Dáta bez pátosu ku očkovaniu: Najmenej zaočkované okresy sú zároveň tie s najhoršou nezamestnanosťou
- Podľa čísel sa zdá, že existuje súvislosť medzi úrovňou nezamestnanosti a mierou zaočkovania
- Mnohých obyvateľov to ale neprekvapuje
- Podľa čísel sa zdá, že existuje súvislosť medzi úrovňou nezamestnanosti a mierou zaočkovania
- Mnohých obyvateľov to ale neprekvapuje
Analytici z Dát bez pátosu sa opäť pozreli na potencionálne súvislosti medzi dostupnými údajmi. Tentokrát sa zamerali na súvislosť medzi mierou zaočkovanosti a mierou nezamestnanosti.
A vyzeralo by to presne rovnako..
„Nehovoríme, že tieto dva parametre spolu súvisia, ale ak by to niekto robil naschvál, tak by to vyzeralo presne rovnako,“ uviedli hneď na úvod Dáta bez pátosu.
Niektoré súvislosti medzi číslami sú však viac než očividné. Z tabuľky vyplýva, že najvyššia miera zaočkovanosti sa nachádza v okresoch s najnižšou nezamestnanosťou. Bratislava, Trenčín či Trnava sa umiestnili najlepšie v miere nezamestnanosti a zároveň im patrí aj pochvala za mieru zaočkovania.
Naopak, Poltár, Revúca či napríklad Gelnica majú najvyššiu mieru nezamestnanosti a zároveň aj najnižšie počty zaočkovaných.
Výnimka potvrdzuje pravidlo
V komentároch sa preto rozbehla debata o tom, že súvislosti ľudia vnímajú v tom, že osoby bez príjmu pravdepodobne cestovať do zahraničia nebudú. Dá sa teda predpokladať, že motivácia zaočkovať sa klesá. Faktorov ale môže byť niekoľko. Zaradiť medzi ne môžeme nižšiu vzdelanosť, či chudobu.
Ako už ale raz analytici z Dát bez pátosu objasnili, súvislosti prítomné byť môžu, ale aj nemusia. Aj napriek tomu sa v číslach objavili akési výnimky, ktoré sa s predchádzajúcou teóriou nestotožňujú.
„Prešov je výnimka potvrdzujúca pravidlo. Ilavu a Zlaté Moravce analyzujeme. Inak sme so všetkými okresmi spokojní,“ objasnili Dáta bez pátosu.
Čím väčší úspech, tým menšia zaočkovanosť?
Okresy, ktoré sme spomenuli vyššie v súvislosti s vysokou mierou nezamestnanosti nás ale zaujali aj z iného hľadiska. Okrem toho, že sa tu vyskytuje vysoký počet nezamestnaných, počas volieb u nich dosiahla strana ĽSNS pozitívne výsledky. Vo svojich mapách a grafoch na to v minulosti upozornil aj Denník N.
Môže teda platiť nasledovné – čím väčší úspech kotlebovcov vo voľbách, tým menšia miera zaočkovanosti. Je však jasné, že túto pomyslenú rovnicu nie je možné aplikovať na každý okres, v ktorom sa ĽSNS darilo. Isté súvislosti, v istých okresoch a za istých podmienok teda pravdepodobne môžu existovať.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: DátaBezPátosu, DenníkN