Daňový podvodník a „kráľ Zemplína“ Vareha zakladá stranu
- Na rezorte vnútra už svieti prípravný výbor
- Strana začala so zberom podpisov
- Na rezorte vnútra už svieti prípravný výbor
- Strana začala so zberom podpisov
Známa tvár odvrátenej strany slovenského biznisu Mikuláš Vareha, známy aj ako „kráľ Zemplína“, má zrejme veľké plány. Podľa všetkého totiž chce osloviť potenciálneho voliča s vlastným hnutím. Podľa webu rezortu vnútra totiž už začal so zbieraním podpisov na založenie hnutia s názvom Stabilita. V prípravnom výbore strany svieti práve Varehovo meno. Ako prvý informáciu priniesol portál Aktuality.
Zemplínskeho biznismena zadržali v roku 2011 a odsúdili v roku 2014 za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného. Bol odsúdený na 11-ročný trest.
Varehove záujmy
Vareha sa primárne v biznise venoval v minulosti najmä poľnohospodárstvu. Choval zvieratá v agrofirmách. V portfóliu hospodárskych zvierat mal svojho času 5 000 oviec a 800 – 1 000 kusov hovädzieho dobytka. Kuriozitou je, že sa zameriaval aj na chov poľovnej zvery. Zaujímal sa aj o technické poľnohospodárstvo, napríklad obrábacie stroje.
V portfóliu aktivít sa u Varehu mihlo aj ovocinárstvo. Jeho firma vlastnila ovocný sad o rozlohe 420 hektárov. Ten bol v čase Varehovho rozmachu najväčším sadom so závlahou v Európe. Jeho kšefty s vínom sa taktiež dočkali úspechu. Z 8 vinárskych firiem v tomto regióne vlastnil Vareha až dve.
Podnikal aj s drevom. Zo severných oblastí Slovenska dovážal drevo, ktoré následne spracoval a predal ďalej. Sústredil sa na výrobu eurookien, eurodverí, stolov, stoličiek a skríň.
Mikyho daňové raje
Varehove biznisy prebiehali „v keši“. Na stretnutia chodil s kufríkmi, pričom každý mal predstavovať jednu firmu. Nerobilo mu problém vybrať peniaze z jedného a vložiť ich do druhého. Podnikal bez ekonomického efektu, v rámci vlastných firiem si skrátka vytvoril daňový raj.
Po čase Varehove aktivity začali zaujímať aj viaceré štátne úrady. Vareha sa takýmto spôsobom ilegálne dostal k obrovskému množstvu peňazí. Mesačné kontroly začali až neskôr. Vraj sa však nikdy nestalo, že kontroly našli nejaké nedostatky. Stále všetko sedelo. Môže to byť však spôsobené tým, že kontrolóri svoju činnosť nekoordinovali správne.
Tieto kontroly Vareha označoval ako šikanu voči jeho podnikateľskému úsiliu a myslel si, že všetci ho chcú diskreditovať. Boli aj dni, keď do jeho firiem prišlo 35 kontrol. Nakoniec boli vyvodené závery, že k Varehovým obchodom nedošlo.
Voči inšpekciám úradov podal Vareha žaloby. Krajský súd podnikateľovi vyhovel a kontroly zakázal. Polícia teda vzala Varehu do väzby. Na vyplatení DPH mal získať až miliardu korún.
Roky v base
Kontroverzného biznismena zadržali v roku 2011. Súd mu vymeral trest odňatia slobody v trvaní 11 rokov a peňažný trest 100 000 eur. Pokutu však nezaplatil, a teda mal za mrežami stráviť o rok viac. V roku 2019 prichádzalo do úvahy jeho predčasné prepustenie.
Po deviatich rokoch sa tak zemplínsky kráľ dostal podmienečne na slobodu. „Dostala som šok, nevedela som, čo mám robiť, plakala som celou cestou. Dozvedela som sa to z médií, nečakala som to. Ešte aj kabát som narýchlo opačne obliekla na seba. Som rada, že na Mikuláša bude Mikuláš doma,“ povedala pre SME jeho družka Daniela.
Varehovi sme sa viac venovali v tomto článku.
Zdroje: Minv, Aktuality, Sme