Dáta bez pátosu: Infikovaných bude aj 4 000 denne. Očkovaní ľudia, ktorí prekonali COVID sú v najväčšej výhode
- Analytici z projektu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti konštatujú, že infikovaných bude na Slovensku ako dreva
- Dôvodom je aj schopnosť krajiny vykonávať okolo 10-tisíc PCR testov denne ako aj denná pozitivita na úrovni 40 %
- Analytici z projektu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti konštatujú, že infikovaných bude na Slovensku ako dreva
- Dôvodom je aj schopnosť krajiny vykonávať okolo 10-tisíc PCR testov denne ako aj denná pozitivita na úrovni 40 %
Z dát analytikov vyplýva, že denne možno v našej krajine čakať aj 4000 infikovaných. Pripomínajú, že hospitalizovaných je aktuálne 203 pacientov – ak je z nich plne zaočkovaných len 25, tak nezaočkovaných je až 178.
„Dnes sú populácie plne zaočkovaných a nezaočkovaných Slovákov rovnako veľké. Nad 12 rokov ich je po 2,4 milióna. Tak by som čakal, že ak je v nemocnici 178 nezaočkovaných, tak bude vedľa nich ležať 178 zaočkovaných. Ale nie je to tak,“ píše sa na profile analytikov z projektu Dáta bez pátosu.
Objasňujú, že vedľa jedného zaočkovaného s deficitom kyslíka leží 7 nezaočkovaných. „Je to tak od Arkansasu, cez Rusko, Bulharsko Britániu, Sninu, Michalovce až po Bratislavu. V Nitre včera dokonca z celkom 17 pacientov boli všetci zaočkovaní, ale naposledy proti tetanu.“
Z vakcín majú strach
Infektológ Peter Sabaka vo svojom príspevku na sociálnej sieti napísal, že pri očkovaní sa ľudia stretávajú so strachom, pričom strach je prirodzený, najmä ak ide o strach z neznámeho.
„Väčšinou sú ale obavy z očkovania neopodstatnené a dajú sa vyvrátiť pri osobnej konzultácii. O očkovaní sa hovorí neustále. Každým dňom sa ale vynárajú nové poznatky, nové dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín, ale aj žiaľ nové dezinformácie a je normálne ak sa v tom obyčajný človek stratí.“
Preto je podľa lekára vysvetľovanie účinkov a nežiaducich účinkov stále na mieste. Myslí si, že toto by bola cesta ako vyvrátiť obavy z očkovania v málo zaočkovaných komunitách a tým zachrániť viac životov.
Reinfekcia koronavírusom
Taktiež ľuďom pripomína, aby mali na pamäti, že reinfekcie koronavírusom SARS-CoV-2 sú vzácne. Vysvetľuje, že imunita po prekonaní do istej miery chráni pred reinfekciou a do veľkej miery pred náročným priebehom.
„Samozrejme závisí to od toho, aký bol priebeh tej prvotnej infekcie. Ak bol veľmi ľahký, ani imunita nebude veľmi robustná. Ako sa dá čakať, ak sa človek čo prekonal COVID-19 ešte aj zaočkuje, je ešte odolnejší. Oživí to totiž jeho protilátkovú aj bunkovú imunitu lepšie ju to ‚vytrénuje’.“
Sabaka sa pritom odvoláva na štúdiu z Kentucky, podľa ktorej po očkovaní klesá riziko reinfekcie viac ako dvojnásobne. „Ľudia po prekonaní a očkovaní sú zrejme najodolnejší a najmenej ohrození koronavírusom.“
Podľa skúseného infektológa z toho ale nevyplýva, že sa človek má najskôr nakaziť a potom zaočkovať. To je podľa Petra Sabaku trochu nebezpečné. „Vyplýva z toho to, že sa mám zaočkovať aj keď som prekonal.“
Dodáva, že by to malo fungovať aj tak, že kto je plne očkovaný a následne prekoná ľahký priebeh delty, mal by byť tiež potom mimoriadne odolný voči reinfekcii.
„Asi si to v najbližších týždňoch mnoho zdravotníkov, hoc nechtiac na sebe odskúša.“ Na záver konštatuje, že aktuálne má na oddelení COVID-19 z desiatich pacientov, len jedného očkovaného proti novému koronavírusu.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: cdc.gov, Facebook/ Peter Sabaka, Facebook/ Dáta bez pátosu