Daňovníci by mali spozornieť: Viac ako 16-tisíc Slovákov má na splnenie povinnosti už len pár dní
- Mnohým Slovákom sa blíži dôležitý dátum, majú už len 4 dni
- Finančná správa im môže vrátiť preplatky
- Daňové priznanie má vplyv aj na úver
- Mnohým Slovákom sa blíži dôležitý dátum, majú už len 4 dni
- Finančná správa im môže vrátiť preplatky
- Daňové priznanie má vplyv aj na úver
Niektorí daňovníci využili možnosť predĺženia lehoty na podanie daňového priznania. Tí, ktorí si túto lehotu nakoniec predĺžili o šesť mesiacov, musia svoju povinnosť splniť už do konca tohto mesiaca. Opätovné predĺženie lehoty totiž nie je možné.
Okrem podania daňového priznania k dani z príjmov je nutné aj do tohto termínu daň zaplatiť, upozornil na to hovorca Finančnej správy (FS) Daniel Súkup. Na informáciu poukázal TASR.
16-tisíc daňovníkov
Finančná správa prijala za zdaňovacie obdobie 2023 na dani z príjmov doteraz viac ako 1,3 milióna daňových priznaní.
„Posledných viac ako 16 000 daňovníkov, ktorí majú zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí s predĺženou lehotou na podanie daňového priznania, čaká táto zákonná povinnosť do konca mesiaca, ďalšiu možnosť na predĺženie lehoty na podanie DP už nemajú,“ zdôraznil hovorca.
Daňovníci, ktorí nestíhajú uhradiť daň v stanovenom termíne, majú k dispozícii riešenie. Finančná správa umožňuje požiadať o odklad platenia dane alebo o jej úhradu v splátkach.
Súkup vysvetľuje: „Daňový subjekt musí v žiadosti jednoznačne uviesť niektorú z podmienok, ktoré určilo Finančné riaditeľstvo SR, na základe ktorej žiada o povolenie odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach. Spolu so žiadosťou musia byť predložené aj doklady preukazujúce jeho tvrdenia.“
Pre tých, ktorí využili možnosť predĺženia lehoty na podanie daňového priznania do 30. septembra, je dobrou správou, že môžu očakávať vrátenie prípadného preplatku na dani z príjmov do 8. novembra. Táto skupina daňovníkov má tiež príležitosť poukázať podiel zaplatenej dane v daňovom priznaní podanom v predĺženej lehote.
Ak sú splnené všetky potrebné podmienky, správca dane je povinný poslať finančné prostriedky vybraným prijímateľom do troch mesiacov. Tento proces zabezpečuje, že organizácie, ktorým daňovníci poukázali časť svojej dane, dostanú tieto prostriedky včas na podporu svojich aktivít.
Odklad splátky daní
Pri podávaní žiadosti je dôležité nielen splniť základné náležitosti, ale aj navrhnúť výšku splátok a lehotu ich splatnosti, prípadne lehotu odkladu. Daňovníci majú flexibilitu v navrhovaní splátok a teda, ich splátky môžu byť v rovnakej, stúpajúcej alebo klesajúcej výške.
Správca dane má právomoc vyhovieť žiadosti, ak daňovník spĺňa aspoň jednu z viacerých stanovených podmienok. Avšak ak daňový subjekt nedokáže podporiť svoje tvrdenie a správca dane nemá toto tvrdenie preukázané vo svojej evidencii, žiadosť nemôže byť schválená.
Prečo sa oplatí daňové priznanie podať?
Podnikatelia žiadajúci o hypotéku čelia prísnejšiemu overovaniu príjmov než zamestnanci. Banky skúmajú nielen daňové priznania, ale aj účtovné výkazy živnostníkov a spoločníkov s.r.o. Ako sme informovali, expertka Eva Šablová z FinGO.sk upozorňuje, že snaha o daňovú optimalizáciu môže skomplikovať získanie úveru.
Pre schválenie hypotéky je totiž kľúčové mať za sebou aspoň jedno ukončené zdaňovacie obdobie s kladným daňovým priznaním a vysporiadané záväzky voči štátnym inštitúciám. Banky zohľadňujú aj oblasť podnikania a dĺžku podnikateľskej histórie.
Odborníčka preto odporúča podnikateľom urobiť si predbežnú kalkuláciu úverových možností ešte pred podaním daňového priznania. Je dôležité vedieť, že jednotlivé banky majú rozdielnu metodiku, a teda akceptujú príjem podnikateľov v rôznej výške.
Napríklad IT špecialista s mesačnou fakturáciou 3 000 eur môže v jednej banke získať hypotéku 153 000 eur. V inej to však môže byť len 79 000 eur a v tretej mu môžu úver zamietnuť úplne.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TASR, Startitup