Deepfake Taylor Swift pohoršil celý internet: EÚ chce proti umelej inteligencii rázne zakročiť
- Deepfake manipulácie sa stávajú čoraz väčším problémom v digitálnom prostredí
- Európska únia sa chce po nedávnom incidente známej speváčky pozrieť na umelú inteligenciu
- Deepfake manipulácie sa stávajú čoraz väčším problémom v digitálnom prostredí
- Európska únia sa chce po nedávnom incidente známej speváčky pozrieť na umelú inteligenciu
Po znepokojujúcom incidente s popovou ikonou Taylor Swift sa Európska únia dôrazne postavila proti neoprávnenému šíreniu digitálne upraveného explicitného obsahu, čím chce chrániť osobnú dôstojnosť a súkromie. Swift sa v januári stala terčom nahých deepfakes, čo je znepokojujúca udalosť, ktorá prinútila predstaviteľov EÚ konať.
V utorok dosiahli vyjednávači EÚ konsenzus o navrhovaných právnych predpisoch zameraných na kriminalizáciu šírenia deepfake po*nografie, po*na z pomsty a online obťažovania v celej Únii do polovice roka 2027. Toto legislatívne úsilie predstavuje rozhodujúci krok v rámci záväzku EÚ bojovať proti digitálnemu zneužívaniu a chrániť jednotlivcov pred invazívnymi online hrozbami, informuje portál Politico.
Čo sa stalo?
Koncom januára sa takmer na celý deň stala platforma X, predtým známa ako Twitter, epicentrom znepokojujúceho digitálneho incidentu, do ktorého bola zapletená Taylor Swift. Nekontrolovane sa šírili deepfake po*nografické vyobrazenia popovej senzácie, ktoré získavali znepokojujúcu popularitu.
Jeden z takýchto obrázkov alarmujúco nazbieral 47 miliónov zobrazení pred svojím odstránením, čo podčiarkuje pomalú reakciu platformy na krízu. Boli to práve oddaní fanúšikovia Swiftovej, ktorí stáli na čele úsilia o boj proti tomuto narušeniu súkromia a masovo nahlasovali urážlivý obsah.
Incident vyvolal rozsiahle pobúrenie verejnosti a pritiahol pozornosť až z Bieleho domu, ktorý situáciu označil za „alarmujúcu“. V nedeľu večer spoločnosť X prijala rozhodné opatrenia, odstránila obrázky a zaviedla blokovanie vyhľadávania súvisiaceho s menom Swift, čím neskoro reagovala na pobúrenie, informuje britský denník The Guardian.
Ako zareagovala EÚ?
V ére, keď sa sociálne médiá stali dvojsečnou zbraňou, nárast generatívnych nástrojov umelej inteligencie výrazne zvýšil riziko digitálneho zneužívania žien. Toto zneužívanie siaha od cieleného obťažovania až po vytváranie hlboko invazívnych a nesúhlasných falošných snímok a videí.
Skúsenosť Taylor Swift s deepfake po*nografiou poukazuje na širší, znepokojujúci trend, ktorý siaha ďaleko za hranice celebrít a dotýka sa životov nespočetného množstva žien na celom svete.
Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová zdôraznila závažné dôsledky explicitného obsahu generovaného umelou inteligenciou, podčiarkla jeho schopnosť poškodiť povesť a duševné zdravie a vyzvala obete, aby vyvrátili pravosť takýchto snímok vo svojom osobnom a profesionálnom živote.
Európska únia rieši tento problém priamo a zasadzuje sa za jednotný právny rámec na lepšiu ochranu jednotlivcov. Zákon o digitálnych službách (DSA) je krokom týmto smerom, ktorý ukladá platformám sociálnych médií, ako sú X a Meta, aby uľahčili nahlasovanie nezákonného obsahu a urýchlene ho odstránili, čím sa zabezpečí bezpečnejšie online prostredie pre všetkých používateľov, píše Politico.
„Náš záväzok chrániť dôstojnosť a práva žien a dievčat v Európe viedol ku kriminalizácii rôznych foriem kybernetického násilia, ako je napríklad nekonsenzuálne zdieľanie intímnych záberov vrátane deepfakes, kybernetické prenasledovanie, kybernetické obťažovanie, mizogýnne nenávistné prejavy a kybernetický flashing,“ uviedla európska komisárka pre rovnosť Helena Dalliová.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Politico, The Guardian