Dáta zo 14 miliónov vedeckých prác sú konečne dostupné zadarmo online
- Väčšia dostupnosť môže pomôcť lepšiemu rozvoju výskumu.
- Väčšia dostupnosť môže pomôcť lepšiemu rozvoju výskumu.
Iniciatíva za otvorené citácie (I4OC) začiatkom apríla oznámila, že referenčné zoznamy vedeckých prác budú odteraz dostupné pre každého. Ako vysvetľujú na svojej stránke, „citácie sú odkazy, ktoré spájajú dohromady naše vedecké a kultúrne znalosti. Sú to základné údaje, ktoré poskytujú pôvod a vysvetlenie pre fakty. Umožňujú nám prisudzovať a uviesť zásluhu odborným príspevkom, a umožňujú vyhodnotenie výskumu a jeho dôsledkov. Stručne povedané, citácie sú najdôležitejším nástrojom pre objavovanie, šírenie a vyhodnotenie všetkých vedeckých poznatkov.“
foto: pexels.com
Iniciatíva, ktorú odštartovala Wikimedia Foundation spolu s piatimi partnermi, vrátane Public Library of Science a voľne dostupného magazínu eLife, práve spolupracuje s 29 vydavateľmi časopisov, ktorí povolia prístup k 14-tim miliónom vedeckých prác. „Prvýkrát v histórii, sa citačné dáta od najväčších vydavateľov, ktoré tvoria samotné základy vedeckých poznatkov, stanú dostupnými pre verejnosť bez obmedzenia autorských práv akéhokoľvek druhu,“ povedal Dario Taraborelli, vedúci výskumu vo Wikimedia Foundation, pre Nature.
Vedeckí vydávatelia vkladajú citačné údaje na CrossRef, neziskovú organizáciu, ktorá vznikla v roku 2000. Pred I4OC boli spoľahlivé záznamy o citačných dátach prístupné len cez Web of Science a Scopus za poplatok. Zadarmo bolo dostupné len jedno percento z údajov. Vďaka snahe I4OC toto číslo vyskočilo na 40%, s cieľom čoskoro dosiahnuť 100% pokrytie. Viacero vydávateľov a organizácií poskytujúcich bezplatné dáta sa pridáva k I4OC pre dosiahnutie tohto cieľa.
foto: pexels.com
Spustenie I4OC umožní vydavateľom, investorom, a výskumníkom zadarmo sledovať vplyv svojich vedeckých prác. Tiež im umožní identifikovať a opraviť chyby vo verejne prístupných citačných záznamoch a poskytne príležitosti pre rozvoj nápadov a výskumu. Dúfajú, že čo najviac nakladateľstiev otvorí prístup k vedeckým prácam a časopisom, aby mohli vybudovať databázu s prístupom pre používateľov.
zdroj: futurism.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy