Danko: S Ficom sa poznáme už zo študentských čias. Nie sme ale pionierska organizácia Smeru
- V relácii V politike sa stretli Denisa Saková a Lucia Plaváková, sólo vystúpil Andrej Danko
- Riešili najmä Úrad špeciálnej prokuratúry a novelu Trestného zákona
- V relácii V politike sa stretli Denisa Saková a Lucia Plaváková, sólo vystúpil Andrej Danko
- Riešili najmä Úrad špeciálnej prokuratúry a novelu Trestného zákona
V relácii televízie TA3 V politike bolo rušno. Okrem silných ženských hostiek prijal pozvanie aj Andrej Danko, ktorý sa vyjadril veľmi jasne. Chce, aby vláda vládla nie 4, ale 8 rokov. Za najlepšieho kandidáta na prezidenta pre Slovensko aktuálne považuje Fica a nevynechal ani svoje „národné menučko“.
Ako prvé však diskutovali Denisa Saková za Hlas a Lucia Plaváková za PS. „Spravím maximum pre to, aby tá pomoc ľuďom v budúcom roku bola adresnejšia,“ povedala na úvod v relácii televízie TA3 V politike ministerka hospodárstva Denisa Saková s tým, že šudia neuvidia zmeny v cenách energií.
Lucia Plaváková, podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko, reagovala na jej vyjadrenia slovami, že „ceny energií sa nedajú zastropovávať donekonečna“. Analytici údajne podľa moderátora Richarda Dírera upozorňujú vládu, že takýmto spôsobom nenaučia Slovákov šetriť, najmä tých bohatých.
„Dala som sadu nariadení vlády schváliť, aby sme ponechali úroveň nákladov energií domácností na úrovni roku 2023, hoci ide o veľký výdavok štátu, z čoho takisto nie sme nadšení,“ pokračovala Saková v reakcii na slová Plavákovej o tom, že Slovensko ide gréckou cestou.
Rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry
K schváleniu zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry sa vyjadrila najskôr Denisa Saková zo strany Hlas-SD. Denisa Saková tvrdí, že Úrad špeciálnej prokuratúry je zaujatý. Podľa jej slov majú dostatok odborných prokurátorov na ostatných prokuratúrach.
Opozícia už počas týždňa zorganizovala protesty proti zrušeniu tejto inštitúcie pred úradom vlády, kde sa zúčastnila naozaj veľká časť Slovákov. Pre Plavákovú je tento krok absolútne nepochopiteľný. Celé to podľa nej vláda robí len preto, „aby si zabezpečili ochranu svojich ľudí“, a je to podľa nej obrovské ohrozenie právneho štátu a demokracie.
Novela trestného zákona
O reforme Trestného zákona Denisa Saková povedala, že „za niekedy horalkové tresty činy sa ukladali vysoké tresty, a potom namiesto prevýchovy vychádzali z väzenia ľudia frustrovaní, a preto došlo častokrát k recidíve“.
Na skrátené legislatívne konanie pri novele Trestného zákona a zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je aj podľa premiéra Roberta Fica riadny dôvod, a to ohrozovanie základných práv a slobôd.
Právo prezidentky SR Zuzany Čaputovej na vetovanie zákona však rešpektuje. Napriek tomu ho chce mať schválený do konca roka 2023. V súvislosti so zmenami v trestnom systéme hovorí o významnom cieli z vládneho programu.
„Skrátené legislatívne konanie je povolené okrem iných prípadov aj vtedy, ak sú ohrozené základné práva a slobody. Ostatné tri roky činnosti ÚŠP sú plné porušovania základných práv a slobôd,“ vyhlásil Fico. Neprekvapilo ho, že sa hlava štátu „postavila na stranu špeciálneho prokurátora“ Daniela Lipšica.
Naďalej trvá na vyjadreniach o jeho protiprávnych konaniach. „ÚŠP zlyhal na celej čiare a z garanta zákonnosti v exponovaných kauzách sa stal vykonávateľom zvráteného politického cieľa,“ podotkol premiér. Za daných okolností preto nevidí iné riešenie, ako zrušenie úradu a presun jeho agendy.
Novelu Trestného zákona, ktorou sa menia viaceré právne normy, odsúhlasila vláda na stredajšom (6. 12.) rokovaní. Súčasťou návrhu je aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Kabinet navrhol parlamentu prerokovať legislatívu v skrátenom legislatívnom konaní.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: V politike, TASR