Dávid a Klára získali svetové prvenstvo. Ich produkt poblázil aj gurmánov na Slovensku

  • Ich korenie patrí medzi najlepšie na svete
  • Teraz sa stali aj jeho absolútne najväčším exportérom, akého na trhu nájdeš
tím .pepper..field
.pepper..field
  • Ich korenie patrí medzi najlepšie na svete
  • Teraz sa stali aj jeho absolútne najväčším exportérom, akého na trhu nájdeš

Kampotské korenie, pochádzajúce z malého regiónu Kampot v Kambodži, je považované za jednu z najvyhľadávanejších kulinárskych ingrediencií na svete.

Svojou neobyčajnou chuťou, aromatickými vlastnosťami a historickým dedičstvom si vyslúžilo reputáciu najlepšieho korenia, ktoré nadchýna šéfkuchárov aj gurmánov.

Dávid a Klára si na ňom dokonca vybudovali prosperujúci biznis, ktorí neustále rastie. Všetko to začalo tým, že sa pred pár rokmi vybrali do Kambodže. Táto krajina s 13 miliónmi obyvateľov, susediaca s Thajskom ich zaujala už pri prvej návšteve a vnukla im biznis nápad. Stalo sa to pri plavbe na malej loďke na Koh Kongu.

„Poďme ľudom rozprávať o korení od začiatku, úprimne, tak ako to celé tie roky vznikalo,“ povedala Klára svojmu biznis partnerovi Dávidovi. Od tohto momentu začali naplno šíriť príbeh korenia.

Ako prví v našich končinách dovážajú z Kambodže najchutnejšie korenie sveta – kampotské korenie. Ide o produkt, o ktorom šéfkuchári hovoria, že sa chuťou nevyrovná ničomu, čo doteraz ochutnali.

Ľuďom hovoria, aby zabudli na to, že korenie má páliť. Korenie má podľa nich predovšetkým chutiť.

Mladí podnikatelia teraz ponúkajú svetový unikát, ktorým je mrazom sušené čerstvé kampotské korenie. Špeciálny proces lyofilizácie zaručuje, že si takto upravená potravina zanechá maximálnu čerstvosť, kvalitu a veľmi intenzívne chuťové akcenty.

Spojenie tohto procesu s kampotským korením má tak zaručiť niečo ako chuťovú explóziu. To si napokon všimla aj prísna porota Guild of Fine Food, ktorá zasadá v Londýne na prestížnych Great Taste Awards, a ocenila ho tromi hviezdičkami. Kampotské lyofilizované korenie sa tak zaradilo medzi 1,5 % ocenených potravín.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tgthr_restaurants (@tgthr_restaurants)

Treba pripomenúť, že v tomto prípade viac ako 500 porotcov hodnotí počas dvoch mesiacov všetky produkty, ktoré boli do súťaže prihlásené. Každý z nich je aj naslepo dôkladne ochutnávaný špičkovými šéfkuchármi, nákupcami, predajcami, reštauratérmi či potravinárskymi kritikmi.

„Zase sme to dokázali a získali neuveriteľné množstvo hviezd na Great Taste 2024 za chuť a kvalitu našich produktov.“

„Najviac pyšní sme na fermentované kampotské korenie, ktoré okrem 3 hviezd získalo z 13 672 produktov nomináciu na GOLDEN FORK medzi TOP 30 delikates celého sveta. Držte mu 10. septembra palce v Londýne!“

„Parádne zažiarila celá naša kategória čerstvého korenia vrátane našich unikátnych lyofilizovaných korenín.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa .pepper..field ® official CZSK (@pepper.field_czsk)

V prípade tohto korenia ide o 100 % organický fair trade produkt, ktorý dováža spoločnosť .pepper..field, tá svoje produkty predáva aj na Slovensku.

„Na začiatku bola túžba priviezť do Európy skutočne čerstvé korenie. Delikátnu chuť čerstvo odtrhnutého zeleného korenia z korenistej liany,“ opisuje Lukáš Hejtmánek, ďalší zo spoluzakladateľov značky .pepper..field.

