Dáta odhalili, o koľko menej zarábajú slovenské ženy oproti mužom. Sme na chvoste EÚ

  • Platový rozdiel medzi mužmi a ženami je stále citeľný
  • Dôležitá je otvorená diskusia a pomenovanie problémov
diskusia so ženami
Equal Pay Day
  • Platový rozdiel medzi mužmi a ženami je stále citeľný
  • Dôležitá je otvorená diskusia a pomenovanie problémov

V súčasnosti, keď hovoríme o rovnosti medzi pohlaviami, nie je možné ignorovať problém nerovnosti v odmeňovaní mužov a žien. Na Slovensku sa tento problém ešte stále týka mnohých pracujúcich. Pri príležitosti oslavy dňa rovného odmeňovania sa koná prvá konferencia Equal Pay Day na Slovensku, a to so zámerom otvorenej diskusie a hľadania riešení.

Sme na chvoste EÚ

Dáta hovoria za všetko. Aktuálny rozdiel v mzdách medzi mužmi a ženami na Slovensku dosahuje 18,8 %. To nás stavia chvost EÚ, kde je priemerný rozdiel v odmeňovaní okolo 13 %. Keď sa rozpráva o percentách, tak je možno ťažšie predstaviť si to v praxi.

V praxi to znamená, že ženy musia pracovať približne o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli rovnakú ročnú odmenu ako muži. Tento fakt nám jasne ukazuje, že nerovnosť v odmeňovaní je na Slovensku stále aktuálnym problémom. Treba poznamenať, že dáta boli vyzbierané na prípadoch rovnakej pozície a seniority.

Snímka obrazovky 2023-10-17 o 15.59.04
zdroj: Equal Pay Day

Naša populácia si napriek tomu nerovnosť v odmeňovaní neuvedomuje. Prieskum agentúry 2muse ukázal, že len sotva tretina populácie vníma tento problém. Patrícia Kollár z agentúry 2muse hovorí: „Z celého prieskumu, ktorý sme realizovali na reprezentatívnej vzorke Slovenska, sa ukazuje, že ženy majú menšiu mzdu než ich mužskí kolegovia. S týmto sa stotožňuje takmer jedna tretina populácie.“

Okrem nerovnosti v odmeňovaní sa pracujúca populácia na Slovensku stretáva aj s negatívnymi dôsledkami diskusie o plate. Takmer tretina pracujúcich sa niekedy stretla s negatívnymi reakciami zo strany kolegov a kolegýň pri rozhovore o platových podmienkach. To ukazuje na potrebu otvorenejšej komunikácie a väčšieho porozumenia v pracovnom prostredí.

Kariérny postup ovplyvnený diskrimináciou

Zaujímavým faktom z prieskumu je aj to, že takmer polovica pracujúcej populácie na Slovensku cíti, že by mohla zarábať viac, keby neboli prítomné nejaké formy diskriminácie v ich pracovnom prostredí. Napriek tomu až dve tretiny deklarujú, že ich kariérny postup nebol ovplyvnený diskrimináciou. Toto tvrdenie súhlasne potvrdzujú aj muži, aj ženy.

Vyjednávanie o plate nie je pre ženy práve najpozitívnejším zážitkom. Z prieskumu vyplýva, že ženy sa v porovnaní s mužmi cítia pri vyjednávaní nepríjemnejšie. V porovnaní so situáciou v roku 2017 sa tento pocit ešte zvýšil o takmer 10 %. Preto nie je prekvapujúce, že takmer dvojnásobok mužov deklaruje úspešnosť pri vyjednávaní o vyššom plate.

Ako môžeme tento problém riešiť? Jedným zo spôsobov je otvorená diskusia a konferencie ako Equal Pay Day, ktorú organizuje občianske združenie Akčné ženy. Táto konferencia, ktorá sa uskutoční 10. novembra, ponúkne komplexné výsledky prieskumu agentúry 2muse a vystúpenia inšpiratívnych osobností. Je to príležitosť, ako sa otvorene porozprávať o probléme nerovnosti v odmeňovaní a hľadať spoločné riešenia.

Rovná odmena za rovnakú prácu je cieľom, ktorý stojí za to dosiahnuť. Musíme spoločne pracovať na tom, aby sme zabezpečili, že všetci pracujúci, bez ohľadu na svoje pohlavie, budú odmenení spravodlivo za svoju prácu.

Konferencia Equal Pay Day, ktorú ako prvé priniesli na Slovensko Akčné ženy, je krokom správnym smerom a dáva nám príležitosť začať túto dôležitú diskusiu.

Pozývame ťa na túto konferenciu, aby si sa aj ty stal hlasom tejto myšlienky.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá