Danko sa obáva snáh o rozbitie vlády. Podľa Grendela je riziko úradníckej vlády reálne
- Koaličné napätie a nejednotnosť vo vláde Roberta Fica boli témami Sobotných dialógov
- Andrej Danko a Gábor Grendel diskutovali o sporoch, ktoré ohrozujú stabilitu vlády
- Koaličné napätie a nejednotnosť vo vláde Roberta Fica boli témami Sobotných dialógov
- Andrej Danko a Gábor Grendel diskutovali o sporoch, ktoré ohrozujú stabilitu vlády
V relácii Sobotné dialógy na STVR diskutovali podpredseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko a poslanec NR SR za hnutie Slovensko Gábor Grendel. V centre pozornosti bola aktuálna politická situácia, koaličné spory a budúcnosť vlády Roberta Fica.
Andrej Danko vyjadril nespokojnosť s aktuálnym stavom v koalícii. Podľa neho niektorí poslanci preceňujú svoje schopnosti a ich snahy rozbíjajú vnútornú jednotu: „Politika nie je ľahká. Keď dostanete niekoho do parlamentu ako predseda politickej strany, nemáte operatívny mandát. Ten človek si môže robiť, čo chce. Zodpovednosť máte vy, ale v parlamente si niekto zrazu uverí.“
Danko zdôraznil, že SNS, ako najstaršia politická strana, nesie historickú zodpovednosť. „Mrzí ma, že niektorí ľudia nechápu, že treba držať pokope. Niekedy treba skloniť hlavu a bojovať spoločne proti liberálom,“ dodal s odkazom na opozičné strany.
Gábor Grendel, poslanec za hnutie Slovensko, situáciu komentoval zo svojho pohľadu: „Vládnutie je mimoriadne náročné. Najviac si to odnáša najsilnejšia politická strana, voči ktorej sa tie menšie prirodzene vymedzujú. Vidíme to aj teraz – rozbroje a spory pokračujú aj po roku tejto vlády.“
Podľa Grendela vláda Roberta Fica nesplnila sľuby o stabilite a normálnosti: „Vidíme, ako v praxi vyzerá tá normálnosť a stabilita. Nesplnili sľuby o lacnejších potravinách, lacnejších energiách ani pokojnejšom vládnutí.“
Budúcnosť vlády a predsedníctva parlamentu
Téma zvolenia predsedu Národnej rady bola ďalším bodom diskusie. Danko naznačil, že problémom sú hlbšie politické konflikty: „Téma nie je, kto bude predsedom parlamentu, ale prečo Hlas dovoľuje nominácie, ktoré narúšajú stabilitu. Je tu hra Hlasu, ktorá provokuje rozpad koalície.“
Danko poukázal na nejednotnosť v koalícii, ktorá podľa neho sťažuje presadzovanie legislatívnych priorít: „Problém je, že tu máme ľudí, ktorí sa chcú zviditeľniť na úkor stability vlády.“
Na otázku, či vydrží štvrtá vláda Roberta Fica, Grendel reagoval skepticky: „Robert Fico sľuboval stabilné vládnutie, ale vidíme, že situácia je naďalej chaotická. Či sa podarí udržať koalíciu pokope, závisí od schopnosti lídrov nájsť spoločnú reč.“
Koaličné napätie a úradnícka vláda ako hrozba
Podľa Gábora Grendela je riziko úradníckej vlády reálne: „Ak Robert Fico bude musieť budúci rok na jeseň žiadať o dôveru a takýto Migáľ alebo podobní ľudia, ktorí ho bytostne nemajú radi a vymýšľajú si konflikty, mu dôveru nedajú, tak príde úradnícka vláda.“
Andrej Danko vidí problém v správaní prezidenta Petra Pellegriniho, ktorého označil za prezidenta so sklonmi podporovať Hlas. „Nemyslím si, že sa správa ako nadstranícky prezident. My to kritizujeme od jeho nástupu do úradu,“ povedal Grendel a dodal, že jeho postup pri podpise zákonov, napríklad toho, ktorý hrozí lekárom väzením, vyvoláva otázky.
Hlas ako faktor nestability? >>>
Čítajte viac z kategórie: Politika
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.