Dávka, ktorú poberajú desaťtisíce Slovákov, sa zvýši o viac ako 120 eur. Mesačne dostaneš neuveriteľnú sumu

  • Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši
  • V roku 2024 dávku poberalo takmer 39-tisíc ľudí
upsvar, peniaze
Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Markus Spiske
  • Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši
  • V roku 2024 dávku poberalo takmer 39-tisíc ľudí

V roku 2024 vyplatila Sociálna poisťovňa priemerne takmer 39-tisíc dávok v nezamestnanosti mesačne, pričom priemerná výška dávky bola 598,85 eur. Táto dávka slúži na zabezpečenie príjmu v dôsledku straty zamestnania. Od júla 2024 sa maximálna dávka v nezamestnanosti zvýši o viac ako 124 eur mesačne. 

Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši o viac ako 124 eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje svojich poistencov, že od júla 2024 sa maximálna výška dávky v nezamestnanosti pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci zvýši na 1 457,50 eur, zatiaľ čo v súčasnosti je to 1 329,10 eur. Pri 30-dňovom mesiaci bude dávka predstavovať 1 410,50 eur, čo je nárast z aktuálnych 1 286,20 eur, píše SITA.

Nová maximálna výška dávky v nezamestnanosti sa však bude vzťahovať len na dávky, na ktoré vznikne nárok od 1. júla 2024, a bude ju možné poberať najviac 6 mesiacov. Poistenci, ktorí už dávku poberajú, nebudú mať jej výšku od júla zmenenú.

peniaze v ruke
zdroj: Archív Canva

„Nárok na dávku v nezamestnanosti majú po splnení všetkých zákonných podmienok povinne poistené osoby v nezamestnanosti, teda zamestnanci na základe trvalého pracovného pomeru alebo zamestnanci či dohodári s pravidelným mesačným príjmom na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby, ktorí nie sú povinne poistení, môžu však nárok na dávku získať, ak boli potrebné obdobie dobrovoľne poistení,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Na posúdenie nároku nemá vplyv spôsob ukončenia pracovnoprávneho vzťahu ani to, či išlo o pracovný pomer na určitý alebo neurčitý čas. Podrobnosti nájdu záujemcovia na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká, ak je poistenec zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku sa započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnankyne (zamestnanca) z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa Zákonníka práce.

Kto má nárok na dávku v nezamestnanosti

Ďalej platí, že nárok na dávku vzniká odo dňa zaradenia do evidencie, nárok trvá 6 mesiacov a automaticky zaniká pri vyradení z evidencie. Nárok na dávku zaniká aj dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

Taktiež vzniká, ak poistenec poberal dávku najmenej 3 mesiace, ale menej ako 6 mesiacov a bol vyradený z evidencie, má nárok na vyplatenie polovice nevyčerpanej sumy dávky, ak o to písomne požiada.

Nárok na výplatu dávky nie je za dni, počas ktorých sa poistencovi vypláca rodičovský príspevok, materské, nemocenské, ošetrovné. Pozor, do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemôže byť zaradená osoba, ktorá je SZČO (napr. konateľka s.r.o.).

Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). „Ten sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých ste zaplatili poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie,“ vysvetľuje pravidlá experta na dane a odvody Jozef Mihál. 

Viac informácií nájdeš na webe Sociálnej poisťovne.

Zdroje: SITA, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá