Danny Kollar klamal fanúšikom. Má elektronický náramok, povinnú večierku a hlási sa polícii

  • Na Daniela Bombica vydala polícia príkaz na zatknutie
  • Dezinformátora zadržali v Londýne a po zaplatení kaucie prepustili
  • Zamlčal však podrobnosti ohľadom prepustenia
Zatykač na dezinformátora menom Daniel Bombic známeho ako Danny Kollar a monitorovacie zariadenie na členku
Ministerstvo vnútra SR /Reprofoto Wikimedia Commons/Jérémy-Günther-Heinz Jähnick / Bracelet électronique
  • Na Daniela Bombica vydala polícia príkaz na zatknutie
  • Dezinformátora zadržali v Londýne a po zaplatení kaucie prepustili
  • Zamlčal však podrobnosti ohľadom prepustenia

V júli tohto roka polícia oznámila pátranie po známom slovenskom dezinformátorovi a tvorcovi mnohých hoaxov Danielovi Bombicovi. Jeho fanúšikovia, ho poznajú pod menom Danny Kollar, informovali sme.

Konšpirátor sa zdržiava a žije v Londýne, odkiaľ prostredníctvom sociálnych sietí, konkrétne Telegramu, šíri svoje výmysly. Slovenské úrady ho vyšetrujú pre extrémizmus a kyberšikanu. Po tom, ako polícia vydala príkaz na jeho zatknutie, sa jej ho už podarilo zadržať. Neskôr ho však opäť pustila na slobodu.

Bombic aktuálne pred svojimi podporovateľmi vystupuje ako slobodný človek, no podľa informácií portálu Živé tak fanúšikov zavádza. V skutočnosti si musí dávať pozor na to, kedy a kde sa pohybuje.

Vyplatená kaucia a elektronický náramok

Po zadržaní Bombica ho teda londýnska polícia pustila na slobodu, čo prezradil i pre kontroverzný web Kulturblog, ktorý špecializovaný súd označil za extrémistický. Hoaxer totiž zaplatil vysokú kauciu a dohodol sa na dodržiavaní viacerých obmedzení. Medzi nimi je i nosenie elektronického náramku obmedzujúceho jeho slobodu pohybu.

Podľa zistení portálu Živé.sk sa „Danny Kollar“ tiež musí pravidelne hlásiť na policajnej stanici a nesmie vlastniť medzinárodné cestovné doklady. Opatrenia platia do januára 2023. V tom čase londýnsky súd rozhodne o jeho budúcnosti, a teda či ho vydá na Slovensko. „Viaceré podmienky a obmedzenia“ musí spĺňať i podľa vyjadrenia slovenskej polície.

Bombic sa teda chválil, že je na slobode, avšak ostatné „detaily“ ohľadom zadržania už svojim fanúšikom neposkytol. Nepovedal im, že bol prepustený vďaka 5-cifernej kaucii a nespomenul ani elektronický náramok.

Keď sa na jeho telegramovom kanáli s vyše 50-tisíc odberateľmi objavili otázky, nič neprezradil. Zamlčal, že za prepustenie zaplatil 15-tisíc libier (vyše 17-tisíc eur) a otázky, ktoré tieto správy nespochybňovali, boli vymazané. Rovnako zamlčal súdne konanie 16. januára 2023, dodáva Živé.sk

Mlčanie

Ako podotýka Živé, Bombic zverejňoval videá a fotografie v podstate každý deň. Avšak v auguste od neho jeho sledovateľom dva týždne nič neprišlo. Mnohí sa začali obávať o jeho zdravie aj život a vznikali rôzne špekulácie. 

Pravým dôvodom však bolo, že na základe európskeho zatykača ho v piatok 21. augusta zadržala polícia. V cele predbežného zadržania (CPZ) mal stráviť 48 hodín a následne v pondelok 23. augusta sa postavil pred súd. 

Po súde sa dostal späť na slobodu, no jeho kanál ostával bez odozvy. V spomínanom rozhovore pre Kulturblog tvrdil, že „nehovoril z bezpečnostných dôvodov“.

Povinná večierka

Portál Živé sa obrátil na westminsterský magistrátny súd v Londýne, ktorý mu poskytol ďalšie informácie ohľadom obmedzení pre Dannyho Kollara. Má povinnú večierku, doma musí byť pred 22. hodinou a nesmie odísť do 5. rána. To, či tieto nariadenia spĺňa, pozoruje elektronický náramok s monitorovacím zariadením.

Musí mať pri sebe nabitý telefón, aby ho mohli autority zastihnúť a trikrát týždenne sa hlásiť na polícii. Do januára nesmie opustiť Anglicko a Wales, dodáva Živé.sk.

Internetový agresor

Ako sme ťa informovali, redaktor Denníka N označil Bombica za internetového agresora, ktorý zverejňuje osobné údaje lekárov a zamestnancov štátu. Tí následne čelia obťažovaniu.

Je o ňom známe, že spolupracoval s hnutím Republika. Vysmieval sa policajtom, že sú proti nemu bezmocní.

Bombic či Danny Kollar robil takzvaný doxing. Zjednodušene povedanéi ide o zisťovanie súkromných informácií, ako sú telefónne čísla, adresy či dokonca zdravotné záznamy. Vyhľadával ľudí bojujúcich proti hoaxom a dezinformáciám.

„Môj zážitok s týmto mužom je asi to najfrustrujúcejšie, čo sa mi asi stalo. Po tom, čo sme mu akýmsi spôsobom stúpili na otlak, publikoval moje fotky, písal o mne veci, ktoré boli úplné klamstvá,“ uviedla Katarína Cibíková zo stránky Dobre, ktorá sa stala obeťou dezinformátora.

Katarína dodáva, že Bombic o nej šíril absolútne výmysly. „Jeho prívrženci ma denne prosili, aby som zomrela. Strašne chceli, aby som prestala robiť to, čo robím,“ hovorí s tým, že toto obdobie bolo pre ňu najkritickejšie.

Zdroje: Živé, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá