Dáta bez pátosu tvrdia, že na Slovensku len teraz začne skutočné dátové peklo. Príčinou sú kloktacie testy
- Zdá sa, že naša krajina si dobrovoľne robí v nazbieraných dátach obrovský neporiadok
- Analytici upozorňujú, že sa nám to môže nepekne vypomstiť
- Zdá sa, že naša krajina si dobrovoľne robí v nazbieraných dátach obrovský neporiadok
- Analytici upozorňujú, že sa nám to môže nepekne vypomstiť
Experti z iniciatívy Dáta bez pátosu už dlhodobo upozorňujú, že na Slovensku máme v dátach obrovský chaos a nevieme s nimi pracovať. Skutočné dátové peklo však podľa ich slov ešte len začne. Dôvodom je skutočnosť, že naša krajina začala robiť aj kloktacie testy.
„Je veľmi, veľmi pravdepodobné, že zoberieme 30 000 vzoriek, dáme ich 10-15 do poolu, z každého kloktu si trochu odložili, ak by bol ‚pool’ pozitívny a hľadal sa vinník. Dátové peklo vznikne ‚reportingom’, že sa urobilo 30-tisíc PCR testov. Nuž, je aj nie je to pravda,“ tvrdia.
To, že sa s kloktaním vôbec začalo, vnímajú odborníci pozitívne. Ide podľa nich o jednoduchý a rýchly spôsob, kedy človek dostane výsledok už do 36 hodín vo forme SMS.
Návrhov, ako oddeliť reporting, ako vyhodnotiť výsledok a ako ho oddeliť od štandardu, ktorým ideme 12 mesiacov, máme podľa nich mnoho. Sú však presvedčení, že by to bolo opäť len zbytočné hádzanie hrachu o stenu.
Ako absurdné vnímajú, ak by oprava súčasného Covid Automatu obsahovala nový parameter: „pozitivitu PCR“. Pripomínajú, že portál korona.gov.sk spravuje Veronika Remišová a jej tím, ktorý má na starosti digitalizáciu, elektronizáciu a automatizáciu. Na informatizáciu spoločnosti sú pritom k dispozícii miliardy eur.
„Nemajte ani veľké očakávania, a ani veľkú zlosť. Títo straníci za to nemôžu, oni sú tam náhodou a našťastie na chvíľu. Už reportujeme úmrtia pozadu a ani nevieme koľko a ako dlho už reportujeme AG pozitívnych, ktorí sú pri dnešných číslach ‚zle vyšparchaní’ a/alebo/aj falošne pozitívni.“
U očkovaných podľa ich slov zase nepoznáme vek a ani pohlavie. Navyše momentálne reportujeme počet PCR testov v mixe jedinečných a pool-ovaných PCR testov a ideme testovať odpadové vody. „Vie niekto, kam vylievame tie nakloktané vzorky? O stave pandémie vieme….viete, čo. Chlóra wanda salara banda, teraz to len príde,“ dodávajú.
Kloktanie v Petržalke šetrí tisíce eur
Bratislavská Petržalka práve vďaka skupinovým kloktacím testom na COVID-19 aj pre zamestnancov škôl ušetrí týždenne 17 500 eur. Informovala o tom hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.
„Zatiaľ čo ministerstvo zdravotníctva zaviedlo možnosť testovania kloktacími testami iba pre škôlkarov a žiakov škôl, Petržalka sa rozhodla testovať PCR slinnými testami aj pedagogických a nepedagogických zamestnancov svojich základných a materských škôl,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že testovanie Petržalka zabezpečuje na vlastné náklady v snahe zabezpečiť čo najbezproblémovejší chod škôl.
Mestská časť zabezpečuje kloktacie PCR testovanie dvakrát do týždňa, každý utorok a štvrtok priamo v priestoroch svojich školských zariadení. „Za jeden odberový deň sa podarí kloktacími testami v porovnaní s klasickým antigénovým testovaním omnoho presnejšie overiť nákazu koronavírusom v priemere u viac ako 600 zamestnancov, ktorí sa na testovaní môžu zúčastniť dobrovoľne a bezplatne,“ vysvetlila Halašková.
Starosta Petržalky Ján Hrčka považuje tento spôsob testovania po úvodnom týždni za správne rozhodnutie. „Túto možnosť sme zaviedli pre učiteľov aj nepedagogických zamestnancov všetkých našich škôl a škôlok,“ poznamenal Hrčka a dodal, že evidujú prípad zamestnankyne, ktorej antigénový test ukázal negatívny výsledok, avšak slinný PCR test ju vyhodnotil ako pozitívnu.
Okrem väčšej spoľahlivosti samospráva týmto spôsobom šetrí aj finančné prostriedky za PCR testy, na ktoré vynakladá sumu zhruba 12 500 eur týždenne.
„Máme vytvorené skupiny vzoriek viacerých zamestnancov, ktoré zmiešame spolu a vyhodnocujeme ako jednu. Až keď je táto spoločná vzorka pozitívna, začneme zvlášť testovať každého z tejto skupiny,“ vysvetlil starosta a dodal, že týmto spôsobom dokáže Petržalka ušetriť až 17 500 eur za týždeň.
„Keby sme testovali každého kloktacím PCR testom zvlášť, našu mestskú časť by to stálo týždenne približne 30-tisíc eur,” doplnila zástupkyňa petržalskej prednostky Marcela Zacharová.
Testovanie PCR slinnými, teda kloktacími testami, funguje na dobrovoľnej báze. Záujem zo strany zamestnancov základných a materských škôl je veľký. Za oba odberné dni za týždeň odoberú viac ako 1 200 vzoriek. Možnosť otestovať sa kloktaním odštartovala Petržalka 13. apríla a k dispozícii bude dovtedy, kým to bude potrebné v rámci prevencie proti ochoreniu COVID-19.
Zdroje: Dáta bez pátosu, MČ Petržalka, SITA