Darovanie krvi nie je žiaden stres. Experti vyvrátili 6 najväčších mýtov, ktorým Slováci veria

  • Darovaním krvi môžeme zachraňovať ľudské životy
  • Všetko, čo o darcovstve potrebuješ vedieť
Na snímke je darovanie krvi a odber
TASR/Roman Hanc, Pexels.com
  • Darovaním krvi môžeme zachraňovať ľudské životy
  • Všetko, čo o darcovstve potrebuješ vedieť

Darovanie krvi je azda najjednoduchší spôsob, ako zachrániť život. Krv sa aj napriek mnohým pokusom opierajúcim sa o vyspelé technológie ešte stále nedá umelo vyrobiť. Jediným spôsobom, ako ju získať, je práve darovanie. Je jednoducho nenahraditeľná. Ak uvažuješ nad darovaním krvi, ale máš otázky alebo obavy, tento článok sumarizuje všetky potrebné informácie.

Vo všeobecnosti je známe, že krv sa skladá zo štyroch základných zložiek. Sú nimi červené krvinky na prenos kyslíka v obehu. Biele krvinky zasa zabezpečujú ochranu organizmu a imunity. Nechýba ani krvná plazma a krvné doštičky, ktoré zohrávajú úlohu pri uzatváraní poškodených krvných ciev a liečení krvných zrazenín.

Toto musíš spĺňať

Krv nemôže ísť darovať ktokoľvek. Podľa Národnej transfúznej služby existuje niekoľko kritérií, ktoré musíš spĺňať, aby si sa mohol na odber prihlásiť. Jedným z nich je napríklad vek. Prvodarca nemôže byť starší ako 60 rokov. Čo sa však týka pravidelných odberov, musí ísť o vekový rozsah od 18 do 65 rokov.

Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy trikrát. Medzi jednotlivými odbermi musí uplynúť minimálne 8 týždňov. Tvoje zdravie by malo byť ukážkové. Nesmieš trpieť akútnym ochorením ani dlhodobo užívať lieky. Výnimkou je len antikoncepcia u žien, ktorá pri odbere neprekáža.

Základnou podmienkou sú aj kritériá týkajúce sa vírusov a závislostí. Darovanie krvi majú zakázané pacienti s vírusom HIV, hepatitídy B alebo C. Rovnako sa prekážkou stáva aj závislosť od alkoholu alebo dr*g.

Útle ženy majú tiež často problém s váhou. Darca musí vážiť viac ako 50 kilogramov, ale na druhej strane nemôže prejavovať známky vážnej obezity.

Čo sa týka chronických ochorení, aj tie vedia narobiť poriadne problémy. Nevhodní darcovia často trpia napríklad cukrovkou, epilepsiou či onkologickými ochoreniami. Rizikové se*uálne správanie, časté striedanie se*uálnych partnerov a v prípade homose*uálov aj pohlavný styk sú považované za neprípustné pre darcov krvi.

V týchto prípadoch musíš počkať

Okrem spomínaných trvalých prekážok existuje aj niekoľko dočasných, kvôli ktorým je odber presunutý na neskorší dátum. Kvôli infekčným ochoreniam musí pacient počkať aspoň 2 až 4 týždne po vyliečení. Podobná doba sa odporúča aj po dobratí antibiotík.

V prípade žien lekári neodporúčajú krv darovať počas menštruácie ani tri dni po nej. Ako uvádza Slovenský Červený kríž, v prípade tehotenstva si matka musí po pôrode oddýchnuť 12 mesiacov a darovať môže ísť až vtedy, keď už nedojčí.

Po tetovaní alebo piercingu si musíš počkať až 6 mesiacov po zákroku a na darovanie sa dostav len vtedy, ak sa už jazvy a rany úplne bezinfekčne zahojili. Pri očkovaní sa zasa doba čakania môže líšiť podľa druhu vakcíny.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Národná transfúzna služba SR (@ntssr.sk)

Čo robiť pred odberom krvi

Ešte predtým, ako zamieriš na transfúznu stanicu, NTS odporúča niekoľko úkonov. Dbaj na to, aby si bol minimálne 24 hodín pred odberom poriadne hydratovaný a vypi aspoň 2 litre vody. Zabezpečíš tak rýchlejší tok krvi.

Zo svojho jedálnička vynechaj alkohol a aspoň 6 hodín pred odberom nefajči.

Dopraj si oddych a nepresil sa fyzickými aktivitami. Pre istotu vynechaj namáhavé cvičenie alebo tréning.

Najedz sa. Ráno pred odberom sa snaž nejesť ťažké a tučné jedlá ako mliečne výrobky či údeniny. Namiesto toho siahni po jedlách plných sacharidov, akými sú napríklad sladké pečivo, ovocie, zelenina, sucháre.

Takýto priebeh ťa čaká

Samotný proces darovania krvi je jednoduchý a bezbolestný. Trvá približne 5 či 10 minút, celá návšteva odberového centra zaberie asi hodinu. Po príchode vyplníš dotazník o svojom zdravotnom stave a absolvuješ lekársku prehliadku. Lekár ti zmeria tlak, pulz a skontroluje hladinu hemoglobínu v krvi. Ak splníš všetky podmienky, môžeš pristúpiť k odberu.

Odber sa vykonáva v polohe ležmo. Zdravotník ti vydezinfikuje miesto vpichu na predlaktí a zavedie sterilnú ihlu do žily. Odoberie sa približne 450 ml, čo predstavuje len 8 – 10 % celkového objemu krvi v tele. Tvoje telo túto stratu rýchlo doplní.

Po odbere zostaneš ešte chvíľu ležať a potom sa presunieš do oddychovej miestnosti, kde dostaneš občerstvenie. Je dôležité, aby si po odbere vypil dostatok tekutín a doprial si oddych.

Vedel si, že ak pôjdeš darovať krv, máš nárok na pracovné voľno, aby si si mohol poriadne oddýchnuť?

Kde môžeš darovať krv?

Na Slovensku môžeš krv darovať na troch typoch miest. Jednými z nich sú hematologicko-transfúzne oddelenia nemocníc. Ďalej sú to pracoviská Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky. Poslednou, treťou možnosťou sú práve mobilné odberové jednotky, ktoré pravidelne organizujú výjazdy aj do tvojho mesta.

Zoznam miest nájdeš aj v našom článku.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Národná transfúzna služba SR (@ntssr.sk)

Mýty, ktorým veríš, ale vyvrátil ich aj Americký Červený kríž

Darovanie krvi je skutočne špecifický a pre niekoho aj stresujúci proces. Práve preto okolo neho vznikajú rôzne konšpiračné teórie a mýty, ktoré však American Red Cross s ľahkosťou vyvrátil.

Takže pre ujasnenie je dobré vedieť, že:

  • Darovanie nie je bolestivé. Vpich ihly môžeš cítiť ako malé štipnutie, ale samotný odber je bezbolestný. Necítiš ho.
  • Pri darovaní krvi sa naozaj nemôžeš nakaziť. Používajú sa výlučne sterilné, jednorazové pomôcky. Riziko nákazy je nulové.
  • Darovanie skutočne nespôsobuje anémiu. Telo zdravého človeka rýchlo nahradí stratený objem krvi. Anémia nehrozí.
  • Ak berieš lieky, môžeš darovať krv. Záleží na type lieku.
  • Aj vegetariáni môžu darovať krv. Ak máš dostatočnú hladinu hemoglobínu, môžeš darovať krv aj ako vegetarián.
  • Darovanie krvi je jednoduchý, bezpečný a nesmierne dôležitý spôsob, ako môžeš pomôcť druhým. Ak spĺňaš podmienky na darovanie, neváhaj a staň sa darcom. Tvoje rozhodnutie môže zachrániť život. Pamätaj, že krv sa nedá vyrobiť umelo a jediným zdrojom sú dobrovoľní darcovia. Buď jedným z nich.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Národnej transfúznej služby, Slovenský Červený kríž, American Red Cross

Najnovšie videá

Trendové videá