Dáta bez pátosu: Čaká nás posledný zelený týždeň podľa COVID automatu. Pribudlo 37 nových prípadov
- pribudlo 37 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 384 PCR testov
- Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil
- pribudlo 37 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 384 PCR testov
- Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil
Na Slovensku v piatok 16. júla pribudlo 37 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 384 PCR testov. Pribudlo aj 10 pozitívne testovaných z vykonaných 7 513 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (11), nasleduje Bratislavský (8), Prešovský (4), Trenčiansky (4), Banskobystrický (3), Košický (3), Nitriansky (2) a Žilinský (2).
Nepribudlo ani jedno nové úmrtie, celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 524 ľudí.
Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil. Aktuálne je hospitalizovaných 95 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú 3 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 197 547, za predchádzajúci deň pribudlo 6 120 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 853 641 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 11 768 ľudí.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 327. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Mikulášsky automat
Dáta bez pátosu už viackrát upozornili na to, že COVID automat Slovensko zaviedlo vlani na Mikuláša a odvtedy sa nezmenil. To je však podľa analytikov chyba.
„Jeho Mikulášska verzia bude konečným klincom do rakvy celého spoločenského, kultúrneho a športového života. Ak sa nezmení, tak ani školy neotvoríme. A zmeniť sa ho veru nikto nechystá a tak sa „zelenáme“ posledný týždeň od 19-25. júla. Potom sa idú žrebovať farby,“ uvádzajú analytici na sociálnej sieti.
Čaká nás aj karanténa pre ľudí, ktorí budú z 99,5 % zdraví a chaos v PCR testovaní, ktoré nie je podľa analytikov dobre nastavené.
Dodávajú, že aj UK má pandemický manuál, ktorý používajú dodnes, no nie je taký skostnatený ako slovenský automat a pracuje s viacerými vstupnými dátami. Náš automat podľa analytikov vôbec nezohľadňuje mieru zaočkovanosti. Vďaka tomu sa Británii darí zvládať vlnu mutácie delta.
V porovnaní s 2. vlnou zomrelo v UK až 10-krát menej ľudí pri porovnateľnom množstve nakazených a v nemocniciach bolo trikrát menej pacientov. Tí zároveň zostávajú v nemocnici kratšie a tak sa nemocnice neplnia. Stav pacientov sa znížil až štvornásobne. Je to najmä vďaka očkovaniu staršej populácie, no Dáta bez pátosu upozorňujú, že pred deltou nie sú v bezpečí ani mladí.
„Infikované sú výrazne mladšie ročníky, násobne menej ich potrebuje ísť do nemocnice a z pacientov v nemociach zomiera menej ako 10% pacientov, zatiaľ čo vtedy to bolo až 20-25% pacientov. Aj pobyt v nemocnici je kratší a tak je stav pacientov v nemocnici nižší. Stále veľa pacientov končí na JIS a ventilátore, aj mladší. Dávajte si pozor!“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: NCZI