Dáta bez pátosu apelujú na vládu: Držíte školákov doma ako škrečky v teráriu v Šarišských Michaľanoch
- Mnohí študenti sa stále učia spoza stola detskej izby
- Analytici z Dát bez pátosu poukazujú na potrebu vrátiť sa do školských lavíc
- Mnohí študenti sa stále učia spoza stola detskej izby
- Analytici z Dát bez pátosu poukazujú na potrebu vrátiť sa do školských lavíc
Dáta bez pátosu ako klasicky priamo, bez servítky a dokonale vystihli aktuálnu situáciu na Slovensku. Tentokrát prišli s výzvou vláde, konzíliu a epiteamu. Zamerali sa totiž na tých, ktorí sú dlhé mesiace zavretí medzi štyrmi stenami a spolužiakov pomaly poznajú len podľa mien na sociálnych sieťach. Asi netreba bližšie špecifikovať o akú skupinu sa jedná. Žiaci a študenti, akýchkoľvek ročníkov, pociťujú dopady pandémie rovnako intenzívne. Ak nie aj intenzívnejšie.
Ako škrečky v teráriu
Rovnako to vnímajú aj Dáta bez pátosu, ktoré výzvou apelujú na kompetentných. Ako však sami uvádzajú, rozhodnutie nechajú na predsedovi vlády a ministrovi školstva. Analytici vysvetľujú, že do podobných záležitostí nechcú vstupovať, no je nutné riadiť sa dátami a číslami.
Poukazujú tiež na to, že RÚVZ publikuje každý týždeň koľko a akých tried, prípadne celých škôl dali do karantény. Ak sa tak stane, zväčša ide len o jedného, prípadne pár „infikovaných, nie nutne infekčných a už vôbec nie kvôli ťažkým stavom, nebodaj hospitalizovaným.“
Situáciu, ako klasicky, ďalej vysvetľujú v číslach. Tie ukazujú, že bratislavský kraj má 670 tisíc ľudí, čo je asi 12% z celého Slovenska. „V každom ročníku MŠ, ZŠ, SŠ je v Bratislavskom kraji asi 250 tried. Spolu v MŠ (4-6 rokov) asi 1283, na I. stupni ZŠ (6-10 rokov) asi 1500, na II. stupni ZŠ (11-15 rokov) asi 1300 a na stredných školách asi 1000, u maturantov menej, asi 200,“ opisujú Dáta bez pátosu.
Následne poukazujú na dátumy, v ktorých sa jednotlivé ročníky konečne vracali do lavíc. Objasňujú, že zo všetkých tých tisícov tried a stotisícov žiakov boli zavreté triedy, ktoré sa pohybujú v jednotkách a v pandemických týždňoch reprezentujú 1-2% z celého počtu tried.
„Už 2 týždne po spustení výuky máme KOMPLET na Základných školách zásadný pokles počtu zavretých tried. Za posledný týždeň sú to spolu 4 triedy, z otvorených skoro 10 tisíc tried. A to EPITEAM strašil, že po otvorení škôl musíme 2 týždne počkať, lebo sa môže situácia dramaticky zmeniť. Zlepšila sa. Držíte deti, školákov, žiakov doma ako škrečky v teráriu v Šarišských Michaľanoch. “ uvádzajú Dáta bez pátosu.
Vtedy truhly, teraz čipy
Analytici tak poukazujú na to, že po otvorení škôl sa počet nakazených nezvýšil. Naopak sa znížil. „Znížilo sa tak, že nebude čo merať. Je to proste tak, je to fakt, prosím zvážte,“ uvádzajú.
Poukazujú tiež na to, že fabriky – napríklad tie v Nitre a v Trnave – fungovali naplno aj v čase, keď by ich zavretie mohlo priniesť účinky. Aj napriek tomu, že by ich uzavretie na niekoľko týždňov situácii pravdepodobne pomohlo, v dôsledku HDP a DPH sa tak spraviť nedalo. „Ale teraz, keď nie sú čipy, tak sa zrazu dá a vie sa. Obmedzená výroba, ľudia na ubytovni, mobilita znížená, smeny žiadne, mzda 60-70%. Takže o čipoch to je, a nie o úmrtiach,“ hovoria priamo Dáta bez pátosu.
Uvádzajú tiež, že je nutné pozrieť sa na nadmerné úmrtia za predchádzajúce mesiace v Nitre, Trnave aj Žiline a porozmýšľať, kde nastala chyba. „Vtedy chýbali truhly a mrazáky, teraz chýbajú čipy. Máme to naopak ako nakoniec vždy. Školy zatvárame prvé a otvárame posledné,“ opisujú analytici situáciu súvisiacu s polovodičová, alebo inak čipovou krízou. V jej dôsledku muselo niekoľko automobiliek na pár dní výrobu odstaviť.
Umožnite deťom dovzdelať sa
Podľa Dát bez pátosu uvádzajú, že situácia spojená so školákmi bude v červených okresoch v máji lepšia ako v Bratislavskom kraji. Dôvodom podľa nich bude celkový ústup corony, príchod slnka a s ním spojený fakt, že sa deti nebudú nemotať po obchodných centrách. Práve naopak, budú v škole.
Analytici preto apelujú na nutnosť opätovného pustenia všetkých detí do škôl. Žiadajú aby tak kompetentní spravili pre túto krajinu aj rodičov, ktorí sú už v práci na smeny. Dáta bez pátosu zhrnuli, že na Myjave na II. stupni základných škôl stále do školy nechodia. Rovnako je na tom Považská Bystrica. V červených okresoch do škôl nechodia žiadni stredoškoláci a vysokoškoláci po celom Slovensku v škole ani neboli.
„Viete, kde sa deti naučia pracovať s dátami? V škole. Umožnite aspoň deťom sa dovzdelať. Do konca školského roka ja presne 7 a pol týždňa. Ak rozhodnete dnes, skúšobne môžu ísť všetci do školy vo štvrtok 13. mája a dajú si 2 adaptačné dni,“ uzavreli analytici z Dát bez pátosu.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu