Danko sa obáva snáh o rozbitie vlády. Podľa Grendela je riziko úradníckej vlády reálne

  • Koaličné napätie a nejednotnosť vo vláde Roberta Fica boli témami Sobotných dialógov
  • Andrej Danko a Gábor Grendel diskutovali o sporoch, ktoré ohrozujú stabilitu vlády
Andrej Danko
TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Koaličné napätie a nejednotnosť vo vláde Roberta Fica boli témami Sobotných dialógov
  • Andrej Danko a Gábor Grendel diskutovali o sporoch, ktoré ohrozujú stabilitu vlády

Danko sa obáva snáh o rozbitie vlády: „Sú tu signály, že niektoré strany ako Hlas, SaS, PS a KDH by mohli vytvoriť novú väčšinu. Ja som za to, aby vláda Roberta Fica skončila, ale legálnou cestou, voľbami.“

Podľa Grendela však prezident Pellegrini uprednostňuje záujmy Hlasu: „Vykonáva svoj úrad od začiatku tak, že preferuje Hlas. Odkedy sa stal prezidentom, preferencie tejto strany klesli, čo ukazuje, že jeho politika nevychádza.“

Zdravotníctvo pod paľbou kritiky

Diskusia sa dotkla aj stavu slovenského zdravotníctva. Danko bol kritický k bývalej ministerke Zuzane Dolinkovej: „Pani Dolinková prespala rok. Problémom zdravotníctva je, že tu nemáme centrálny nákup liekov. Slovensko potrebuje systémové zmeny, nie len ad hoc riešenia.“

Gábor Grendel považuje zákon umožňujúci väzbu lekárov za nespravodlivý: „Je to cynické a represívne riešenie. Namiesto toho, aby premiér rokoval, odišiel do Brazílie nakupovať lietadlá. Premiér mal ostať na Slovensku a riešiť situáciu.“

Hrozba migračnej vlny zo Sýrie

Hostia sa vyjadrili aj k riziku migračnej vlny z Blízkeho východu. „To nebezpečenstvo migračnej vlny sa ukázalo už v predchádzajúcich rokoch. Niekoľko miliónov ľudí utieklo zo Sýrie a riziko ďalšej vlny tu vždy bude,“ povedal Grendel.

Danko varoval pred destabilizáciou situácie na Blízkom východe a jej dôsledkami pre Slovensko: „Islamist*ckí povstalci naďalej figurujú na zoznamoch ter*ristov. Ak sa situácia nezlepší, môže zo Sýrie utiecť až 1,5 milióna ľudí.“

Budúcnosť vlády Roberta Fica

Obaja hostia diskutovali o možnej rekonštrukcii vlády. Podľa Danka bude februárová schôdza skúškou koalície: „Zákon o športe, kde je 60 miliónov eur na rozvoj infraštruktúry, je pre SNS prioritou. Nenecháme sa politicky ponižovať.“

Presun hlasovania o novelách zákonov z dielne ministerstva športu na februárovú schôdzu parlamentu je ústupok zo strany SNS. Vyhlásil to podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko. Zároveň kritizoval poslanca Samuela Migaľa (Hlas-SD), ktorý má k úpravám námietky a viackrát sa pred pokusom o hlasovanie neprezentoval.

„Ak chcú títo poslanci rozbiť vládu, tak sú na najlepšej ceste. My sme teraz ustúpili – SNS predložila zákony na február. Veľmi ma mrzí, že 60 miliónov eur nepôjde do Fondu na podporu športu, ale to už nech vysvetľuje Migaľ starostom a primátorom. Ak chce Migaľ zažiť desať minút slávy a robiť takéto problémy, tak je to veľká politická chyba,“ skonštatoval líder národniarov.

Hovoril o prekračovaní hraníc. Tvrdí, že Migaľ aj ďalší poslanci majú námietky aj k legislatívnej úprave reagujúcej na výpovede lekárov.

„SNS a Smer urobí všetko pre to, aby sme ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) podporili, lebo berieme to, že je to rezort Hlasu, berieme to, že si je vedomý svojich rozhodnutí a stojí za nimi. Pokiaľ ho však chcú potopiť vlastní poslanci, tak je to veľmi zvláštne,“ dodal.

Danko zároveň podľa vlastných slov kontaktoval lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka, aby koordinoval poslanecký klub Hlasu.

Zákonodarcovia majú o novelách zákonov z dielne ministerstva športu aj o novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní hlasovať až na nasledujúcej riadnej schôdzi, ktorá sa ma začať vo februári. Dané body si presunuli. Pred hlasovaniami o daných legislatívnych úpravách nebolo plénum viackrát uznášaniaschopné.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Sobotné dialógy na STVR , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá