Dáta bez pátosu radia: Ak chceš ísť na dovolenku, vyvaruj sa týmto destináciám a maj oči na stopkách
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde a množstvo Slovákov vyráža k moru už v týchto dňoch
- Analytici upozorňujú, že je veľmi dôležité sledovať aktuálnu situáciu vo vybraných krajinách, opatrenia sa totiž môžu zmeniť aj zo dňa na deň
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde a množstvo Slovákov vyráža k moru už v týchto dňoch
- Analytici upozorňujú, že je veľmi dôležité sledovať aktuálnu situáciu vo vybraných krajinách, opatrenia sa totiž môžu zmeniť aj zo dňa na deň
Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na dva hlavné parametre, ktoré by mali ľudí zaujímať pri výbere letnej dovolenkovej destinácie. Sú nimi: nárast počtu prípadov za posledný týždeň a denný počet prípadov v mierke ku veľkosti Slovenska.
Informujú, že napríklad Cyprus trvalo a rýchlo rastie, podľa dát má rast nových prípadov 100-krát vyšší, ako Slovensko. Obľúbené Španielsko a Portugalsko sú 50-krát vyššie, Grécko a Malta sú 30-krát vyššie. „Ak cestujete o pár dní a na 1-2 týždne, situácia sa môže ešte v júli dramaticky zmeniť,“ konštatujú experti.
Naopak dobrá situácia je momentálne v Chorvátsku a Bulharsku, tieto krajiny sú v štatistikách nízko a sú stabilné. Aj Česko má síce dobré čísla, no Praha a Plzeň zaznamenáva rýchly rast.
Situácia v Európe
Európa zaznamenala za posledný týždeň nárast počtu prípadov takmer o 50 %. Čísla pritom rastú už tretí týždeň po sebe a počet prípadov je takmer pol milióna týždenne.
V tejto súvislosti treba pripomenúť, že počet obyvateľov Európy (bez Ruska a Ukrajiny) je 550 miliónov a počet úmrtí je veľmi nízky, a to na úrovni 1300-1500 týždenne.
Analytici tiež upozorňujú, že zatiaľ jedinou krajinou, ktorá zaviedla vstup len pre zaočkovaných, je Malta. Od stredy, 14. júla, budú do tejto krajiny môcť cestovať len osoby s očkovacím certifikátom vydaným na Malte, EÚ alebo Spojenom kráľovstve. Toto nariadenia sa vzťahuje aj na deti nad 12 rokov. Na svojom webe o tom informuje rezort zahraničných vecí.
„Od ukončenia očkovacieho cyklu musí uplynúť 14 dní. Deti do 12 rokov musia predložiť RT-PCR test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín,“ uviedlo MZVEZ. Z testovania majú výnimku deti do piatich rokov.
Na Malte sú podľa informácií rezortu slovenskej diplomacie opätovne otvorené obchody a vonkajšie trhy, bary, kluby, kiná a divadlá. Skupinové stretávanie je obmedzené na maximálne šesť osôb.
„Nie je povinné nosiť rúška na pláži a pri bazénoch, ale odporúča sa to. V interiéroch platí povinnosť nosiť rúško s výnimkou detí do troch rokov, ľudí, ktorí majú problémy s dýchaním, nosenia pri športe, respektíve pri komunikácii s hluchonemými,“ dodal rezort.
„Je možné, že podobný krok zavedú v horizonte mesiaca viaceré krajiny. Pri návrate na Slovensko je zavedenie nepochopiteľných krokov možné, lebo sa u nás neriadime dátami,“ objasňujú Dáta bez pátosu a ako príklad uvádzajú zatvorenie našich hraníc, ktoré vyvolalo masívne pobúrenie.
Podľa expertov platí, že výrazne viac pozitívnych je vo vekových kategóriách tínedžerov a medzi 20 až 30-ročnými obyvateľmi. Naopak, výrazne menej infikovaných je medzi staršími nad 50 rokov.
Experti na záver vyzývajú vládu na zmenu nášho COVID automatu. Ak by sa podľa neho riadili niektoré dovolenkové destinácie ako napríklad Cyprus, Malta, Španielsko, Portugalsko a Grécko, boli by tamojšie okresy či dokonca celá krajina červená a výdaj jedla by fungoval iba cez okienko.
Čaká nás zmena stratégie?
Izrael – krajina, ktorá predstavuje pre mnohé štáty vzor v boji s vírusom, opätovne zavádza niektoré obmedzenia z dôvodu šírenia delta variantu. Vláda sa však chce vyhnúť prísnym opatreniam, informuje o tom The Times of Israel.
Izrael pred štyrmi týždňami oslavoval návrat do normálneho života. Po rýchlom očkovaní, ktoré viedlo k potlačeniu úmrtí na koronavírus, Izraelčania prestali nosiť rúška a nemuseli už dodržiavať obmedzenia v oblasti kontaktov medzi osobami.
Potom sa však podľa agentúry Reuters objavil infekčnejší variant Delta a prudký nárast nových prípadov, čo prinútilo predsedu vlády Naftaliho Bennetta opätovne zaviesť niektoré obmedzenia a prehodnotiť národnú stratégiu boja proti COVIDu.
Reuters pripomína, že vláda v rámci politiky „mäkkého potlačenia“ chce, aby sa Izraelčania naučili „žiť s vírusom“. To znamená čo najmenej obmedzení a neprijatie prípadného štvrtého lockdownu, ktorý by mohol ešte viac zasiahnuť tamojšiu ekonomiku. Keďže väčšina rizikovej skupiny obyvateľstva je už zaočkovaná, premiér Bennett podľa Reuters ráta s menším počtom ľudí, ktorí po nákaze vážne ochorejú.
„Implementácia stratégie si bude vyžadovať určité riziká, ale z celkového hľadiska, vrátane ekonomických faktorov, ide o nevyhnutnú rovnováhu,“ uviedol minulý týždeň Bennett.
Nová národná stratégia bude podľa Reuters zahŕňať monitorovanie infekcií, novú kampaň na podporu očkovania aj testovanie. Izrael od nedele ponúka tretiu dávku vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech dospelým osobám s oslabeným imunitným systémom.
Minister zdravotníctva Nican Horowitz v tejto súvislosti dodal, že úrady momentálne zároveň zvažujú, či dajú tretiu dávku vakcíny k dispozícii aj širšej verejnosti, k rozhodnutiu však zatiaľ nedospeli. Izrael sa zatiaľ s týmto krokom neponáhľa.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Dáta bez pátosu, The Times of Israel, covid19.ucy, MZVEZ, TASR