Daňový expert varuje: Seniori prichádzajú o stovky eur. Platia „vysokú daň“, o ktorej netušia

  • Sporenie v druhom dôchodkovom pilieri má svoju odvrátenú stranu
  • Sporitelia prichádzajú pre krátenie o peniaze
senior prepočítava dôchodok, peňaženka s peniazmi
Ilustračná fotografia Canva/pixelshot
  • Sporenie v druhom dôchodkovom pilieri má svoju odvrátenú stranu
  • Sporitelia prichádzajú pre krátenie o peniaze

Ľudia, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri, prídu o značnú časť dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Ľuďom, ktorí vstúpili do druhého piliera od jeho vzniku (približne v rokoch 2005 – 2006) a odchádzajú do dôchodku v roku 2024, sa kráti starobný dôchodok o 12,5 percenta. Na svojej sociálnej sieti na to upozornil bývalý podpredseda vlády, exposlanec europarlamentu a odborník na dane a odvody Jozef Mihál.

„Mnohí z vás si na dôchodok sporíte v druhom pilieri a tušíte, že kvôli tomu sa bude krátiť suma vášho budúceho dôchodku z prvého piliera. Ale ako sa bude krátiť, o tom nemáte ani šajnu a nikto vám to nevie vysvetliť,“ uviedol Mihál.

Krátenie sa prehĺbi

Ako odborník na dôchodky vysvetľuje, krátenie sa bude v ďalších rokoch ešte prehlbovať. „Tí, ktorí boli v druhom pilieri od začiatku a budú odchádzať do dôchodku v rokoch 2025 a neskôr, budú mať sumu starobného dôchodku krátenú viac, približne o 0,5 percenta za každý ďalší rok sporenia. Na druhej strane, dlhšia doba sporenia v druhom pilieri by mala znamenať viac úspor na osobnom dôchodkovom účte, tým pádom vyšší dôchodok z druhého piliera,“ uviedol Mihál.

Na konkrétnom príklade muža, ktorý bol v druhom pilieri od roku 2006 a do dôchodku ide v januári 2024, možno vidieť reálny vplyv krátenia. Keby nebol v druhom pilieri, jeho teoretický dôchodok by bol 939,8 eura. Keďže však v ňom sporil, Sociálna poisťovňa mu zníži dôchodok o 115,7 eura na 824,1 eura.

Krátenie dôchodku má svoje opodstatnenie. Odvody na starobné poistenie a do rezervného fondu solidarity poistenca, ktorý nie je sporiteľom, sú v celkovej výške 22,75 % vymeriavacieho základu. Z týchto odvodov sa v praxi financujú starobné dôchodky. U sporiteľov v druhom pilieri sa však časť týchto odvodov presúva na ich osobné dôchodkové účty.

„Krátenie starobného dôchodku sporiteľa je odôvodnené tým, že z odvodov sporiteľa sa v jednotlivých obdobiach prevádza na jeho osobný dôchodkový účet určitá suma. Napríklad pred 1. septembrom 2012 to bolo 9 percent z vymeriavacieho základu, od septembra 2012 do konca roka 2016 to boli 4 percentá a postupne sa táto suma zvyšovala,“ vysvetľuje Mihál.

Krátenie sa netýka všetkých

Krátenie sa nevzťahuje na Slovákov, ktorí boli určitý čas súčasťou druhého piliera a počas jeho otvorenia z neho vystúpili. Ľuďom, ktorí z druhého piliera vystúpili, totiž zrušili osobný dôchodkový účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Dobu dôchodkového sporenia v druhom pilieri anulovali a nasporené prostriedky vyplatili do rozpočtu Sociálnej poisťovne.

„Takíto občania nebudú mať nárok na dôchodok z II. piliera a na druhej strane nebudú mať krátený starobný dôchodok,“ uviedol Mihál.

Od roku 2024 začnú ľudia prevádzať 4 percentá z vymeriavacieho základu z celkových odvodov do druhého piliera. Sporitelia by mali vedieť, že výška krátenia závisí od obdobia, počas ktorého boli účastníkmi druhého piliera. Výška odvodov smerujúcich na osobné dôchodkové účty sa totiž v jednotlivých rokoch menila.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Najnovšie videá

Trendové videá