa bude volať „Slovenská televízia a rozhlas“.
Ráta sa s koncom súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorý mal riadne odísť až v roku 2027. Kontrolná Rada RTVS má v súčasnosti 9 členov, ktorých volia poslanci. Po novom bude mať členov len sedem, pričom štyroch budú voliť poslanci, dvoch vymenuje minister kultúry a jedného navrhne minister financií.
Títo členovia rady budú voliť aj generálneho riaditeľa inštitúcie a odvolať ho budú môcť bez uvedenia dôvodu. Právomoc tak rada zoberie parlamentu. Ráta sa tiež s vytvorením Programovej rady, ktorá bude posudzovať a kontrolovať program verejnoprávneho rozhlasu a televízie „z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania“.
Deviatich členov tejto Programovej rady bude voliť parlament, dvoch si vyberú zamestnanci televízie a rozhlasu.
Ministerka Martina Šimkovičová povedala, že sa k novému zákonu o RTVS bude vyjadrovať až vo štvrtok. Súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj uviedol, že snahou je zmocniť sa verejnoprávneho médiá a podriadiť ho vládnej moci.
Tvrdé vyjadrenia riaditeľa Machaja
„Som presvedčený, že zmeny, ktoré zákonodarca navrhuje, sú jasné, účelové a v rozpore s princípmi európskej ochrany verejnoprávnych médií, ako ich deklarujú medzinárodné normy – mimochodom, záväzné pre Slovensko,“ povedal Machaj.
Novinka je aj pod paľbou opozície. Predseda PS Michal Šimečka tvrdí, že vláda chce vytvoriť vlastnú propagandistickú štátnu televíziu. „Štvrtá vláda Roberta Fica postupuje podľa príručky autokratov – ovládnuť verejnoprávne médiá, zastrašiť súkromné médiá, ovládnuť bezpečnostný aparát. Všetko to napĺňa znaky maďarského scenára a treba sa tomu postaviť,“ tvrdí Šimečka.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality