Dáta bez pátosu varujú, že stále máme malé dátové peklá a k poriadku je ďaleko. Najhoršie však zrejme máme za sebou
- Analytici z Dát bez pátosu zostavili denný report po Veľkej noci
- Upozorňujú, že ešte stále existujú veľké regionálne rozdiely z epidemiologického hľadiska
- Najhoršie je na tom Žilinský a Prešovský kraj. Analytici vyzývajú na validáciu antigénových testov
- Denný priemer nových prípadov je 700. Najrušivejšie číslo je počet ventilovaných
- Analytici z Dát bez pátosu zostavili denný report po Veľkej noci
- Upozorňujú, že ešte stále existujú veľké regionálne rozdiely z epidemiologického hľadiska
- Najhoršie je na tom Žilinský a Prešovský kraj. Analytici vyzývajú na validáciu antigénových testov
- Denný priemer nových prípadov je 700. Najrušivejšie číslo je počet ventilovaných
Analytici z Dát bez pátosu zostavili denný report po Veľkej noci. „Môžeme povedať, že strašiak „VEĽKÁ NOC“ je za nami. Už by bolo dobré ho nespomínať a radšej sa pozrieť realite do očí,“ uvádzajú analytici.
Práve Veľká noc bola strašiakom, ktorý často používali politici, ale aj epidemiológovia. Ľudia podľa nich nedodržiavali odporúčania konzília odborníkov, čo sa prejavilo na zvýšenej mobilite. Predseda vlády Eduard Heger sa neraz vyjadril, že pri uvoľňovaní opatrení musíme byť opatrní, pretože nevieme, ako sa prejaví zvýšená mobilita na počtoch novo nakazených ľudí s koronavírusom.
Zostáva Žilinský a Prešovský kraj
Analytici upozorňujú, že ešte stále existujú veľké regionálne rozdiely z epidemiologického hľadiska. Zaostáva hlavne Žilinský a Prešovský kraj. Oba kraje sú „tam, kde bol ostatok Slovenska pred 4-6 týždňami.“ Analytici tvrdia, že práve tam by mali kompetentní zamerať svoju pozornosť.
Pozitivita PCR testov je o 3 stupne varovania nižšie ako je od dnes platná bordová. Analytici tvrdia, že každý pozitívny test by mal byť validovaný. Dôvodom sú pravidlá pri návšteve školy. Pri pozitívnom teste jedného žiaka musí ísť do karantény celá trieda. „Toto je kľúčová správa pre pána Jána Mikasa a 8 epidemiológov v EPITEAME. Ak sme to nerobili od novembra, tak najvyšší čas začať a vydržať do konca júna – kvôli tým školám,“ uvádzajú analytici.
Denný priemer je 700 nových prípadov
Denný priemer nových prípadov je 700, čo je pod hranicou 750, ktorou minister financií a vtedajší premiér Igor Matovič podmieňoval otváranie reštaurácií. Analytici tvrdia, že teraz to bude klesať už pomalšie.
Momentálne uvoľňovanie sa týka najmä zatvorených obchodov a služieb, kostolov, pobytu v prírode, ale aj nosenia rúšok a respirátorov v exteriéri. Od 19. apríla sa Slováci dočkali otvorenia všetkých obchodov a služieb s podmienkou max. 1 osoby na 15 metrov štvorcových. Pre zákazníkov je povinný test a respirátor (s výnimkou bohoslužieb, tam test povinný nie je).
Otvorili sa aj kostoly. Aj v tomto prípade platí pravidlo jednej osoby na 15 metrov štvorcových a negatívny test. S kostolmi otvoria svoje brány aj ZOO, múzeá a botanické záhrady. Uvoľňovanie sa týka aj knižníc, v ktorých môže byť v jednej chvíli naraz maximálne 6 osôb.
Najrušivejšie číslo je počet ventilovaných
„Hospitalizovaných máme pod 2000, čo je 50 % z maxima 4050 z 8. marca. Za 6 týždňov sme sa dostali na polovičné hodnoty, bolo to prekvapivo rýchle. Ku 250 sa ťahá aj počet ventilovaných, čo je dnes najrušivejšie číslo, ktoré viaže obrovské množstvo lekárov – špecialistov, ktorí sú potrební pri operáciách,“ vysvetľujú analytici.
Práve hospitalizovaní a ventilovaní pacienti sú stále veľkým problémom pre fungovanie zdravotného systému, ktorý sa teraz sústredí predovšetkým na nich. Odložené sú tak plánované zákroky alebo operácie. Odborníci dlhodobo tvrdia, že práve toto môže byť do budúcnosti veľkým problémom. Okrem toho sa zanedbáva aj prevencia, čo môže mať za dôsledok novú pandémiu, a to srdcovo-cievnych chorôb alebo rakoviny.
Analytici upozorňujú, že stále „máme malé „dátové peklá“ a k poriadku je ďaleko.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus