Dekády nás strašila. Pandémia koronavírusu zrejme na dobro vymazala zo sveta kmeň chrípky
- Výskyt chrípky dosiahol v roku 2020 historicky najnižšiu úroveň a jeden z typov môže byť navždy preč
- Výrazne nízky výskyt typu B/Yamagata má na svedomí pandémia Covidu
- Zásadný vplyv malo obmedzenie cestovania a minimálny sociálny kontakt
- Odborníci verejnosť varujú pred chrípkovou sezónou 2021 – 2022
- Výskyt chrípky dosiahol v roku 2020 historicky najnižšiu úroveň a jeden z typov môže byť navždy preč
- Výrazne nízky výskyt typu B/Yamagata má na svedomí pandémia Covidu
- Zásadný vplyv malo obmedzenie cestovania a minimálny sociálny kontakt
- Odborníci verejnosť varujú pred chrípkovou sezónou 2021 – 2022
Pandémia koronavírusu, pravdepodobne, na dobro vymazala zo sveta kmeň chrípky B/Yamagata, uvádza ČT24. Počet prípadov chrípky na svete bol v roku 2020 rekordne nízky. Tento typ nebol pozorovaný už 18 mesiacov, dokonca ani v aktuálne zhoršujúcej sa situácii. Vyplýva to zo štúdie, ktorá vyšla v časopise Nature Reviews Microbiology. Mikrobiológ Marios Koutsakos uviedol, že niečo také je veľmi neobvyklé.
„Je ťažké povedať s istotou, ale vyzerá to, že by typ B/Yamagata mohol vymiznúť,“ hovorí spoluautor štúdie Marios Koutsakos. Typ chrípky B/Yamagata však môže byť vo svete stále prítomný, avšak v extrémne nízkych koncentráciách.
Sezónna chrípka sa každoročne objavuje najskôr vo východnej časti Ázie, odkiaľ sa následne prenáša prostredníctvom kvapôčok z človeka na človeka. Podľa vedcov sa typ chrípky B/Yamagata šíril najmä u ľudí starších ako 25 rokov.
Obmedzenosť pohybu a cestovania však zastavila cyklus prenášania z miesta na miesto, a tak zabránila aj jeho globálnemu šíreniu. „Uzavretie hraníc malo, pravdepodobne, najväčší vplyv na globálne šírenie,“ povedal Koustsakos.
Najnižší výskyt chrípky
Túto skutočnosť potvrdzujú aj dáta. Podľa portálu ČT24 laboratória v Česku nezaznamenali počas minulého roka ani jeden prípad vírusu chrípky. Vyplýva to zo Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ), ktorý vypracoval zhodnotenie chrípkovej sezóny v období rokov 2020 až 2021.
„V Českej republike v rámci sieti laboratórií spolupracujúcich s Národným referenčným laboratóriom pre chrípku a nechrípkové respiračné vírusy, nebol v sezóne 2020 až 2021 zaznamenaný jediný pozitívny záchyt vírusu chrípky,“ uvádza sa v správe, ktorú vypracovali vedúci laboratória infekčných chorôb SZÚ Helena Jiřincová a Jan Kynčl.
Pandemické opatrenia mali najväčší vplyv
Významný vplyv mali aj ďalšie protipandemické opatrenia. Minimálny sociálny kontakt, nosenie rúšok a respirátorov, uzatvorenie vnútorných priestorov a podobne.
Ako uvádza portál Cosmos, sezónne epidémie spôsobujú každoročne typy chrípky A a B. Každý obsahuje dva podtypy. A/H3N2 a A/H1N1 preskakujú z ľudí na zvieratá a spôsobujú pandémie ako prasacia chrípka alebo vtáčia chrípka. B/Victoria a B/Yamagata nezasahujú zvieratá. Počet prípadov klesol pri všetkých typoch vírusu chrípky, ale vedci z Melbourne si myslia, že línia B/Yamagata mohla úplne zmiznúť.
Navždy… možno…
Keďže B/Yamagata kolovala iba medzu ľuďmi, mikrobiológ tvrdí, že sa nestihla príliš vyvinúť a ľudia si proti nej vytvorili vysokú úroveň imunity. „Zložka vakcíny pre typ B/Yamagata sa za približne sedem alebo osem rokov nezmenila,“ hovorí. „Je možné, že veľká časť populácie si vytvorila imunitu voči tomuto typu, čo vedie k jeho vyhynutiu.“
Počas pandémie sme si osvojili návyky, ktoré by podľa Koutsakosa mohla spoločnosť naďalej dodržiavať. Dostatočná hygiena, nosenie rúšok v preplnených miestach a vysoká úroveň očkovania na prichádzajúcu zimu by mohla typ B/Yamagata raz a navždy zničiť. Ako uvádza Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, najefektívnejšiu ochranu zabezpečuje očkovanie. Vakcíny proti chrípke sa používajú už viac ako 60 rokov a sú bezpečné a účinné.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: biomedsav, CT24, CT24, Cosmos