Definitívny verdikt pre členov organizovanej drogovej skupiny: Odpykajú si vysoké tresty
- Na najvyššom súde zazneli verdikty v súvislosti s drogovým gangom zo Serede
- V kauze figuruje deväť obžalovaných, vrátane Slavomíra Weissa
- Na najvyššom súde zazneli verdikty v súvislosti s drogovým gangom zo Serede
- V kauze figuruje deväť obžalovaných, vrátane Slavomíra Weissa
Dnes Aktualizované o 18:15.
Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu vo výroku o vine a treste Mareka Š., ktorému vymeral vyšší trest, pre ostatných verdikt potvrdil.
Súd uznáva členov organizovanej skupiny za vinných. Senát zároveň uveril svedeckej výpovedi Ivana Kloknera, ktorý bol v prípade nasadený ako policajný agent. „Výpoveď svedka Kloknera nie je vymyslená, ale založená na skutočnosti,” konštatoval.
Podľa slov sudcu trestnú činnosť ako skupina páchali po dlhší čas a vo veľkom rozsahu. Slavomírovi Weissovi súd potvrdil 24-ročný trest odňatia slobody. Ten počas čítania verdiktu po celý čas krútil hlavou. Muž označovaný ako hlava organizovanej skupiny si svoj trest odpyká v maximálnom stupni stráženia. Weissovi prepadne aj majetok. Súd mu navyše nariadil ochranný dohľad po dobu dvoch rokov.
Ostatným šiestim mužom ponechal súd tresty nad 20 rokov. Marekovi Š. trest zvýšil z 8 na 12 rokov. Všetkým členom organizovanej drogovej skupiny štát skonfiškuje aj majetok.
Distribúcia a predaj pervitínu
V Justičnom paláci v Bratislave v utorok pokračoval proces so seredským drogovým podsvetím. Pred trojčlenný senát Najvyššieho súdu sa okrem muža označovaného ako boss drogového gangu postavili ďalší ôsmi obžalovaní. Utorkové pojednávanie začalo o 10. hodine. Situáciu na súde sme monitorovali.
Slavomír Weiss, Miroslav K., Ján Š., Selim A., Roman K., Peter U., Marek Š., Adam D., sú obžalovaní z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držania a obchodovania s nimi.
Mužov, ktorí sa podľa súdu podieľali na distribúcii a predaji pervitínu v okolí Seredi, sprevádza okrem po zuby ozbrojených kukláčov aj tím advokátov. Do lavíc pre obhajcov napravo od senátu sa posadili Juraj Kuráň, Pavol Dráčik, Pavol Špaček, Zuzana Csenkyová, Ján Krankuš, Ladislav Pavlovič a Juraj Gavalec. Na pojednávaní sú prítomné aj partnerky či deti obžalovaných mužov.
Muži spájaní s drogami boli v minulosti označovaní za zločineckú skupinu. Spod obžaloby zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny ich však v minulosti oslobodil špecializovaný trestný súd, pretože zločinecká skupina podľa neho nebola dostatočne preukázaná.
Dozorový prokurátor Michal Stanislav zahlásil voči tomuto rozhodnutiu, ako aj voči oslobodeniu spod obžaloby ohľadom zločineckej skupiny odvolanie. Zároveň pre obžalovaných žiada vyšší trest. Považuje totiž za preukázané, že skupinu riadil Slavomír Weiss, ktorému bol podriadený napríklad aj jeho brat Iľja Weiss.
Organizáciu na úrovni skupiny dokazuje podľa prokurátora Stanislava aj to, že pre skupinu pôsobili ďalšie osoby, ktoré mali rozdelené úlohy, ako napríklad variči pervitínu. Weiss podľa slov z prokurátora riadil skupinu mäkkým spôsobom riadenia.
Advokáti, ako aj samotní obžalovaní spochybňujú výpovede svedkov a zároveň niektorých z nich navrhujú znova vypočuť, vrátane obžalovaného Romana Kučeru.
Obhajca Kuráň navrhuje vypočuť prokurátorku okresnej prokuratúry v Galante, ako aj tamojšieho riaditeľa policajného zboru či vyšetrovateľa NAKA. Ďalej namieta to, že napriek tomu, že obžaloba zo zločineckej skupiny bola zrušená, je jeho klient Slavomír Weiss stále označovaný za akúsi „hlavu“ drogového gangu. Zástupca obžalovaného Weissa nie je spokojný ani s nacenením zadržaných drog.
Usvedčuje ho vlastný brat
To, že by bol Slavomír Weiss bossom zločineckej skupiny od začiatku, odmieta. Spochybňuje svedkov, ktorí proti nemu vypovedajú, vrátane jeho brata Iľju, ktorý sa v minulosti na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici k drogovej trestnej činnosti priznal. „Na základe výpovede svedka Kloknera sa zo mňa stal šéf zločineckej a neskôr organizovanej skupiny, ktorej členov som nikdy nevidel,“ povedal pred súdom Weiss.
Jeho brat Iľja spolupracuje s políciou v prípade prípravy vrážd prokurátorov. V tejto kauze má preto obvinenie odložené, no za drogy si v súčasnosti odpykáva deväťročný trest. „Pervitín vyrábal Roman Kučera. Ja som zohnal tabletky, on to vyrobil a potom som sa s ním rozdelil. On si nechal polovičku a ja som svoju polovičku odovzdal ďalším,“ opísal na súde Iľja Weiss s tým, že jeho odberateľmi mali byť bratia Uhorčíkovci.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa podarilo gang zo Serede usvedčiť
- Pred súdom stojí manžel „varičky z Harabinovej kandidátky“
- Ako hlboko siahali chápadlá gangu
- Aké tresty hrozia jednotlivým obžalovaným
- Šokujúce slová obžalovaných mužov pred súdom
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality