Izraelská štúdia odhalila vynikajúce výsledky účinnosti vakcíny Pfizer
Počty opätovne infikovaných sa pohybujú hlboko pod úrovňou jedného percenta
Analýza vykonaná na izraelskom Maccabi Healthcare Services dokazuje, že vakcína spoločností Pfizer/BioNTech dosahuje vyššiu účinnosť, ako predpokladal jej samotný výrobca. Nečakané výsledky sú prvé vôbec, a tak aj samotní vedci dopĺňajú, že zaočkovaných jedincov treba aj naďalej sledovať. Tiež upozorňujú, že kontrolná skupina sa musí rozšíriť, aby sa mohla preukázať skutočná percentuálna úroveň ochrany vakcínou.
Hlboko pod jedno percento
Výskumníci vykonali analýzu až na 128 600 zaočkovaných pacientoch, ktorí dostali druhú dávku očkovacej látky pred viac než 7 dňami. Výsledky ukázali len minimálnu opätovnú nákazu. Pre svet sú získané dáta mimoriadnou správou. Izrael sa tak stal prvým štátom, ktorý podobnú analýzu vykonal.
Aj z tohto dôvodu výskumníci upozorňujú, že výsledky je potrebné doložiť ďalším výskumom. Už teraz je však viac ako jasné, že vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech je minimálne taká účinná, ako výrobca predpokladal.
Zo všetkých respondentov sa nakazilo 20 ľudí, čo je iba 0,015 %. Vedúci analýzy, imunológ Cyrille Cohen pre denník The Times of Israel uviedol, že medzi bežnou populáciou je v danom týždni infikovaných okolo 0,65 % ľudí.
Napriek nedostatku kontrolných vzoriek Cohen uviedol, že ak vezmeme do úvahy, že izraelská spoločnosť, a teda skúmaná vzorka je nedokonalá kontrolná skupina, výpočet naznačuje, že vakcína mierne prevyšuje 95 % predpokladanej účinnosti.
„Sú to vzrušujúce výsledky, ktoré potvrdzujú predpoklad, že vakcína Pfizer je vysoko efektívna,“ uviedla analytička a spoluautorka analýzy Anat Ekka Zohar.
„Sú to veľmi dobré výsledky a ak to bude takto pokračovať, môže sa dokonca potvrdiť, že vakcína je účinnejšia, ako si spoločnosti Pfizer a BioNTech pri klinických testoch mysleli. Aj keď ide o veľmi skoré údaje, sú dôležité pre celý svet a ďalšie prieskumy,“ informuje The Times of Israel.
Mierny priebeh
Zohar ďalej dopĺňa, že medzi opätovne nakazenými pacientmi nebol nik, kto by trpel komplikovaným priebehom infekcie. Aj to je jeden z očakávaných znakov vakcinácie.
Rovnako reaguje náš imunitný systém aj v prípade získania obranyschopnosti po prekonaní COVID-19. Ďalší výskum zameraný na prirodzenú imunitu po prekonaní ochorenia vykonala aj spoločnosť Public Health England.
zdroj: TASR/AP/Ariel Schalit
Výskum pozostával zo 6 614 respondentov, ktorí disponovali prirodzenými protilátkami. Konal sa v rozmedzí od 18. júna do 24. novembra. Z tohto počtu len 44 pacientov podľahlo reinfekcii, pričom 2 zaznamenané prípady nie sú isté, nakoľko u nich došlo len k zvýšeniu protilátok. Taktiež len 15 zo 44 reinfikovaných trpelo symptomatickým priebehom choroby.
Analytička však varuje ľudí, aby tento fakt nepovažovali za nezvratný, nakoľko odpoveď imunitného systému každého jedinca sa môže líšiť, a teda vážnejší priebeh pri opätovnom nakazení nie je možné úplne vylúčiť.
Vedúci štúdie zdôraznil, že výpočty porovnávajúce výsledky danej kontrolnej skupiny s predpokladmi spoločnosti Pfizer sú nepresné, pretože izraelskej spoločnosti ako celku chýbajú rôzne podrobnosti. „Aj keď sú to pôsobivé výsledky, je potrebné povedať, že neexistuje žiadna priama kontrolná skupina ani detaily o demografických a geografických údajoch očkovaných osôb,“ uviedol.