Definitívny koniec RTVS: Prezident Pellegrini podpísal zákon, vzniká Šimkovičovej STVR
- Prezident Peter Pellegrini podpísal koniec RTVS
- Od júla vzniká nová STVR
- Končí tak riaditeľ Ľuboš Machaj, nový šéf známy ešte nie je
- Prezident Peter Pellegrini podpísal koniec RTVS
- Od júla vzniká nová STVR
- Končí tak riaditeľ Ľuboš Machaj, nový šéf známy ešte nie je
Kancelária prezidenta SR Petra Pellegriniho na svojej stránke zverejnila, že hlava štátu podpísala zákon, ktorý ruší RTVS. Ako prvý o tom informoval Denník N.
Vzniká tak nová verejnoprávna inštitúcia STVR – Slovenská televízia a rozhlas, ktorú presadila ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Zákon má byť účinný od 1. júla 2024, teda od pondelka, no dovtedy by mal vyjsť v Zbierka zákonov, čo zvyčajne nejaký čas trvá.
Ako informovalo TASR, tak Pellegrini hovoril, že o RTVS rozhodne počas budúceho týždňa. „Považujem za dôležité podrobne sa oboznámiť so schváleným znením zákona, obzvlášť v situácii, keď je tento zákon predmetom výraznej pozornosti doma i v zahraničí. Platí však moje vyjadrenie, že pokiaľ v tomto zákone nevzhliadnem rozpor s ústavou alebo zásah do slobody slova, som pripravený ho podpísať. Nebudem podliehať mediálnym tlakom ani emóciám, ktoré situácia v RTVS vyvoláva, a budem posudzovať výlučne text zákona,“ uviedol prezident ešte 26. júna.
Rozhlas a televízia Slovenska sa zmení na STVR. Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia.
Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý minulý týždeň schválili poslanci Národnej rady SR. Zákon má byť v prípade podpísania prezidentom SR účinný od 1. júla. Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.
Machaj upozorňuje na problémy
Odchádzajúci generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj odmieta argumenty vládnej koalície pri tvorbe zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Pripomenul, že od 1. júla má viesť telerozhlas štatutárny zástupca, no jeho meno ešte nie je známe. Zdôraznil tiež, že do zvolenia nového generálneho riaditeľa môžu ubehnúť asi štyri mesiace. Štatutárny zástupca nebude podľa neho môcť podpisovať projekty za vyššie sumy, preto môže byť ohrozená výroba ďalších programov.
Zákon považuje za účelový, koalícia podľa neho pracuje s neoverenými informáciami. Machaj odmieta, že RTVS je v strate. Nesúhlasí ani s tým, že by absentovala pôvodná tvorba.
Machaj podľa svojich slov nedostal ani racionálne argumenty na to, že spravodajstvo RTVS nie je objektívne. „Rada pre mediálne služby je jediná schopná určovať, čo je a čo nie je porušením zákona, teda aj nedodržaním objektivity, nič také sa nestalo,“ povedal a poukázal na nový prieskum, podľa ktorého má telerozhlas najobjektívnejšie spravodajstvo. Dodal, že 93 percent programov RTVS bolo vo verejnom záujme.
Za zavádzanie označil aj tvrdenia, že RTVS zarába ročne len šesť miliónov eur na reklame. V projekte spravodajského kanála RTVS :24 sa Machaj snažil o podporu spravodajstva, podporu online spravodajstva a stabilizovanie pracovných podmienok pre zamestnancov. Myslí si, že sa to podarilo a kanál sa stal relevantným hráčom na televíznom trhu.
Šéf RTVS informoval aj o liste, ktorý bol adresovaný prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu aj premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) od reprezentantov verejnoprávnych vysielateľov z Európy. „Upozorňujú na to, čo sa môže stať, keď sa verejnoprávny priestor dostane do silného tlaku politikov,“ uzavrel.
Šimkovičová odmieta politizáciu
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odmieta tvrdenia, že v Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) sa skončí sloboda a nezávislosť tvorby. Uviedla to v reakcii na štvrtkové (20. 6.) schválenie legislatívy o STVR v parlamente.
„Žiadna sloboda a nezávislosť tvorby sa v novej STVR, ako sa to snažia niektorí aktéri politického súboja prezentovať, nekončí. Kto to tvrdí, spolieha sa na to, že väčšina ľudí zákony nečíta. Naopak, nový zákon o STVR explicitne požaduje, aby programové služby STVR produkovali nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v SR,“ poznamenala vo videu na sociálnej sieti rezortu kultúry.
Ministerka odmietla vyjadrenia o ohrození nezávislosti a deštrukcii demokracie. Nová legislatíva podľa nej vytvára predpoklady na lepšiu osobnú realizáciu pracovníkov a spolupracovníkov telerozhlasu.
„Zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe. Nežiada od nich nič iné, len skutočnú objektivitu. Tá je kľúčovou požiadavkou verejnoprávnosti, na ktorú mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS rezignovali,“ podotkla.
Požiadavky zákona preto podľa Šimkovičovej slov nemôžu byť dôvodom na štrajky. Upozornila na to, že jeho schvaľovanie sprevádzala politická a aktivistická hystéria. Ministerstvo, vláda a aj ona osobne čelili podľa jej slov dlhodobej diskreditačnej kanonáde.
Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila, zmeny v telerozhlase skritizovala.
Zdroj: TASR