To sa zjavne podarilo, píše sa rok 2024 a značka navyše oznámila, že sa oficiálne stala najväčším exportérom kampotského korenia na svete.

Historické korene a geografická jedinečnosť

Kampotské korenie má dlhú históriu, ktorá siaha až do 13. storočia, keď sa prvýkrát spomína v historických textoch. Už v tých časoch bolo kampotské korenie známe svojou kvalitou, no jeho sláva nabrala na intenzite počas francúzskej kolonizácie Kambodže v 19. storočí. Francúzski gurmáni objavili jeho chuťové vlastnosti a začali ho vyvážať do Európy, kde si rýchlo získalo uznanie.

Geografická poloha Kampotu, nachádzajúca sa medzi horami Dâmrei a pobrežím Thajského zálivu, poskytuje ideálne podmienky na pestovanie korenia. Pôda v tejto oblasti je bohatá na minerály, ktoré sú výsledkom vulkanickej činnosti a vysokého obsahu železa.

Klimatické podmienky sú tiež mimoriadne priaznivé – monzúnové obdobie s dostatkom zrážok, vysokou vlhkosťou a pravidelným striedaním tepla a chladu vytvára ideálne prostredie na pestovanie kampotského korenia. Tieto faktory kombinovane prispievajú k tomu, že kampotské korenie má takú bohatú a komplexnú chuť.

Chuťový profil: Výnimočnosť na tanieri

To, čo robí kampotské korenie takým výnimočným, je jeho bohatý chuťový profil. Korenie sa zberá ručne a následne sa starostlivo suší, aby sa zachovali jeho prirodzená aróma a chuť. Čierne kampotské korenie je známe svojou intenzívnou a ostrou chuťou s tónmi eukalyptu a mäty, zatiaľ čo červené korenie prináša jemné sladké podtóny s ovocným nádychom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa .pepper..field ® official CZSK (@pepper.field_czsk)

Biele kampotské korenie, ktoré sa získava odstránením vonkajšej šupky z červených zŕn, má jemnejšiu a vyváženejšiu chuť s náznakmi čerstvého sena a orechov.

Každý druh kampotského korenia ponúka unikátny zážitok, ktorý je taký špecifický, že dokáže obohatiť aj tie najjednoduchšie jedlá. 

Proces pestovania a výroby: Záruka kvality

Pestovanie kampotského korenia je remeslom, ktoré si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť a trpezlivosť. Vybraní farmári v Kampote dodržiavajú prísne ekologické postupy, aby zabezpečili, že ich produkty budú spĺňať najvyššie štandardy kvality. Korenie sa pestuje bez použitia chemických hnojív a pesticídov, pričom každý krok od sadenia až po zber sa vykonáva ručne.

Po zbere sa korenie starostlivo triedi, aby sa oddelili najlepšie zrná od tých menej kvalitných. Tento náročný proces garantuje, že na trh sa dostane len to najlepšie kampotské korenie. V roku 2010 získalo kampotské korenie chránené označenie pôvodu (PDO) od Európskej únie, čo potvrdzuje jeho geografický pôvod a kvalitu. Toto označenie ho radí do rovnakého spektra kulinárskych pokladov ako šampanské či parmezán.

Kampotské korenie a udržateľnosť

Jednou z najvýznamnejších čŕt kampotského korenia je jeho spojenie s udržateľným poľnohospodárstvom. Kampotskí farmári sa zaviazali k ochrane životného prostredia a zachovávaniu tradičných metód pestovania. Ich prístup k poľnohospodárstvu nielenže podporuje biodiverzitu, ale tiež zabezpečuje, že kvalita korenia zostane konzistentná a autentická aj pre budúce generácie.

Táto filozofia udržateľnosti a ekologického pestovania z kampotského korenia zároveň robí produkt, ktorý nielenže lahodí chuťovým pohárikom, ale aj prispieva k ochrane prírody a k podpore miestnych komunít. Farmári sa často združujú do kooperatív, kde sa delia o svoje znalosti a zdroje, čo im umožňuje lepšie čeliť výzvam a udržiavať vysokú úroveň kvality svojich produktov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: .pepper..field

Najnovšie videá

Trendové videá